معرفی جاذبه های گردشگری و بهترین جاهای دیدنی مشهد

موزه آستان قدس- جاهای دیدنی مشهد

مشهد یکی‌ از شهر‌های بزرگ و جذاب ایران است که سالانه آماده‌ی پذیرش بیش‌ از صدها ‌نفر مسافر و زائر می‌باشد. وجود حرم مطهر امام‌ رضا(ع) و جاذبه های دیدنی‌، تفریحی، تاریخی و … در مشهد، آن را به یکی‌ از توریستی‌‌ترین شهرهای ایران تبدیل‌کرده ‌است. مردم از شهر‌های دیگر و حتی کشور‌های دیگر به این شهر سفر می‌کنند. برای آشنایی بیشتر با جاهای دیدنی مشهد همراه charter123 باشید.

باغ وکیل آباد

آشنایی با جاهای دیدنی مشهد

مکان‌های زیارتی

مشهد شهر زیارتی بزرگی است که علاوه بر حرم مطهر امام رضا مکان‌های زیارتی دیگری هم دارد. مسجد گوهرشاد، آرامگاه خواجه ربیع، گنبدخشتی، امام‌زاده یاسر ناصر، آرامگاه خواجه اباصلت هروی، آرامگاه خواجه مراد و آرامگاه پیرپالاندوز از این اماکن هستند. در ادامه تعدادی از این مکان‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

1. حرم امام رضا

حرم امام رضا یا حرم رضوی، محل دفن امام رضا(ع) ،امام هشتم شیعیان است. این مکان در مرکز شهر مشهد در خراسان رضوی واقع است. حرم بعضی ایام به ‌ویژه در ایام نوروز، وفات و تولد امام رضا و مراسمات عزاداری شلوغ‌ترین روزهای خود را سپری ‌می‌کند. همه‌ی شیعیان در هر نقطه‌ای که زندگی ‌می‌کنند حتی مسلمانان کشورهای دیگر آرزوی زیارت این حرم را دارند.

2. مسجد گوهر شاد

مسجدی در جنوب حرم امام رضا‌‌(ع) قرار دارد که به دستور گوهرشاد‌ بیگم، همسر شاهرخ ساخته‌شده‌ است. این مسجد شاهکار معماری ایرانی به‌جا‌ مانده از دوره‌ی تیموری است. موتوفات بسیار و مجاورت به حرم مطهر باعث ‌شده که این مسجد از مهم‌ترین و شلوغ‌ترین مسجد‌های ایران به ‌شمار ‌آید. مسجد گوهرشاد بسیار زیبا است و با معماری متفاوت به سبک دوره‌ی تیموری چشم‌انداز خیره‌کننده‌ای دارد.

3. خواجه ربیع

خواجه ربیع یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد است که در باغ بزرگی، کناره‌ی کشف‌ رود واقع‌شده ‌است. این نزدیکی به شهر مشهد باعث ‌شده ‌است که این آرامگاه همیشه مورد‌ توجه و مراجعه‌ی اهالی مشهد، مسافران و زائرین قرار ‌گیرد.

4. آرامگاه پیر پالان دوز

آرامگاه پیر پالان دوز، مقبره‌ی یکی از عرفا و صوفیان نامدار سلسله ذهبیه بوده و از بناهای دوره صفوی است. مقبره پیرپالاندوز در شمال شرقی حرم امام رضا (ع)، اول خیابان نواب صفوی (پایین خیابان) قرار‌ دارد. مسافران و زائران می‌توانند به ‌صورت رایگان از این آرامگاه بازدید نمایند.

5. گنبد خشتی

یکی دیگر از جاهای دیدنی و عرفانی مشهد بنای تاریخی _ مذهبی گنبد خشتی، واقع در مشهد است که مزار سلطان محمد از نوادگان امام موسی بن جعفر می‌باشد. چون این مکان به حرم مطهر نزدیک است مسافران مشهد در سفر‌های زیارتی و سیاحتی خود اکثرا زیارت و بازدید از این امامزاده را انجام‌ می‌دهند.

باغ وکیل اباد مشهد

مکان‌های تفریحی

مشهد (پایتخت مذهبی ایران) با وجود تعداد زیادی مسافران و زائرین در زمینه‌ی ساخت اماکن تفریحی پیشرفت چشم‌گیری داشته‌ است. Charter123 تعدادی از این مکان‌ها را به شما معرفی‌ می‌کند.

1. پارک و شهربازی ملت

بوستان ملت مشهد، یکی از مهم‌ترین بوستان‌های شهر مشهد است. پارک ملت تنها شهربازی استاندارد در مشهد و پربازدیدترین آن‌ها است که در غرب این شهر قرار‌ گرفته ‌است. یکی از بزرگترین چرخ و فلک‌های خاورمیانه نیز در این پارک قرار دارد. این پارک یکی از کامل‌ترین مجموعه‌ها برای سرگرمی و بازی تمام اعضای خانواده در ایران است و همه می‌توانند در هر سنی از بازی ها‌ی این شهربازی لذت‌ ببرند.

2. پارک وکیل آباد

یکی ازجاهای دیدنی مشهد و پارک‌های بزرگ و قدیمی مشهد پارک وکیل آباد است که در 8 کیلومتری مشهد قرار ‌گرفته‌ است. این پارک به ‌علت قدمت و انبوهی از درختان کاج، چنار  سرو و قرار‌گرفتن در دره‌ای باصفا و خوش‌ آب‌ و‌ هوا و همچنین نهر‌ها‌ی متعددی که در آن جاری‌ است از قدیم، مورد‌ توجه ساکنین شهر و مسافران بوده ‌است.

3. پارک طبیعی هفت حوض

پارک طبیعی هفت حوض مشهد در فاصله‌ی هفت کیلومتری جنوب شرقی مشهد میان کوه‌ها‌ی خلج واقع شده ‌است. در این منطقه آرامش بیش ‌از ‌‌اندازه‌ای را می‌توانید در کنار حوضچه‌های مملو از آب به ‌دست بیاورید.

4. موج های آبی

یکی از هیجان‌ انگیزترین پارک‌ های آبی مشهد، پارک موج‌ های آبی می‌باشد.  به دلیل تنوع بالای سرسره‌ها، این مجموعه یکی از محبوب‌ترین مجموعه‌های آبی در مشهد محسوب می‌شود.

5. بند گلستان

یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد بند گلستان است. این بند یکی از بندهای قدیمی و تاریخی استان خراسان است که در 8 کیلومتری مشهد بر روی رودخانه‌ی گلستان قرار‌ گرفته ‌است.

6. باغ ملی

باغ ملی مشهد در حاشیه‌ی خیابان امام خمینی و در کنار بازار جنت احداث ‌شده ‌است. این باغ یکی از مهم‌ترین مکان‌ها‌ی گردشگری مردم مشهد در گذشته به شمار می‌رود که در آن زمان به وسیله آب قنات رکن آباد آبیاری می‌شد.

علاوه‌ براماکن نام برده شده، اماکن تفریحی دیگری همچون پارک ساحلی خروشان، پارک ساحلی آفتاب، پارک بازیما، باغ وحش وکیل آباد، سرزمین عجایب، پیست اسکی شیرباد، پارک کوهسنگی و … در مشهد برای گردش و تفریح مسافرین وجود دارند.

جاهای دیدنی مشهد

7. آبشار اخلمد

آبشار اخلمد نام آبشاری است که در استان خراسان رضوی در شمال شرقی ایران و درشهرستان چناران میباشد و قدمتی چند هزار ساله دارد، که در دره ای در میان کوه بینالود واقع شده است. این آبشار هر معیاری که از یک طبیعت بکر و زیبا در ذهن دارید را دارد. وجود هشت آبشار در این منطقه و چشمه‌های خنک اطراف آن یکی از دلایل جذب گردشگران متعدد است. برای رسیدن به آبشار هم تدابیری اندیشیده شده که کار شما را آسان می‌کند. در کنار این آبشارها پلکانی فلزی تعبیه‌ شده که می‌توانید از آن‌ها برای بالا رفتن استفاده کنید. هم‌چنین این منطقه ییلاقی مکانی مناسب برای انواع تفریحات شما است و می‌توانید ساعات خوشی را همراه با خانواده و دوستان سپری کنید.

آبشار اخلمد

8. آبشار ارتکند

آبشار ارتکند، یکی از مناطق بکر و ییلاقی شهرستان کلات نادر، در استان خراسان رضوی به شمار می رود. این مکان تفریحی، مجموعه ای از کوه، رودخانه، جنگل و آبشار است که طبیعت چشم نواز آن، سالانه هزاران نفر را به سوى خود مى‌خواند. برای آشنایی بیشتر و مشاهده ویدئو از این آبشار به لینک آبشار ارتکند مراجعه کنید.

ابشار ارتکند

9. ارغوان دره

ارغوان دره در فاصله چهار کیلومتری طرقبه و در مسیر طرقدر به روستای کلاته آهن قرار دارد. از انتهای محله طرقدر در طرقبه، وارد مسیری می‌شوید که شما را به روستای کلاته آهن می‌رساند. قبل از رسیدن به روستای کلاته آهن، مسیری آسفالته به دره‌ای باز و پهن منتهی می‌شود که‌‌ همان دره ارغوان است. اگر به دنبال مکانی رویایی برای خلوت کردن و تفریحات روزانه هستید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً به ارغوان دره مشهد سفر کنید و لذت استفاده از طبیعت ناب، در این بهشت گمشده را از دست ندهید این دره در نزدیکی طرقبه مشهد قرار دارد.

دره ارغوان مشهد

10. آبشار قره سو

آبشار قره سو در جنوب غربی شهرستان کلات نادری در روستایی بنام قره سو واقع شده است. ارتفاع آن حدود ۱۲۵۰ متر از سطح دریاست و در قسمت غرب شهر کلات و درحدود ۱۶۰ کیلومتری شمال مشهد قرار گرفته است.  قره سو نامی ترکی است که معنی آن آب سیاه است، دلیل انتخاب نام قره سو برای آبشار این است که کف رودخانه را سنگ های سیاه پوشانده و وقتی آب روی آنها حرکت می کند، مسیر رودخانه سیاه دیده می شود. آب و هوای ییلاقی و طبیعت زیبا ، آبشارهای بلند با دره‌های تنگ، موقعیت قره سو را بسیار ممتاز کرده است. وجود هشت آبشار و چشمه های خنک و نردبان‌ های فلزی تعبیه شده برای رفتن به بالای آبشار، از جمله مواردی هستند که باعث جذب مسافران به این آبشار می شود. برای آشنایی بیشتر با موقعیت مکانی و مسیر دسترسی به لینک آبشار قره سو مراجعه کنید.

آبشار قره سو جاذبه دیدنی مشهد

موزه ها و دیگر جاهای دیدنی مشهد

1. روستا و غار مغان

غار مغان یکی از جاذبه‌های طبیعی و جاهای دیدنی مشهد به شمار‌ می‌آید که در ۳۵ کیلومتری شهر مشهد و در جنوب روستای مغان واقع ‌شده ‌است. برای رسیدن به غار مغان باید از جاده کوهستانی پر‌پیچ‌ و‌ خمی که از منطقه‌ی سیدی در جنوب مشهد و کوه خلج شروع می‌شود، عبور‌کرد. پس از گذشتن از روستاهای بسیار دیدنی منطقه مانند بالندر ، اردمه و خان رود به مغان می‌رسید.

2. موزه‌ی نان مشهد

موزه‌ نان مشهد، نخستین موزه‌ی نان در ایران است. با خلق فضایی فرهنگی_هنری به منظور نمایش تمامی مراحل از تهیه نان و با تکیه بر معماری سنتی ایران و با هدف فعالیت فرهنگی و تبلیغاتی برپا‌ شده ‌است.

3. موزه‌ی مردم شناسی و حمام محمد قلی بیک

حمام مهدی قلی بیک که از قدیمی‌ ترین حمام‌ های ایران به‌ شمار ‌می‌رود، در شهر مشهد قرار‌ دارد و امروزه از آن به عنوان موزه‌ی مردم شناسی یاد می‌شود .با رفتن به این موزه‌ی زیبا و بزرگ می‌توانید از آثار قدیمی دوران شاه عباس صفوی نیز دیدن کنید.

4. موزه‌ی آستان قدس

موزه آستان قدس یکی از موزه‌های بزرگ در ایران است که بناهای تاریخی آن جلوه‌گر شش قرن معماری اسلامی می‌باشد. اشیای تاریخی این موزه نشان‌ دهنده انواع هنرها و صنایع دستی ساخته شده طی ده قرن گذشته است.

5. باغ گیاه شناسی

باغ گیاه شناسی یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد است که دارای مساحت تقریبی 25 هکتار و در قالب 12 کلکسیون از ترکیب هنر معماری، معماری منظره و علم گیاهشناسی شکل‌گرفته ‌است. گیاهان و گل‌های زیبای فراوان و مختلفی به بهترین شکل در این باغ نگهداری می‌شوند.

شما می توانید با خرید بلیط چارتری ارزان هرجا که دوست دارید سفر کنید و سفری راحت و آسانی را هم داشته باشید.

 

5/5 (1 Review)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *