معرفی روستا و غار مغان مشهد + مسیریابی در نقشه گوگل

معرفی روستا و غار مغان مشهد
مدت زمان مطالعه مقاله مسجد گوهرشاد مشهد: ۱۵ دقیقه

سفر به مناطق ییلاقی و خوش آب و هوای روستایی و حضور در طبیعت زیبا و فرح‌بخش آن ها، روح انسان را جلا می‌دهد و باعث آرامش فکر و به دست آوردن انرژی از دست رفته می‌شود. دوری از هیاهوی زندگی شهری حتی در مدت زمانی کوتاه، نقش مهمی در بهبود روحیه و داشتن یک زندگی سالم و شاد ایفا می‌کند. با سفر کردن به مناطق روستایی کشورمان، علاوه بر استفاده از طبیعتی بکر و زیبا، می‌توانیم بیشتر با فرهنگ مردمان آن منطقه نیز آشنا شده و از مصاحبت با آنان لذت ببریم. در سال‌های اخیر، در جهت معرفی روستاهای گردشگری که دارای برخی آثار تاریخی و یا مناطق طبیعی خاصی می‌باشند، فعالیت‌های خوبی صورت گرفته است. یکی از این روستاها که همواره گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند، روستای مغان مشهد است.

 

مقدمه

سفر به مناطق ییلاقی و خوش آب و هوای روستایی و حضور در طبیعت زیبا و فرح‌بخش آن ها، روح انسان را جلا می‌دهد و باعث آرامش فکر و به دست آوردن انرژی از دست رفته می‌شود. دوری از هیاهوی زندگی شهری حتی در مدت زمانی کوتاه، نقش مهمی در بهبود روحیه و داشتن یک زندگی سالم و شاد ایفا می‌کند. با سفر کردن به مناطق روستایی کشورمان، علاوه بر استفاده از طبیعتی بکر و زیبا، می‌توانیم بیشتر با فرهنگ مردمان آن منطقه نیز آشنا شده و از مصاحبت با آنان لذت ببریم. در سال‌های اخیر، در جهت معرفی روستاهای گردشگری که دارای برخی آثار تاریخی و یا مناطق طبیعی خاصی می‌باشند، فعالیت‌های خوبی صورت گرفته است.

یکی از این روستاها که همواره گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند، روستای مغان مشهد است. این روستا که از توابع طرقبه می‌باشد، با فاصله‌ی حدودا 50 کیلومتری از آن و با قرار گرفتن در 35 کیلومتری مشهد، یکی از جاذبه‌های دیدنی استان خراسان رضوی به شمار رفته و مشهوریت آن به خاطر وجود یک غار تاریخی در جنوب آن است. این غار با قدمتی بالغ بر 40 میلیون سال، متعلق به دوره‌ی دوم زمین‌شناسی بوده و باستان‌شناسان و گردشگران زیادی برای بازدید از این اثر اسرارآمیز به روستای مغان سفر می‌کنند.

معمولا غارها از مکان‌هایی هستند که بازدیدکنندگان و علاقمندان خاص خود را داردند و شاید برای عموم مردم جذابیتی نداشته باشند. داشتن آمادگی و امکانات مخصوص غارنوردی، از عواملی‌ست که تعداد بازدیدکنندگان غارها را نسبت به سایر جاذبه‌های دیدنی کاهش می‌دهد. البته در تعدادی از غارهای کشورمان مثل غار علی صدر، تمهیدات خاصی برای بازدید گردشگران درنظر گرفته شده است که این امر، خود به گردشگری در آن مناطق کمک شایانی کرده است. در مورد غار مغان تمهیدات خاصی در نظر گرفته نشده و ورود به آن حتما باید با حضور یک راهنما صورت بگیرد. در ادامه با این مقاله از charter123 همراه باشید تا بیشتر به معرفی روستا و غار مغان مشهد بپردازیم.

درباره ی روستای مغان

روستای مغان با داشتن قابلیت‌های منحصر به فرد در زمینه‌ی گردشگری، همواره مورد استقبال افراد زیادی که از جای جای ایران به آن سفر می‌کنند، قرار گرفته است. مغان طبق فرهنگ لغت عمید، جمع مغ به معنای پیشوای زرتشتی می‌باشد.  این روستا در کوهپایه‌های کوه در منطقه‌ی کوه‌های خلج واقع شده است، بنابراین جزو مناطق کوهستانی به‌شمار می‌رود و آب و هوای نسبتا سردی دارد. در فصل بهار و تابستان، کوه‌های سر به فلک کشیده‌ و مرتفع آن پوشیده از گل‌ها و گیاهان دارویی می‌شود که در آن منطقه به عمل می‌آیند و منظره‌ی زیبایی ایجاد می‌کنند.

رشته کوه بینالود در ضلع غربی مغان قرار دارد و رودی پر آب و زلال که از آن سرچشمه می‌گیرد ، در این روستا جریان دارد و با خود طراوت و تازگی را به ارمغان می‌آورد. باغ‌های سرسبز این روستا، جلوه‌ای زیبا به آن می‌بخشند و علاوه بر این زیبایی، منبع درآمد بخش قابل توجهی از روستاییان به شمار می‌روند. البته فعالیت‌های دیگری نظیر زنبورداری، دامداری و پرورش ماهی، بخش دیگری از گردش اقتصادی منطقه را به به عهده دارند. در این روستا همانند بسیاری از روستاهای دیگر کشورمان، صنایع دستی مانند سفالگری، جاروبافی و گلیم‌بافی نیز تولید می‌شده که متاسفانه به دلیل عدم حمایت، امروزه دیگر اثری از آن ها دیده نمی‌شود.

در هنگام پیاده‌روی داخل روستا، احتمالا به حفره‌های زیرزمینی برخودر می‌کنید. این حفره‌ها به اسم “سم” شناخته می‌شود و در گذشته کاربردهای متعددی داشته، هم برای نگهداری چهارپایان از آن ها استفاده می‌شده و هم برای  پناه گرفتن زنان و کودکان هنگام حملات و درگیری‌ها. این حفره‌ها هم اکنون با کمک میراث فرهنگی شناسایی شده و در جهت حفظ و جلوگیری از تخریب آن ها فعالیت‌هایی صورت گرفته است. از دیگر جاذبه های این روستا می‌توان به منطقه‌ی سرچشمه اشاره کرد؛ منطقه‌ای زیبا و سرسبز که در 2 کیلومتری مغان قرار دارد. در سرچمه برای رفاه حال مسافران سرویس بهداشتی، کافه و سفره‌خانه نیز وجود دارد.

یک بافت تاریخی که از قدمت بالایی برخودار است، داخل روستا وجود دارد و با راهنمایی افراد محلی می‌توانید از آن نیز دیدن کنید. همچنین قلعه‌ای به نام قلعه دختر در مغان وجود دارد که احتمالا در گذشته محلی برای جلوگیری از ورود مهاجمان به روستا و مقابله با آن ها بوده است. غار مغان نیز که از دیدنی‌ترین جاذبه‌های آن بوده و علت مشهوریت این روستا می‌باشد، در فاصله‌ی حدودا 1 کیلومتری سرچشمه واقع شده است. در ادامه شما را بیشتر با این غار اسرارآمیز آشنا خواهیم کرد.

تاریخچه و مشخصات غار مغان

غار مغان که اصلی‌ترین جاذبه‌ی گردشگری روستای مغان می‌باشد، با داشتن طولی بالغ بر 500 متر، در چند طبقه تشکیل شده است. با مطالعه روی این غار، اطلاعاتی به دست آمده که نشان می‌دهد قدمت آن به بیش از 40 میلیون سال قبل باز می‌گردد، یعنی قدمتی بیش از رشته‌ کوه‌های دماوند و البرز؛ اما زمان کشف آن به سال 1324، زمانی که 70 کوهنورد مشهدی به این منطقه سفر کرده بودند، برمی‌گردد. غار مغان در ارتفاع 2910 متری از سطح دریا قرار دارد و دو دهانه(ورودی) دارد، یکی دهانه‌ی شرقی و یکی هم دهانه‌ی جنوبی که دهانه‌ی اصلی می‌باشد و تا 120 متری آن، غار روشن بوده و احتیاجی به استفاده از وسایل تولید نور نمی‌باشد.

با گام برداشتن در غار، غباری به هوا بلند می‌شود و بهتر است که ماسک یا دستمالی برای پوشاندن بینی خود داشته باشید تا اذیت نشوید. این غار شیبی به سمت پایین دارد و داخل آن ستون‌های استلاگتیت و استگلاگمیت که از جنس آهک هستند، به وفور دیده می‌شود. همچنین وجود چشمه، چاه‌ها و راهروهای متعدد، همراه داشتن یک راهنمای وارد، علامت‌ گذاری و داشتن وسایل روشنایی را می‌طلبد تا از گم شدن یا سقوط در چاه‌ها جلوگیری شود؛ چاه‌هایی که این غار به وسیله‌ی آن ها به 3 طبقه تقسیم شده و عمق برخی از آن ها به 25 متر می‌رسد.

عرض ورودی این غار 19 متر بوده و ارتفاع آن 4 متر می‌باشد که البته در امتداد غار، این ارتفاع به 12 متر می‌رشد. کف غار در اغلب قسمت‌های آن مرمرین و کمی لغزنده می‌باشد.  غار مغان 5 تالار بزرگ دارد که یکی از آن‌ها با طول 246 متر، عرض 11 تا 33 متر و ارتفاع 9 متر،  عنوان بزرگ‌ترین تالار در غارهای استان خراسان را به خود اختصاص داده است. داخل یکی دیگر از تالارهای غار یک چشمه‌ی آب وجود دارد که البته قابل شرب نبوده و آب آن بسیار سرد است. این مکان همواره زیست‌گاه خفاش‌های زیادی بوده که با ورود گردشگران و استفاده از وسایل ایجاد روشنایی، تعداد زیادی از آن ها از خارج شده‌اند، اما شاید باز هم به آن‌ها برخورد کنید، پس از این موضوع وحشت نکنید.

در مورد این غار افسانه‌ها و داستان‌های متفاوتی بیان می‌شود. در یکی از آن ها آمده است که درون غار عتیقه و گنج‌هایی نهفته است و کسانی که برای برداشتن آن ها به داخل غار رفته‌اند، توسط مارها یا نهنگی که محافظ این گنج می‌باشند خورده می‌شوند. البته امروزه شاید بتوان ساخته شدن این داستان‌ها را با اطلاع از وجود چاه‌های عمیقی که جان غارنوردان را گرفته است، توجیه کرد. باز هم تاکید می‌کنیم که برای گشتن داخل این غار، حتما باید یک فرد راهنما و وسایل روشنایی و ایمنی همراه خود داشته باشید تا در راه‌‌روهای متعدد آن گم نشوید و از سقوط در چاه‌ها در امان بمانید.

بهترین زمان رفتن به روستا و غار مغان مشهد

طبیعت گردی و گشت و گذار در روستاها فصل خاصی نمی‌شناسد. در هر فصلی از سال، طبیعت زیبایی خاص خودش را دارد و اینکه شما سرمای زمستان و سکوت حاکم بر طبیعت را انتخاب کنید یا سرسبزی بهار، بستگی به خودتان دارد. روستای مغان با توجه به داشتن زمستان‌های سرد، معمولا در فصل بهار و تابستان، هنگامی که کوه‌ها و مراتع آن پوشیده از گل‌ها و گیاهان می‌شود، میزبان گردشگران بسیاری می‌باشد. با توجه به اینکه در تابستان هم هوای این روستا نسبتا سرد بوده و نسیمی ملایم خنکای هوا را با خود به همراه می‌آورد، و شکوفه‌های آلبالو به ثمر نشسته و تبدیل به میوه‌ شده‌اند، این فصل می‌تواند انتخاب بسیار خوبی برای سفر به مغان باشد.

در فصل پاییز هم طبیعت این روستا رنگ و بوی خاصی گرفته و درختان باغ‌ها، لباس زرد و نارنجی به تن کرده و زیبایی بی‌بدیلی به محیط می‌بخشند. هنگام سفر به این منطقه و برای بازدید از غار مغان، چه در فصل سرد زمستان به آن سفر کنید و چه دیگر فصل‌های گرم‌تر، از بردن لباس گرم و مناسب غافل نشوید. با توجه به اختلاف دمای داخل غار و محیط بیرون، ممکن است با نداشتن لباس کافی دچار سرماخوردگی شوید و لذت این سفر جذاب برایتان کم شود.

برای رفتن به سمت روستا و غار مغان مشهد ، بهتر است هر روزی به جز جمعه را انتخاب کنید. جمعه‌ها تراکم ماشین‌ها در سرچشمه زیاد است و از بعد از ظهر جمعه، مسیر آن جا تقریبا یک طرفه می‌شود. از آنجا که برای رسیدن به غار باید ابتدا به سرچشمه برسید، بهتر است برای جلوگیری از اتلاف وقت در ترافیک، روز دیگری را برای گشت و گذار در این روستا انتخاب کنید. از سرچشمه تا غار مغان 1 کیلومتر راه است و پیاده‌روی این مسیر حدودا 1 ساعت و نیم طول می‌کشد. پیمودن غار و دیدن جاذبه‌های آن هم حدودا 2 تا 2 و نیم ساعت زمان نیاز دارد، پس اگر می‌خواهید برای برگشت به روستا به تاریکی هوا برخورد نکنید، برای زمان رفت و برگشت خود برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید.

مسیریابی روستا و غار مغان

روستای مغان به مختصات N36,07.619 و E59,22.273 و h1745 m در کوهپایه های کوه مغان و دره مغان در منطقه کوههای خلج از رشته کوه بینالود قرار دارد. برای رسیدن به این منطقه باید از منطقه‌ی سیدی که در جنوب مشهد واقع شده، وارد جاده­ی خلج شده و ازآنجا تابلوهای راهنمای رفتن به این روستای زیبا و خوش آب و هوا را دنبال کنید. در این جاده پس از رسیدن به منطقه‌ی گردشگی هفت حوض، راه آسفالت را به سمت روستای مغان ادامه دهید. قبل از رسیدن به روستای اردمه، یک مسیر خاکی به طول 8 کیلومتر وجود دارد که شما را به این روستا می‌رساند.

اگر نمی‌خواهید از جاده‌ی خاکی عبور کنید، می‌توانید راه آسفالت را ادامه داده و بعد از روستای اردمه و خانرود، در انتهای راه آسفالت به این روستای سرسبز برسید. البته این مسیر نسبت به جاده­ی خاکی حدودا 3 کیلومتر طولانی­تر است. مسیر رسیدن به روستا یک مسیر پر پیچ و خم است و از روستاهای بالندر، اردمه و خان رود عبور می­کند، روستاهایی که هر کدام از آن ها نیز دارای زیبایی­هایی مخصوص به خود بوده و بازدید از آن ها خالی از لطف نمی­باشد. با توجه به کوهستانی بودن این منطقه، در روزهای پربرف زمستانی، از همراه داشتن زنجیر چرخ و وسایل ایمنی لازم غافل نشوید.

پس از رسیدن به روستای مغان، می‌توانید به منطقه‌ی سرچشمه بروید و در آنجا از خانه‌های بومگردی و امکانات رفاهی که برای گردشگران تعبیه شده است استفاده کنید. سرچشمه در دو کیلومتری مغان قرار دارد و از مناطق دیدنی این منطقه محسوب می‌شود. با طی حدودا یک کیلومتراز سرچشمه می‌توانید به غار اسرارآمیز مغان رفته و از زیبایی‌های آن لذت ببرید. ابتدای این مسیر از کوچه و باغ‌ها گذشته و در انتها، مسیر کوهپایه‌ای شده و می‌توانید چشم‌اندازی زیبا و بی‌بدیل از روستا را نظاره کنید. در این مسیر می‌توانید از تابلوهای راهنمایی که شما را به سمت غار هدایت می‌کنند کمک بگیرید.

کلام پایانی

هنگام سفر به روستا و غار مغان مشهد ، چه خوب است که از مردم محلی خرید کنیم و به این ترتیب، به گردش چرخ اقتصاد این مناطق کمک کنیم. در روستای مغان محصولات کشاورزی زیادی وجود دارد. آلبالو، مطرح‌ترین محصول این منطقه است، به گونه‌ای که تا کنون چندین جشنواره‌ی شکوفه‌های آلبالو در این روستا برگزار شده است. علاوه بر آلبالو، می‌توانید سایر محصولات باغات را مانند گیلاس، گردو و سیب هم خریداری کنید. به علت وجود مراتع سرسبز و پوشیده از گل‌ها و گیاهان، زنبورداری نیز در این روستا انجام می‌شود و امکان خرید عسل طبیعی هم برای بازدید کنندگان وجود دارد.

برای بازدید از غار معروف این روستا، حتما باید یک راهنمای خبره همراه خود داشته باشید و از غارنوردی به صورت انفرادی پرهیز کنید. همانطور که گفتیم در این غار چاه‌هایی وجود دارد که عمق آن ها به 25 متر هم رسیده و می‌تواند افراد بی اطلاع را به کام مرگ بکشاند. وسایل روشنایی، کفش و لباس مناسب هم از مواردی‌ست که باید برای غارنوردی چه در غار مغان و چه هر غار دیگری همراه داشته باشید. در نهایت باید بگوییم با توجه به قدمت دیرینه‌ی این غار اسرار آمیز و وجود سنگ‌هایی با پیشینه‌ی تاریخی، از آسیب زدن به آن ها و جداسازیشان خودداری کنیم تا این منطقه، برای نسل‌های بعد و دیگران هم باقی بماند و همگان بتوانند از زیبایی‌های آن استفاده کنند.

در مشهد هرساله میلیون‌ها نفر به قصد رفتن به حرم امام هشتم به این شهر سفر می‌کنند، اما این شهر زیارتی علاوه بر جنبه زیارتی خود، جنبه تفریحی و گردشگری هم دارد که برای آشنایی بیشتر با این شهر می توانید به لینک بهترین جاهای دیدنی مشهد  مراجعه کنید. شما می توانید نظر خود را با ما و سایر افراد در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

0/5 (0 Reviews)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *