راهنمای کامل قوانین استرداد بلیط

بعضی اوقات ممکن است بسته به نوع شرایطی که در آن قرار داریم و یا تغییر ناگهانی برنامه خود مجبور به استرداد بلیط یا همان کنسل کردن بلیط بشویم، اما قوانین استرداد بلیط چیست و چه جریمه ای برای آن در نظر گرفته شده است؟ اگر مجبور به کنسل کردن بلیط خود شدید، این موضوع را در نظر بگیرید که شرایط خاصی ممکن است برای شما اتفاق بیفتد و باعث شود که شما جریمه شوید! اگر هزینه ی بلیط خود را در کنار بلیط خود از دست دهید، شاید به همان اندازه تلخ باشد! در این مقاله از charter123 می خواهیم قوانین مربوط به کنسلی بلیط، تشریفات آن و مقدار جریمه را به صورت کامل بررسی کنیم تا دیگر شرایطی وجود نداشته باشد که در این زمینه دچار مشکل و ناراحتی شوید.

تفاوت بلیط سیستمی و چارتری در استرداد هزینه بلیط

بلیط

قبل از این که قوانین استرداد بلیط های هواپیما را بررسی کنیم، باید به شما توضیح دهیم که بلیط سیستمی و چارتری چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟ بلیط سیستمی و چارتری دارای شرایط خاص خود هستند و روند کاملا متفاوتی با یکدیگر دارند! شما هنگامی که با توجه به شرایط مجبور به استرداد بلیط می شوید، این نکته را باید در نظر بگیرید که با توجه به نوع بلیطتتان در این شرایط روند متفاوتی خواهید گذراند!

اگر بلیط شما سیستمی باشد، باید خوشحال باشید چرا که به راحتی قادر هستید که هزینه بلیط خود را پس بگیرید! برای این کار کافی است که وارد حساب کاربری خود در چارتر123 بشوید و گزینه لغو یا استرداد بلیط را بفشارید! پس از انجام این کار قادر هستید که مابقی پول خود را پس از کسر جریمه بر اساس نرخ نامه تحیویل بگیرید.

مشکل معمولا از آنجا شروع می شود که مسافر دارای بلیط چارتری باشد! بلیطی که شرایط استرداد آن بسیار سخت است و به آسانی کنسلی بلیط سیستمی نیست! بلیط های چارتری باید تنها توسط شخص یا آژانسی که هواپیما را چارتر کرده است، لغو کنید و هر شرکتی که اقدام به چارتر کردن می کند، دارای قوانین خاص خودش است که به صورت واضح ذکر نشده است. شاید باورتان نشود، اما گاهی این شرکت ها هیچ مبلغی را به شما بر نمی گردانند! اگر در این زمینه دچار مشکل شده اید و یا احساس می کنید که نیاز به مشورت دارید، می توانید با بخش پشتیبانی ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

مهم ترین عواملی که می توانند بر روی مبلغ کنسلی شما تاثیر بگذارنند!

با بررسی قوانین استرداد بلیط متوجه می شوید که مهم ترین عواملی که بر رقم کنسلی بلیط شما تاثیر می گذرانند، دو عامل زیر است:

 • زمان اعلام کنسلی
 • کلاس پروازی

البته باز هم خدمتتان باید بگوییم که هر شرکت در این زمینه دارای قوانین خاص خودش است، پس جدا از این موارد به قوانین مربوط به شرکت هواپیمایی خود مراجعه کنید!

قوانین استرداد بلیط نوزاد چگونه محاسبه می شود؟

قوانین استرداد بلیط

یکی از شرایط شایعی که وجود دارد، این است که مجبور شوید نوزاد خود را با خودتان نبرید! در این شرایط جریمه کنسلی نوزاد صفر است چارکه به نوزاد صندلی اختصاص داده نمی شود به همین علت جریمه ای وجود ندارد!

چند نکته برای پروازهای داخلی که می تواند در استرداد بلیط به شما کمک کند

طبق تجربه و آمارهایی که وجود دارد، کمتر دیده شده است که مسافرانی که از ایرلاین های داخلی مانند هواپیمایی آتا و پرواز زاگرس استفاده می کنند به قوانین این موضوع نیاز داشته باشند، اما رعایت نکات زیر می تواند به شما کمک کند:

 • هنگام خرید بلیط حتما در نظر داشته باشید که نام و نام خانوادگی شما با نام درون شناسنامه شما یکی باشد! در این زمینه ممکن است دچار مشکلاتی بشوید، پس این موضوع را جدی بگیرید!
 • اگر دارای تخفیف های بهزیستی، جانبازی، خانواده شهدا و … هستید باید به صورت مستقیم به دفاتر شرکت های هواپیمایی مراجعه کنید.
 • اگر خواستار شرایط خاص و امکانات ویژه ای مانند ویلچر، غذای خاص و یا حتی تخت نوزاد هستید قبل از صدور بلیط اعلام کنید.
 • اگر می خواهید که جسد و یا حیوان زنده منتقل کنید، حتما با شماره های مخصوص شرکت هواپیمایی خود تماس بگیرید.
 • اگر پرواز شما دارای تاخیر بیش تر از 2 ساعت باشد، شما می توانید اقدام به استرداد بلیط خود بکنید.
 • و …

این نکات با توجه به تجربه اثبات کرده اند که چقدر می تواند مهم باشد، اما در پروازهای داخلی چه نکاتی در قوانین استرداد بلیط وجود دارد؟ جواب این سوال را در ادامه مطلب از دست ندهید.

نکات مهم قوانین استرداد بلیط مربوط به پروازهای داخلی

با توجه به شرکت هواپیمایی می توانید، میزان نرخ جریمه را از سایت آن دریافت کنید، همچنین در نظر داشته باشید که طبق قوانینی که در این زمینه وجود دارد، مبلغ برگشت خورده بلیط به همان کارتی برگشت داده می شود که از آن خرید کرده باشید.

تغییر یا استرداد بلیط در کلاس های پروازی مختلف

با توجه به این که از کدام کلاس پروازی استفاده می کنید، شرایط و قوانین استرداد بلیط می تواند،ف متغیر باشد که در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت:

کلاس نرخی V: اگر برای استرداد بلیط تا ساعت 12 ظهر روز قبل از پرواز خود اقدام کرده باشید، می توانید 80 درصد از مبلغ بلیط خود را بگیرید. در این شرایط شما در واقع تنها 20 درصد جریمه شده اید، ما اگر بعد از ساعت 12 ظهر روز قبل از پرواز اقدام کرده باشید، تنها 60 درصد از مبلغ بلیط بازگشت داده می شود و شما 40 درصد مبلغ بلیط را جریمه شده اید.

کلاس نرخی Q: تنها تفاوت در این کلاس با کلاس V در میزان جریمه است. یعنی اگر شما تا قبل از ساعت 12 ظهر روز قبل اقدام به کنسل کردن بلیط خود کرده باشید، 70 درصد میزان بهای پرداخت شده را می گیرید و اگر بعد از این ساعت اقدام کنید، تنها 40 درصد مبلغ بلیط خود را دریافت می کنید.

کلاس نرخی N: اگر دارای این کلاس هستید در نظر بگیرید که نمی توانید هیچ گونه از هزینه ی خود را در صورت کنسلی یا تغییر بلیط دریافت کنید. در واقع این شرایطی است که برای این کلاس نرخی بگویید.

در رابطه با دیگر کلاس های اکونومی می توانید عکس زیر را مشاهده کنید:

این موارد را در مورد قوانین استرداد بلیط احتمالا نمی دانستید

اگر نکاتی که در ادامه مطرح می شوند را به خاطر داشته باشید، در مواقع خاص می توانند به شما کمک کنند، پس آن ها را جدی بگیرید:

 • در مورد کنسلی بلیط هواپیما باید در نظر داشته باشید که مبلغ برگشت داده شده طی 72 ساعت از طریق حواله به شما برگشت داده می شود. البته اگر از سایت چارتر123 این کار را کرده باشید، می توانید مبلغ خود را به اعتبارتان اضافه کنید!
 • برای این که هیچ مشکلی پیش نیاید، باید فرآیند استرداد بلیط برای کسانی اتفاق بیفتد که نام شناسنامه آن ها و بلیط یکسان باشد.
 • مسافران سفرهای خارجی باید در نظر داشته باشند که در قوانین استرداد بلیط ذکر شده است که گذرنامه آن ها باید حداقل 6 ماه اعبتار داشته باشد.
 • اگر دارای ویزای محدود هستید در مورد صدور بلیط هواپیما رفت و برگشت و محدوده اعتبار ویزای خود دقت کافی داشته باشند.

شرایط و قوانین استرداد بلیط هواپیما و پرواز خارجی

قوانین استرداد بلیط خارجی

اگر پروازی که می خواهید با آن سفر کنید، یک پرواز بین المللی است باید در نظر داشته باشید که قوانین آن از زمین تا آسمان با قوانین داخلی ممکن است، متفاوت باشد پس این موضوع را جدی بگیرید. با توجه به این موضوع که اگر بلیط رفت و برگشت یک مسیر را یکجا دریافت کنید نسبت به خرید هرکدام به صورت جداگانه هزینه ی کمتری را برای شما دارد، اگر پس از استفاده از یک مسیر هوایی نیاز به استرداد بلیط پیدا کردید، باید بدانید که هزینه برگشت داده شده با کسر یک مسیر یکطرفه با بالاترین نرخ موجود محاسبه می شود!

در این زمینه البته قوانین شرکت های هواپیمایی نیز مهم است، پس سعی کنید در این زمینه اطلاعاتی کسب کنید و یا اگر بلیط را از چارتر123 گرفته اید با بخش پشتیبانی تماس بگیرید و از آن ها مشورت بگیرید. کارشناسان ما در خدمت شما هستند تا مشکل خود را حل کنید.

سخن آخر در مورد قوانین استرداد بلیط

ما در چارتر123 تمامی شرایط را در نظر می گیریم و خواهان این هستیم که شما به حق و حقوق خود برسید. اگر در این زمینه دچار سوالاتی شده اید، می توانید با بخش پشتیبانی تماس بگیرید و از آنا ها در این زمینه راهنمایی های لازم را دریافت کنید. همچنین اگر در این زمینه تجربیات و یا نظراتی دارید، می توانید در بخش نظرات آن را با ما و دیگر افراد به اشتراک بگذارید تا از آن ها استفاده کنند.