قوانین بار همراه مسافر که باید بدانید.

قوانین بار همراه مسافر از آن دست مسائلی است که کمتر به آن توجه داریم و ممکن است یکی باعث شود که شیرینی سفرمان را با جریمه ای که برای عدم رعایت این قوانین بپردازیم، تلخ کنیم! فرض کنید که چمدانتان را طبق اصول و چک لیستی که آماده کرده اید، به صورت کامل بسته اید و آماده رفتن هستید، اما صبر کنید بار شما سنگین تر از حد مجاز است! چکار باید بکنم؟ معمولا  جمله ای که اینجا زیاد از آن استفاده می شود، این است که ای کاش قوانین بار همراه مسافر شرکتی که می خواهم با آن پرواز کنم را مطالعه می کردم! اگر تا کنون چنین تجربیاتی داشته اید، با این مقاله از charter123 همراه باشید تا در این زمینه اطلاعات خوبی را کسب نمایید و یک بار برای همیشه این مسئله برای شما تمام شود.

قوانین بار همراه مسافر حداکثر بار مجاز را چقدر می دانند؟

قوانین بار مسافر

تمامی شرکت های هواپیمایی از جمله هواپیمایی آتا و پرواز زاگرس برای بار همراه مسافران قوانینی دارند که باید آن ها را رعایت نمود. اگر به قوانین مربوط به تمامی پروازهای اقتصادی نگاه کنیم، متوجه می شوید که همه ی کلاس های سرویس اقتصادی به جز کلاس Y به مسافران اجازه داده می شود که حداکثر 20 کیلوگرم بار با خود حمل کنند! البته در کلاس پروازی Y این عدد تا 25 کیلوگرم افزایش پیدا می کند، اما اگر از کلاس پروازی فرست کلاس یا بیزینیسی (تجاری) استفاده کنید، مجاز هستید که تا 30 کیلوگرم بار همراه خود حمل کنید، اما جد از این مسائل فری نمی کند که از کدام نوع کلاس پروازی استفاده کنید، حداکثر میزان باری که باید با خود به داخل هواپیما ببرید، 7 کیلوگرم است.

چرا 30 کیلوگرم؟ چرا بیشتر و یا کمتر نه؟

همانطور که در بالاتر اشاره کردیم، حداکثر میزان باری که می توانید با خود به داخل هواپیما ببرید که مربوط به کلاس پروازی فرست کلاس یا تجاری است، 30 کیلوگرم است، اما چرا حداکثر وزن بار در هواپیما برای هر مسافر نباید بیشتر از 30 کیلوگرم باشد؟ اصلی ترین و مهم ترین دلیلی که باعث می شود، این قانون وضع شود، این است که حمل بسته های بار و چمدان هایی که بیش از 30 کیلوگرم وزن دارند برای سلامتی کارگران بخش بار هواپیما مضرر است، اما اگر بار شما بیش تر از میزان شده باشد چه؟ راه حل چیست؟

قوانین بار همراه مسافر برای کسانی که اضافه بار دارند!

قوانین بار همراه مسافر

اگر باری که همراه خود دارید، بیشتر از مقدار تعیین شده است، باید بدانید که شما مشمول جریمه اضافه بار خواهید شد! نرخ اضافه بار بسته به موارد زیر از شما دریافت می شود:

 • مبدا
 • مقصد
 • نوع کلاس پروازی

در نظر گرفتن همه ی موارد در تعیین میزان نرخ اضافه بار امری طبیعی است! اگر دچار اضافه بار هستید، نگران نباشید هنگام تحویل بار به شما مبلغ جریمه گفته می شود و از شما خواسته می شود که به پرداخت آن قبل از پرواز اقدام کنید. بهتر است که برای پرداخت هزینه کمتر اضافه باری که دارید همان ابتدا که می خواهید بلیط را تهیه کنید به آژانس خرید بلیط و یا سایت اعلام کنید.

این کار باعث می شود که هزینه ی کمتری برای اضافه بار پرداخت کنید. به طور میانگین اگر بخواهیم نرخ اضافه بار را  به ازای هر کیلوگرم بگوییم مبلغ یک درصد بلیط لحاظ می شود!

چه چیزهایی را نمی توانیم در چمدان بگذاریم و با خود ببریم؟

از دیگر بخش های قوانین بار همراه مسافر که باید به آن توجه داشته باشید، لیست اشیا ممنوعه ای است که نمی تواند در داخل چمدان باشد! در ادامه این لیست را می توانید مشاهده کنید:

 • فرآورده های سمی و آزمایشگاهی
 • کپسول یا سیلندر گاز
 • انواع مهمات نظامی
 • مواد رادیواکتیوی
 • مواد آتش زا و منفجره
 • انواع کبریت
 • انواع باتری
 • و …

مقدار بار مجاز در پروازهای داخلی و خارجی

با توجه به این که از کدام شرکت هواپیمایی، مسیر هوایی و کدام نوع سفر داخلی یا خارجی استفاده می کنید، مقدار بار مجاز برای هر مسافر می تواند، متفاوت باشد! شاید برایتان جالب باشد که وزن بار مجاز به ازای هر نفر با توجه به این شرایط می تواند از 23 کیلوگرم تا 50 کیلوگرم متغیر باشد. بعه عنوان مثال مقدار بار مجاز برای پروازهای خارجی کلاس اکونومی حداکثر 30 کیلوگرم(یک چمدان)، بیزینس کلاس حداکثر 40 کیلوگرم (دو چمدان)، فرست کلاس حداکثر 50 کیلوگرم (2 چمدان) است!

چه لوازمی را می توانیم با خود به داخل کابین هواپیما ببریم؟

از جمله مواردی که در قوانین بار همراه مسافر به آن باید توجه شود، این است که چه لوازمی را می توانیم با خود به داخل هواپیما ببریم؟ این که چه لوازمی را می توانیم با خود به داخل هواپیما ببریم بسته به نوع نیازمان می تواند بسیار مهم باشد! در ادامه می خواهیم به شما لیستی ارائه کنیم که بین تمامی شرکت های هواپیمایی مجاز است و می توانید آن ها را  با خود به داخل هواپیما ببرید:

 • مدارک ضروری مانند پاسپورت، کارت ملی و شناسنامه
 • کیف پول، کارت بانکی، چک پول، کارت های شناسایی و …
 • داروهای ضروری و مورد نیاز مسافر با مجوز پزشک
 • عینک آفتابی یا طبی
 • لوازم آرایشی و بهداشتی مخصوص
 • تلفن همراه
 • لپ تاپ
 • تبلت
 • دوربین
 • غذای کودک و لوازم بهداشتی کودک
 • و …

حمل این موارد به داخل کابین هواپیما ممنوع است. حتی برای شما دوست عزیز!

کابین هواپیما

در کنار قوانین بار همراه مسافر که به شما می گوید چه چیزهایی وجود دارد که می توانید آن ها را به داخل هواپیما ببرید، لیستی هم وجود دارد که شما را از ورود کالاهایی به داخل هواپیما منع می کند! وسایلی که نوک تیز یا لبه تیز دارند از نظر امنیتی مشکل دارند و نباید آن ها را به درون کابین برد. وسایلی مانند چاقو، قیچی، سوهان ناخن و ابزار مغناطیسی در این دسته قرار می گیرند!

همچنین شما نمی توانید هیچ نوع مایعاتی حتی آب معدنی، انواع نوشیدنی، ژل مو، خمیر دندان، انواع کرم مرطوب کننده و … را با خود به درون کابین هواپیما ببرید، اما بردن عطر به کابین مجاز است و مشکلی در این رابطه تا بحال گزارش نشده است. البته عطر شما باید از فریشاپ فرودگاه به صورت بسته بندی تهیه شده باشد.

شرکت هواپیمایی مسئولیت بار همراه شما را می پذیرد

یکی از مشکلات رایجی که مسافران آن را گزارش می کنند، این است که بار همراشان گم یا مفقود می شود! در چنین شرایطی باید چه کاری انجام داد؟ خبر خوبی برای شما داریم و آن این است که در صورت گم شدن بار همراه مسافر نیازی به پرداخت هیچ گونه هزینه ای در این رابطه نیست و هزینه ی مربوط به بار شما باید توسط شرکت هواپیمایی که با آن سفر می کنید به طور کامل پرداخت شود.

اگر بخواهیم به قوانین بین المللی در این رابطه اشاره کنیم، باید بدانید که هزینه ای که به مسافر در پروازهای داخلی آمریکا برای مفقودی بار پرداخت می شود، 2500 دلار است و برای دیگر پروازها با توجه به قوانین شرکت این کار صورت بگیرد! معمولا شرکت های هواپیمایی ایرانی مسافران خود را بیمه می کنند که این موضوع هم در آن ذکر شده است. در ادامه قوانین بار همراه مسافر را به صورت جزئی تر در این رابطه برای 3 شرکت هواپیمایی ایران ایر (هما)، ماهان و آسمان بررسی می کنیم.

قوانین بار همراه مسافر در شرکت هواپیمایی ایران ایر (هما)

قوانینی در که در مورد بار همراه مسافر در پروازهای ایران ایر وجود دارد به این صورت است که بسته به نوع کلاس پروازی مقدار بار مجاز از 20 تا 50 کیلوگرم متغیر است به همین مطلع شدن از این موضوع می توانید اول کلاس پروازی خود را مخشص کنید. همچنین اگر می خواهید باری را همراه خود به داخل کابین ببرید، حداکثر مقدار مجاز آن باید 7 کیلوگرم باشد. اگر مقدار بار شما برای کابین و یا داخل قسمت بار بیشتر باشد، باید جریمه را طبق نرخ نامه بپردازید.

قوانین بار همراه مسافر در شرکت هواپیمایی ماهان

جالب است بدانید که در شرکت هواپیمایی ماهان شما می توانید تا 30 کیلوگرم بار را به بخش مربوطه تحویل دهید و یک کیف دستی به وزن 5 کیلوگرم را برای کلاس اکونومی و 7 کیلوگرم را برای کلاس تجاری به داخل کابین ببرید! شاید دست و دلبازترین شرکت هواپیمایی ایرانی را بتوان در این زمینه شرکت هواپیمایی ماهان دانست.

قوانین بار همراه مسافر در شرکت هوپیمایی آسمان

این شرکت هم مانند دیگر شرکت های هواپیمایی مقدار بار مجاز برای ورود به داخل کابین را 5 کیلوگرم دانسته است، اما شرایط جالبی هم در این زمینه وجود دارد و آن این است که مسافران خاص که می خواهند بار بیشتری با خود حمل کنند، می توانند یک صندلی دیگر هم خریداری کنند و تا وزن 75 کیلوگرم را که ابعاد بیشتری از صندلی نداشته باشد را با خود حمل کنند.