معرفی پارک جنگلی وکیل آباد مشهد + مسیریابی در نقشه گوگل

پارک جنگلی وکیل آباد

مدت زمان مطالعه مقاله معرفی پارک جنگلی وکیل آباد مشهد + مسیریابی در نقشه گوگل : 8 دقیقه


مشهد یکی از توریست پذیر ترین شهر های ایران به شمار می رود. علاوه بر وجود حرم امام رضا (ع) در این شهر، مکان های طبیعی و تاریخی بسیار دیگری نیز در این شهر ساخته شده اند که توریستان داخلی و خارجی را به خود جذب می نمایند که از قدیمی ترین آن ها می توان به بلوار وکیل آباد که پارک جنگلی در آن واقع شده است اشاره نمود. پارک وکیل آباد مشهد با امکانات عالی از جمله باغ وحش و سینما و.. یکی از مهم ترین مکان های تفریحی به شمار می رود که همیشه در فصول مختلف پذیرای گردشگران بسیاری بوده و در اغلب ایام سال پارک شلوغ می باشد، این پارک قدمت زیادی دارد و از بزرگ ترین و قدیمی ترین پارک های جنگلی شهر مشهد به حساب می آید که وسعت آن به 70 هکتار می رسد.

مقدمه

مشهد یکی از توریست پذیر ترین شهر های ایران به شمار می رود. علاوه بر وجود حرم امام رضا (ع) در این شهر، مکان های طبیعی و تاریخی بسیار دیگری نیز در این شهر ساخته شده اند که توریستان داخلی و خارجی را به خود جذب می نمایند که از قدیمی ترین آن ها می توان به بلوار وکیل آباد که پارک جنگلی در آن واقع شده است اشاره نمود. پارک وکیل آباد مشهد با امکانات عالی از جمله باغ وحش و سینما و.. یکی از مهم ترین مکان های تفریحی به شمار می رود که همیشه در فصول مختلف پذیرای گردشگران بسیاری بوده و در اغلب ایام سال پارک شلوغ می باشد، این پارک قدمت زیادی دارد و از بزرگ ترین و قدیمی ترین پارک های جنگلی شهر مشهد به حساب می آید که وسعت آن به 70 هکتار می رسد.

پارک جنگلی وکیل آباد مشهد انبوهی از درختان کاج و چنار، سرو را در خود جای داده که مکانی دیدنی و با صفا و خوش آب و هوا می باشد به همین علت از اهمیت بسیاری برخوردار است، به گونه ای که از هر شخصی در مشهد برای مکانی تفریحی سوال نمایید پارک وکیل آباد را به شما پیشنهاد می نماید. در این پارک، باغ وحشی ساخته شده که در آن حیوانات آبزی و گوشت‌ خواران و علف‌ خوارانی چون گوزن، شیر، تمساح، ببر، قوچ، گراز، مار، خوک، شامپانزه، سیاهگوش، لاما و حتی تعدادی از گونه‌ هایی که در خطر انقراض می باشند نگهداری می شوند.

پیش از آن که پل مهندس پرتوی بر روی رودخانه احداث گردد راه ارتباطی مشهد به ییلاقات طرقبه و شاندیز از کنار این منطقه زیبا و دیدنی عبور می کرد که جاده ای باریک به همراه درختانی تنومند و سر به فلک کشیده بود. این پارک در سال 1392 مورد بازسازی قرار گرفت که از جمله اقداماتی که در زمان بازسازی انجام شد می توان به ایمن‌ سازی بستر قدیمی پارک، ساخت آبنما، بازسازی استخرها، ساخت ۶۰ سرویس بهداشتی، پارکینگ، گلخانه و باغ گیاه‌ شناسی اشاره نمود. جهت آشنایی بیشتر با پارک جنگلی وکیل آباد مشهد با این مقاله از charter123 همراه باشید.

 

فهرست مطالب

1_تاریخچه پارک وکیل آباد

2_اهمیت پارک وکیل آباد مشهد

3_طبیعت زیبای پارک جنگلی وکیل آباد

4_امکانات پارک جنگلی وکیل آباد

5_باغ‌ وحش وکیل‌ آباد مشهد

6_موقعیت جغرافیایی پارک جنگلی وکیل آباد مشهد

7_سخن پایانی

تاریخچه پارک وکیل آباد

پارک جنگلی وکیل آباد مشهد
Vakilabad Forest Park

عده ای از مردم وکیل آباد را منسوب به قومی از سادات که به همراه امام هشتم شیعیان به خراسان مهاجرت کردند، می‌دانند، که هم اکنون بازماندگانی از آن ها نیز به همین نام در یزد ساکن می باشند. وجود درختان کهنسال و رودخانه فصلی، باغ وحش مشهد و شهربازی کوهستان پارک شادی در این منطقه سبب جذابیتی مضاعف گردیده اند به همین علت علاوه بر جلب توجه شهروندان مشهدی به این منطقه، توجه اکثر زائران حرم امام رضا را نیز به خود جلب می نماید به گونه ای که زائران ساعات و یا حتی ایامی را به تفریح در این منطقه اختصاص می دهند. پیش از آن که پل مهندس پرتوی بر روی رودخانه ساخته شود، جاده ارتباطی مشهد به سمت طرقبه و شاندیز از کنار این منطقه تفریحی عبور می نمود.

در سال ۱۳۹۲ این منطقه بازسازی گردید که جهت بازسازی آن از مصالح طبیعی استفاده کردند و قناتی قدیمی و فعال که دارای سه دهانه در پارک وجود داشت را نیز بازسازی و ترمیم نمودند که پس از بازسازی از برداشت غیرقانونی آب از آن جلوگیری به عمل آمد. از جمله اقداماتی که در زمان باسازی انجام شدند می توان به ایمن‌ سازی بستر قدیمی پارک، ساخت آبنما، بازسازی استخرها، ساخت ۶۰ سرویس بهداشتی، پارکینگ، گلخانه و باغ گیاه‌ شناسی اشاره نمود.

اهمیت پارک وکیل آباد مشهد

باغ جنگلی مشهد
Vakilabad Park of Mashhad

در طول زمان های مختلف تا کنون شهر مشهد از جمله شهر های پرجاذبه ایران به شمار می رود که حرم امام رضا مهم ترین دلیل سفر به مشهد می باشد، اما ناگفته نماند که این شهر مکان های توریستی و دیدنی مهمی نیز دارد که تقریبا اکثر مسافران را به سمت خود می کشانند، پارک وکیل آباد و همین طور منطقه طرقبه مشهد از مناطق طبیعی محسوب می شوند که از جذابیت بالایی برخوردار می باشند، این موضوع تنها به دلیل طبیعت زیبا و بکر آن ها نمی باشد بلکه پارک وکیل آباد در راه طرقبه و شاندیز قرار گرفته و از طرفی منطقه طرقبه آثار دیدنی و تاریخی بسیاری دارد.

درمورد اهمیت پارک وکیل آباد و منطقه طرقبه می توان این گونه بیان نمود که تقریبا از هر شخصی در مشهد درباره مکان های دیدنی و یا استراحتگاه سوال نمایید به شما پارک وکیل آباد یا سفر به منطقه طرقبه را پیشنهاد می دهد.

طبیعت زیبای پارک جنگلی وکیل آباد

طبیعت پارک وکیل آباد
Vakilabad Nature Park

بلوار وکیل آباد از مناطق قدیمی و اصلی شهر مشهد به شمار می رود که پارک آن به دلیل برخورداری از آب و هوای مناسب و طبیعتی سرسبز اهمیت بسیاری دارد. این پارک در منطقه ای در مسیر جاده قدیمی طوس واقع شده بود که کاروان های بسیاری از آن محل عبور می نمودند، بعد ها که پارک از باغ شخصی به منطقه ای عمومی تبدیل شد، مردم برای تفریح و استراحت به این پارک ییلاقی می رفتند. باغ ها و درختان سر به فلک کشیده این منطقه از قدمت طولانی برخوردار می باشند که با استفاده از بند گلستان در طرقبه آبیاری می شوند، به علاوه رودخانه ای فصلی از این بند در پارک وکیل آباد در جریان می باشد که در نهایت به دریاچه فصلی پارک سرازیر می شود.

امکانات پارک جنگلی وکیل آباد

باغ جنگلی مشهد
Vakilabad Garden of Mashhad

در پارک جنگلی وکیل آباد جهت ارائه خدمات بیشتر به گردشگران امکانات رفاهی گوناگونی از جمله وسایل بازی برای کودکان، سرویس بهداشتی، رستوران، استراحتگاه، بوفه، سینما ۵بُعدی، موزه، دریاچه، فوریت‌های پزشکی و پلیس، پارکینگ و… تعبیه شده است. همچنین باغ وحش وکیل آباد در این بوستان جنگلی قرار گرفته است که در آن انواع مختلفی از گونه های حیوانات همچون پرندگان، خزندگان و پستانداران وجود دارند. از جمله حیواناتی که در این باغ وحش نگهداری می شوند می توان به حیوانات آبزی و گوشت‌ خواران و علف‌ خوارانی چون گوزن، شیر، تمساح، ببر، قوچ، گراز، مار، خوک، شامپانزه، سیاهگوش، لاما و حتی تعدادی از گونه‌ هایی که در خطر انقراض می باشند اشاره نمود.

باغ‌ وحش وکیل‌ آباد مشهد

باغ وحش وکیل آباد
Vakilabad Zoo

باغ وحش وکیل آباد یکی از جاذبه‌ های اصلی پارک وکیل‌ آباد به شمار می رود که همواره پذیرای گردشگران می باشد. از آنجایی‌ که این باغ‌ وحش تنها باغ‌ وحش ساخته شده در مشهد و خراسان رضوی می باشد، یکی از اصلی‌ ترین نقاط جهت بازدید از حیوانات به شمار می‌رود که روزانه ۵۰۰۰ بازدید کننده دارد. در این باغ‌ وحش حدود ۸۵۰ حیوان از ۱۲۵ گونه جانوری نگهداری می‌شوند که حدود نیمی از آن‌ ها بومی می باشند. ازجمله حیوانات موجود در باغ وحش می‌توان به پلنگ آفریقایی، شیر آفریقایی، ببر بنگال، کفتار، شتر لاما، گوسفند بربر، کانگورو، خرس، شامپانزه، بونوبو، گراز و چندین نوع پرنده اشاره نمود. در این باغ‌ وحش همچنین محیطی جداگانه برای حیوانات تاکسیدرمی ­شده در نظر گرفته شده که جاندارانی مانند مار، سوسمار و تمساح پوزه‌ کوتاه در آن نگهداری می شوند.

ساعت کار باغ‌ وحش وکیل‌ آباد مشهد همه‌ روزه از ساعت ۸:۳۰ صبح تا پیش از غروب آفتاب می‌ باشد و قیمت بلیت آن نیز برای هر نفر ۱۰۰۰۰ تومان است که در صورت علاقه‌ مندی به بازدید از قسمت خزندگان و مار های مجموعه، مبلغ ۲۰۰۰ تومان به آن اضافه می گردد. شماره تلفن پارک جنگلی وکیل‌ آباد مشهد و باغ‌ وحش آن جهت برقراری تماس و دریافت اطلاعات مجموعه ۰۵۱۳۵۰۱۴۴۳۳ است که در ساعات کاری پاسخگوی سوالات شما می باشند.

موقعیت جغرافیایی پارک جنگلی وکیل آباد مشهد

آدرس پارک وکیل آباد : مشهد، انتهای بلوار وکیل آباد
جهت دسترسی به پارک وکیل آباد می‌توانید از قطار شهری مشهد که دارای دو خط میباشد استفاده نمایید که خط شماره یک مترو که ایستگاه اول آن در بلوار نخریسی واقع می باشد، به صورت مستقیم به بوستان وکیل آباد مشهد می رسد.

سخن پایانی

همان طور که در مطالب بالا گفته شد پارک جنگلی وکیل آباد مشهد از قدیمی ترین پارک های تفریحی این شهر به شمار می رود که از جمله امکانات آن می توان به شهربازی کوهستان پارک شادی، سینما 7 بعدی، پارک جنگلی وکیل آباد و.. اشاره نمود. این پارک در سال 1392 مورد بازسازی قرار گرفت که جهت بازسازی آن از مصالح طبیعی استفاده نمودند و قناتی قدیمی و فعال که دارای سه دهانه در پارک وجود داشت را نیز مورد ازسازی و ترمیم قرار دادند که پس از بازسازی از برداشت غیرقانونی آب از آن جلوگیری به عمل آمد. این پارک در انتهای بلوار وکیل آباد در مسیر طرقبه قرار گرفته است.

جهت دسترسی به این پارک همانطور که گفته شد می توانید از قطار شهری استفاده نمایید، با توجه به اینکه خط شماره یک مترو به صورت مستقیم به بوستان وکیل آباد مشهد می رسید استفاده از این خط به مسافران پیشنهاد می شود. در مشهد هرساله میلیون‌ها نفر به قصد رفتن به حرم امام هشتم به این شهر سفر می‌کنند، اما این شهر زیارتی علاوه بر جنبه زیارتی خود، جنبه تفریحی و گردشگری بسیاری نیز دارد که برای آشنایی بیشتر با مکان های دیدنی این شهر می توانید به لینک بهترین جاهای دیدنی مشهد مراجعه نمایید.

5/5 (1 Review)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *