معرفی دیدنی های ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه

دیدنی ای ازمیر
مدت زمان مطالعه مقاله دیدنی های ازمیر: 10 دقیقه

خاطره بخشی از زندگی و ذهنیت وی است. انسان همواره نقاطه روشن و تاریک زندگی ش را به یاد می آورد و با آن ها شاد و غمگین می شود. زمان مانند جوی آب می گذرد و فقط همین خاطرات از تمام زندگی در ذهن انسان می ماند. خاطرات و تصاویری که روحیات و خلق و خوی انسان از آن نسات می گیرد. سفر به مکان های مختلف از جمله ازمیر از لحظاتی است که در ذهن انسان ماندگار می شود و به اصطلاح خاطره ی آن جاودان است. انسان هم در ذات خود نیازمند این خاطره سازی است.

فهرست مطالب
 • مقدمه

 • سفر

 • ترکیه

 • ازمیر

 • دیدنی های ازمیر

  • جاذبه های طبیعی – توریستی

   • باغ وحش ازمیر (Izmir Wild Life Park)
   • خط ساحلی کوردنبویا (Kordonboyu)
  • مکان های تاریخی

   • میدان ساعت ازمیر (Saat Kulesi)
   • آسانسور تاریخی ازمیر (Asansör)
   • قلعه کادیفه کاله (Kadifekale)
   • کاخ بیرگی کاکیراگا منسیون (Birgi Cakiraga Mansion)
   • آلسنکاک (Alsancak)
   • مسجد هیسر (Hisar)
   • شهر تاریخی افسیوس (Ephesus)
   • سایت موزه ی آگورا (Agora)
  • مراکز خرید

   • مرکز خرید آگورا (Agora)
   • مرکز خرید سنتی کمرشلتی مارکت (Kemeralti Market)
   • مرکز خرید فوروم برنووا (Forum Bornova)
   • مرکز خرید آسماکاتی (Asmacati)
   • مرکز خرید اگ پارک ماویسهیر (Ege Park Mavisehir)
 • راه های دسترسی به ازمیر

 • سخن پایانی

 

مقدمه

خاطره بخشی از زندگی و ذهنیت وی است. انسان همواره نقاطه روشن و تاریک زندگی ش را به یاد می آورد و با آن ها شاد و غمگین می شود. زمان مانند جوی آب می گذرد و فقط همین خاطرات از تمام زندگی در ذهن انسان می ماند. خاطرات و تصاویری که روحیات و خلق و خوی انسان از آن نسات می گیرد. سفر به مکان های مختلف از جمله ازمیر از لحظاتی است که در ذهن انسان ماندگار می شود و به اصطلاح خاطره ی آن جاودان است. انسان هم در ذات خود نیازمند این خاطره سازی است.

جدا از خاطره سازی بشر همواره به دنبال یادگیری و آموزش است و با سفر این آموزش و یادگیری افزایش می یابد. حال اگر برای سفر به اقلیم و جغرافیای متفاوتی بروید این یادگیری و آموزش بسیار گسترده تر، متفاوت تر و جذاب تر خواهد بود.

با توجه به اینکه از جهان امروز به عنوان دهکده جهانی یاد می شود، می توان به راحتی فهمید که جا به جایی بین چند کشور اصلا امری سخت و دشوار نیست. به این دلیل و دلایل پیشین افرادی هستند که سفر به یک کشور خارجی را هدف خود قرار می دهند. یکی از این مقاصد سفر خارج از کشور، شهر ازمیر است که در این مقاله از charter123 توضیحاتی پیرامون دیدنی های ازمیر به شما ارائه می دهیم.

سفر

سفر به معنی نقل مکان کردن بین دو نقطه است. با توجه به اینکه درگیری ها و مشکلات انسان امروزی پایانی ندارد، همواره به دنبال آن بوده است که از کوچک ترین زمان های تفریح و استراحت خود بیشترین سود را ببرد. یکی از بهترین راه کار ها برای استراحت سفر کردن و دور شدن از جایی است که تمام مشکلات روزمزه انسان در آن جا تلنبار شده است. در این حین بعضی از افراد پا را فرا تر نهاده اند و برای تفریح و استراحت و گردش به خارج کشور می روند. کشور ترکیه به سبب نزدیکی به ایران و همچنین فرهنگ غنی و سازگار با فرهنگ مردی ایران از جذاب ترین هدف ها و پر تکرار ترین هدف های سفری هم وطنانمان است. در متن زیر نگاهی به ترکیه و شهر ازمیر برای سفر شده است.

ترکیه

همسایه شمال غربی ایران که با نام رسمی جمهوری ترکیه و  به پایتختی استانبول شناخته می شود. کشوری آسیایی – اروپایی که در منطقه اوراسیا قرار دارد. ترکیه که در قدیم با نام عثمانی شناخته می شد، دارای سابقه ای کهن است. بیشتر ترکیه را کوهای سر به فلک کشیده تشکیل می دهد و از این رو کشوری کوهستانی و پر باران شناخته می شود که از سه طرف به سه دریای سیاه، مرمره، اژه و مدیترانه متصل می شود. قدمت ترکیه در حدود 2500 سال می شود که به واسطه همین قدمت دارای بنا ها و مکان‌ های تاریخی زیادی است. کشور تر کیه در سال های اخیر سرمایه گذاری زیادی در بخش توریست و گردشگری کرده است و مقاصد زیادی را برای علاقه مندان به گردشگری در گوشه های مختلف کشور آماده کرده است. به سبب همین گستردگی و تنوع این مقاله به بررسی شهر ازمیر و هدف های گردشگری آن پرداخته است.

ازمیر

ازمیر پس از استانبول و آنکارا، سومین شهر بزرگ ترکیه است که به سبب موقعیت تجاری، صنعتی، علمی، بندری و جمعیت خود بین عموم مردم شناخته شده است. این شهر در حدود چهارمیلیون نفر جمعیت دارد. از سوی دیگر ازمیر شهری دانشجو پذیر است و از این سو هم مورد وثوق جوانان است. آب و هوای این شهر به سبب قرار گیری در ساحل دریای اژه در ازمیر در غربی ترین قسمت کشور ترکیه، معتدل است.

این شهر پر از جاذبه های طبیعی و تاریخی است که در زیر به دیدنی های ازمیر نگاهی انداخته شده است.

دیدنی های ازمیر

به سبب گستردگی جاذبه های دیدنی شهر ازمیر ترکیه، در زیر به مهم ترین و معروف ترین این مکان ها اشاره شده است.

جاذبه های طبیعی – توریستی

باغ وحش ازمیر (Izmir Wild Life Park)

این باغ وحش در شمال بندر ازمیر و در فاصله 27 کیلومتری از مرکز شهر واقع شده است. این باغ وحش با مساحتی در حدود 452 هزار متر در سال 2008 افتتاح شد که در خود حدود 65 هزار اصله درخت، انواع برکه ها و مکان های مخصوص حیوانات وحشی و اهلی را در خود گنجانده است.

خط ساحلی کوردنبویا (Kordonboyu)

این محل زیبا ترین خط ساحل ازمیر می باشد که در خود انواع کافه ها و رستوران های ساحلی را جای داده است. در کنار این ها انواع فروشگاه های مرتب و گران قیمت با برند های مشهور نیز حضور دارند. یک نکته جالب دیگر حضور خط مسافربری با کاسکه در این منطقه است.

مکان های تاریخی

میدان ساعت ازمیر (Saat Kulesi)

این مکان که معروف ترین اثر ازمیر است و ازمیر با آن شناخته می شود. این برج ساعتی توسط معماران فرانسوی در سال 1900 در میدان کناک (Konak) طراحی و ساخته شد. ساعت این برج هدیه ای بود که از حکومت آلمان به ترکیه اهدا شده بود. ارتفاع این سازه 25 متر است و در چهار گوشه آن چهار حوض و فوراه قرار دارد. این بنا با توجه به نور های مخفی کار شده در شب جلوه ای با شکوه تر دارد. این میدان دقیقا در کنار اسکله دریای کناک قرار دارد.

آسانسور تاریخی ازمیر (Asansör)

این مکان محلی بوده که آمد و شد مردم محلی بین دو نقطه از شهر را آسان می کرده است. از آن رو که در این محل کوه ها حضور داشته اند و رفت و آمد در این سربالایی ها سخت بوده بنا بع دستور حاکم وقت، دستور ساخت این بنا صادر شده است. شما پس از عبور از این بنا در بالای کوه می توانید از رستوران معروفی که در بالا حضور دارد به صرف غذا مشغول شوید.

قلعه کادیفه کاله (Kadifekale)

این محل قلعه ای قدیمی در بخش مرکزی شهر ازمیر است و سبقه آن به 4 سده قبل از میلاد حضرت مسیح بر می گردد. این قلعه بر فراز قله ای بنا شده است که در آن جا نمای تمام شهر و بندر ازمیر به راحتی و به خوب دیده می شود. بر دیوراه های این قلعه آثار کنده کاری های یاد بود هنوز پا بر جاست و مجسمه های رومی هنوز به چشم می خورند.

کاخ بیرگی کاکیراگا منسیون (Birgi Cakiraga Mansion)

عمارت با شکوهی که در سال 1761 بنا نهاده شد. برای دسترسی به این کاخ باید از ازمیر 121 کیلومتر دور شوید و به سمت شرق حرکت نمایید. این کاخ با معماری ترکی اصیل خود و رنگ هایش نگین تکی است در ازمیر. از قسمت های زیبای این کاخ، ورودی آن است که پس از گذر از راه رویی چوبی به باغی می رسید و در پس باغ عمارت اصلی را خواهید یافت.

آلسنکاک (Alsancak)

این مکان در رتبه اول مکان های پر بازدید ازمیر قرار دارد. این محل در قسمت کناک ازمیر واق شده است و از سواحل جنوبی ازمیر تا خلیج آن امتداد دارد. در این محل شما می توانید با معماری تاریخی و شهری ازمیر آشنا شوید، از انواع مغازه ها دیدن کنید، در محلی تاریخی پیاده روی کنید و نمایی از دریا را ببینید.

مسجد هیسر (Hisar)

مسجدی قدیمی واقع در قسمت ساحلی شهر ازمیر که با معماری اصیل و کهن خود چشم هر بیننده را محصور می نماید. زمان ساخت این مسجد مربوط به سال 1500 پس از میلاد حضرت مسیح می شود.

شهر تاریخی افسیوس (Ephesus)

این شهر تاریهی در ساحل ایونیا و در 3 کیلومتری شهر سلجوق قرار دارد. فاصله این شهر تاریخی از ازمیر 70 کیلومتر است. قدمت این شهر به حدود میلاد حضرت مسیح بر می گردد و به دست یونانیان مقیم آن زمان ساخته شده است. در این منطقه کلیسایی وحود دارد که یکی از هفت کلیسای آسیا در کتاب “مکاشفه یوحنا” در “عهد جدید” است و به باور بومیان انجیل یوجنا در این مکان نوشته شده است. از سوی دیگر باور بر این است که اصحاب کهف یا به زبان محلی « هفت خفتگان افسوس » در این شهر زندگی می کرده اند. این مشهر قدیمی هر ساله پذیرای افراد بیشماری است.

سایت موزه ی آگورا (Agora)

این سایت موزه در شهر ازمیر و در خیابان Eşrefpaşa واقع شده است. این بنا مربوط به رومیان است که در گذشته در این منطقه ساکن بوده اند. باور باستان شناسان بر این است که این منطقه بازار بوده است. این بخش بر اثر زلزله ای در حدود سال 180 میلادی از بین رفته است و امروزه بقایای آن جان بخش موزه های ازمیر است. البته این مکان به دستور امپراطوری روم باستان مجدد ساخته شد که امروزه افراد زیادی را در خود جای داده است.

مراکز خرید

مرکز خرید آگورا (Agora)

قاعدتا یکی از اهداف از سفر خرید کردن است. برای این امر و هدف در ازمیر شما می توانید به مرکز خرید آگورا در ازمیر بروید. این مکان که در سال 2003 افتتاح شد بازار بروزی است و 178 مغازه به همراه مرکز نگه داری از کودکان، سینما و سایر مراکز سرگرمی را در خود جای داده است. این مرکز خرید در مرکز شهر واقع شده است.

مرکز خرید سنتی کمرشلتی مارکت (Kemeralti Market)

این بنا همانگونه که از اسمش مشخص است مرکزی سنتی است که با حضور در آن حس نوستالژی شما تحریک می شود. این محل که از محبوب ترین مقاصد گردشگران است، در کنار بازارهای سنتی و قدیمی، رستوران های مخصوص غذاهای دریایی، استراحت گاه های موقت و مراکز فروش سوغاتی قرار دارند.

مرکز خرید فوروم برنووا (Forum Bornova)

این مرکز در سال 2006 در شمال شرق شهر ازمیر با مساحتی معادل 200 هزار متر مربع ساخته شد. طراحی این بنا بر اساس دریای مدیترانه است و در جای جای آن می توان درختان نخل و چشمه ها و حوضچه های کوچک را دید. در این مرکز 128 مغازه وجود دارد که اکثرا با برند های بین المللی پر شده اند.

مرکز خرید آسماکاتی (Asmacati)

مرکز خرید دیگری که در ازمیر قرار دارد، مرکز Asmacati است که در سال 2009 افتتاح شده است.این مرکز به صورت نیمه سر پوشیده می باشد و در آن علاوه بر مشاهده نمایندگی های برتر برند های مختلف، فروشگاه های محلی نیز حضور دارند. علاوه بر این ها، مکان هایی برای استراحت و رفع خستگی شما در این پاساژ طراحی شده است. این مرکز خرید هم در بخش تجاری شهر واقع شده است.

مرکز خرید اگ پارک ماویسهیر (Ege Park Mavisehir)

این پاساژ مرکز برند های بین المللی در ازمیر است. در این مرکز علاوه بر پوشاک شما می توانید لوازمی بهداشتی آرایشی، لوازم خانگی و … را مشاهده نمایید و در صورت لزوم خرید کنید. این مرکز از تنوع بالایی به نسبت سایر مراکز خرید این شهر بر خوردار است. . این مرکز خرید هم در بخش تجاری شهر واقع شده است.

راه های دسترسی به ازمیر

این شهر با توجه به اینکه سومین شهر بزرگ ترکیه است دارای فرودگاه است فرودگاه این شهر «عدنان مندرس» نام دارد. علاوه بر آن با دارا بودن اسکله شما می توانید از راه دریا به آن دسترسی یابید. استفاده از راه اتوبان هاید بین شهری هم سومین راه دسترسی به ازمیر است.

سخن پایانی

برای رفع خستی، دوری از مشکلات و یافت آرامش سفر می کنیم. انسان با سفر یاد می گیرد و دانشش افزایش می یابد. مقاصد زیادی برای سفر وجود دارد که هر فرد به دلایل گوناگون یکی را بر می گزیند. افرادی هم هستند که علاوه بر مراکز گردشگری داخلی نیم نگاهی به کشور های دیگر دارند. کشور ترکیه یکی از این کشور هاست که هر ساله پذیرای گردشگران بیشماری است.

ایرانیان به سبب همسایه بودن با ترکیه و همچنین فرهنگ غنی این کشور بسیار به ترکیه می روند و از این کشور بازیدی می کنند. در بین مراکز متعدد گردشگری کشور ترکیه، ازمیر جز مراکز محبوب ایرانیان است. زیرا علاوه بر مراکز طبیعی و تاریخی دارای ساحل و مراکز خرید بروز و پر تعداد است. در مقاله فوق دیدنی های ازمیر ترکیه و محل هر یک آورده شد. لازم به ذکر است که با جست و جو در گوگل مپ، مکان دقیق دسترسی به هر مکان را می توانید بیابید.

0/5 (0 Reviews)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *