معرفی آرامگاه پیر پالان دوز مشهد + مسیریابی در نقشه گوگل

آرامگاه پیر پالان دوز

مدت زمان مطالعه معرفی آرامگاه پیر پالان دوز مشهد + مسیر یابی در نقشه گوگل: 6 دقیقه


یکی از مکان‌ های مشهور و دیدنی مشهد آرامگاه پیر پالاندوز می باشد که در کنار مرقد امام رضا قرار دارد و بسیاری از زائران امام هشتم شیعیان، به این مرید و شاگرد وی ادای احترام می نمایند. در تاریخچه‌ی ساخت آرامگاه پیر پالاندوز آمده که اصل مقبره متعلق به شخصی به نام ابونصر سراج طوسی بوده است. در طی سال‌های بعد اما این آرامگاه به پیر پالان‌ دوز منسوب گردید، درویش محمد کارندهی معروف به محمد عارف عباسی یا همان پیر پالاندوز می باشد.

مقدمه

یکی از مکان‌ های مشهور و دیدنی مشهد آرامگاه پیر پالاندوز می باشد که در کنار مرقد امام رضا قرار دارد و بسیاری از زائران امام هشتم شیعیان، به این مرید و شاگرد وی ادای احترام می نمایند. در تاریخچه‌ی ساخت آرامگاه پیر پالاندوز آمده که اصل مقبره متعلق به شخصی به نام ابونصر سراج طوسی بوده است. در طی سال‌های بعد اما این آرامگاه به پیر پالان‌ دوز منسوب گردید، درویش محمد کارندهی معروف به محمد عارف عباسی یا همان پیر پالاندوز است.

این عارف بزرگوار که از عرفا و پیروان سلسه ذهبیه می باشد در نیمه دوم قرن دهم هجری قمری در روستاری کارند مشهد و معاصر شیخ بهایی چشم به جهان گشود. ذهبیه یکی از سلسله‌های تصوف اسلامی می باشد که در میان افراد جامعه پیروان خاص خود را دارد که آن را به قرن سوم هجری قمری نسبت می‌دهند. که پس از سده هفتم قمری شیوخی چون میر سید علی همدانی، خواجه اسحاق ختلانی و سید عبدالله برزش آبادی پیشوایی این فرقه عهده دار بوده اند. و ششمین قطب آن شیخ محمد عارف عباسی بوده است.

بنای اولیه‌ آرامگاه شیخ محمد عارف به دستور سلطان محمد (معروف به خدابنده) پدر شاه‌ عباس صفوی در سال ۹۸۵ (ه. ق) بنا نهاده شد و بازسازی آن در سال های اخیر توسط آستان قدس رضوی انجام شده است. این بنای تاریخی که در تاریخ ۵ اردیبهشت ۱۳۵۶ با شماره ثبت ۱۳۷۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است در نهایت سادگی از معماری خاص و چشم نوازی برخوردار می باشد. جهت آشنایی بیشتر با شیخ محمد عارف عباسی معروف به پیر پالان دوز و مقبره ایشان با این مقاله از charter123 همراه باشید.

 

فهرست مطالب

1_پیر پالان دوز که بود؟

2_به چه کسانی ذهبیه گفته می شد؟

3_آرامگاه پیر پالان دوز

4_معماری آرامگاه پیر پالان دوز

5_موقعیت جغرافیایی آرامگاه پیر پالان دوز

6_سخن پایانی

پیر پالان دوز که بود؟

پیر پالان دوز
Old Palan dose

شیخ محمد عارف عباسی مشهور به «پیر پالان دوز» از عرفا و پیروان سلسله ذهبیه می باشد که در نیمه دوم قرن دهم هجری قمری در روستاری کارند مشهد و معاصر شیخ بهایی چشم به جهان گشود. پیر پالان دوز علاوه بر این که در عرفان به درجات بسیاری دست یافته بود، در کیمیاگری و خطاطی نیز فردی متبحر بود. همچنین شیخ محمد که در خط ثلث استاد بوده هفت سوره از قرآن را به خط خود نگاشته است. ایشان با اینکه از موقعیت خوبی برخوردار بوده و به راحتی می توانست بدون کوشش زنگی خوبی را برای خود رقم بزند، از راه پالان دوزی امرار معاش می نمود.

شیخ محمد عارف، بر مبنای باور توحیدی خود و توکل بر خدا، ذکر تشکر، خدمت، طاعت، قناعت و ایثار که از صفات عارفان به شمار می روند، در راه معرفت قدم نهاد و مدتی از عمر خود را به کسب فیض از اهل حق سپری نمود به همین جهت به بروز کراماتی معروف شد.

به چه کسانی ذهبیه گفته می شد؟

سلسه ذهبیه
The Zahabiyya dynasty

ذهبیه به شاخه ای عرفانی از پیروان معروف کرخی و نجم الدین کبری گفته می شود (یکی از سلسله‌های تصوف اسلامی می باشد که در میان افراد جامعه پیروان خاص خود را دارد که آن را به قرن سوم هجری قمری نسبت می‌دهند) که پس از سده هفتم قمری شیوخی چون میر سید علی همدانی، خواجه اسحاق ختلانی و سید عبدالله برزش آبادی پیشوایی این فرقه عهده دار بوده اند. سید عبدالله که از اعقاب امام سجاد (ع) و نسل بیستم وی بوده بیشتر عمر خود را در قریه بفرزش‌ آباد مشهد گذرانیده. وی در سال ۸۲۷ قمری در همان روستا به خاک سپرده شد.

پس از فوت سید عبدالله پیروان وی به ذهبیه شهرت یافته و عمدتا روی به تشیع نهاده‌ اند. ششمین قطب سلسله ذهبیه پس از سید عبدالله برزش‌ آبادی، شیخ محمد عارف عباسی بوده است.

آرامگاه پیر پالان دوز

آرامگاه پالان دوز
Interiors of the Old Palan Tomb Dose

مقبره‌ شیخ محمد عارف عباسی در شمال شرقی حرم مطهر رضوی، واقع در ابتدای خیابان نواب صفوی ساخته شده است. بنای اولیه‌ این آرامگاه به دستور سلطان محمد (معروف به خدابنده) پدر شاه‌ عباس صفوی در سال ۹۸۵ (ه. ق) بنا نهاده شد و بازسازی آن در سال های اخیر توسط آستان قدس رضوی انجام شده است. این بنای زیبا در نهایت سادگی از معماری خاص و چشم نوازی برخوردار می باشد. گنبد زیبای پیازی شکل این بنا، کاشی‌های فیروزه‌ای رنگ ساده اما بسیار خوش رنگ و لعاب و چشم نواز، و نقاشی‌های زیبایی که در عصر صفویه بر دیواره‌ های داخلی این بنا کشیده شده اند، باعث شده اند تا این مقبره از مکان های بی‌نظیر و بسیار زیبا در شهر مشهد به شمار برود. این بنای تاریخی در تاریخ ۵ اردیبهشت ۱۳۵۶ با شماره ثبت ۱۳۷۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

معماری آرامگاه پیر پالان دوز

معماری آرامگاه پیر پالان دوز
Old Palan Tomb Dose

همانطور که گفته شد، معماری آرامگاه پیر پالان دوز بسیار چشم نواز و زیبا می باشد. این مقبره در دوره‌ی صفویه ساخته شده است که با گذشت زمان بنای آن دچار صدماتی شد، به همین جهت امروزه به خاطر حفظ این بنا، مجدداً آن را بازسازی نموده اند و در اختیار بازدید عموم قرار داده اند. نمای دیوار های بیرونی این مقبره با لچکی، طاق نماها، قاب و کاشی کاری های زیبا آراسته شده و درون آن ها نیز به نقش های هندسی و ترنج، به طرز چشم نوازی تزیین شده است. علاوه بر این رواق‌ ها و درب های بزرگ و زیبا از جنس چوب، کاشی‌ های فیروزه‌ ای رنگ و چشم نواز، نقاشی‌ های بسیار زیبا به کار رفته در داخل مقبره‌ی پیر پالان دوز که متعلق به دوره‌ی حکومت صفویه می باشند از ارزش تاریخی بسیار بالایی برخوردار می باشند.

موقعیت جغرافیایی آرامگاه پیر پالان دوز

مشهد، خیابان نواب صفوی، ضلع شرقی حرم امام رضا (علیه السلام)

جهت دسترسی به آرامگاه پیر پالان دوز که در ضلع شرقی حرم امام رضا (علیه السلام) واقع در خیابان نواب صفوی مشهد قرار دارد کافیست از ورودی حرم از سمت خیابان نواب صفوی به طرف بازارچه بروید تا بنر مقبره شیخ محمد عارف در خیابان طبرسی را مشاهده نمایید.

سخن پایانی

همان طور که در مطالب بالا گفته شد آرامگاه پیر پالان دوز یکی از مکان های دیدنی شهر مشهد می باشد که به عنوان آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده، در ضلع شرقی حرم امام رضا واقع در خیابان نواب صفوی واقع شده است. این آرامگاه به دستور سلطان محمد (معروف به خدابنده) پدر شاه‌ عباس صفوی در سال ۹۸۵ (ه. ق) بنا نهاده شد و بازسازی آن در سال های اخیر توسط آستان قدس رضوی انجام شده است. این بنا در نهایت سادگی از زیبایی خاصی برخوردار می باشد به همین علت توجه اکثر گردشگرانی که قصد عزیمت به مشهد مقدس را دارند به خود جلب می نماید.

در مشهد هرساله میلیون‌ها نفر به قصد رفتن به حرم امام هشتم به این شهر سفر می‌کنند، اما این شهر زیارتی علاوه بر جنبه زیارتی خود، جنبه تفریحی و گردشگری بسیاری نیز دارد که برای آشنایی بیشتر با مکان های دیدنی این شهر می توانید به لینک بهترین جاهای دیدنی مشهد  مراجعه نمایید.

5/5 (1 Review)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *