معرفی باغ ملی مشهد + مسیریابی در نقشه گوگل

معرفی باغ ملی مشهد + مسیریابی در نقشه گوگل

باغ ملی مشهد یکی از محل های دیدنی خراسان رضوی که در قسمت مرکزی شهرستان مشهد، قرار دارد و به دلیل تاریخی بودن این مکان و نزدیکی حدود جغرافیایی آن به حرم مطهر رضوی این مکان به یکی از مکان های مورد علاقه ای  گردشگران قرار گرفته و سالانه تعداد زیادی از گردشگران از این باغ و زیبایی های تاریخی و طبیعی آن استفاده میکنند. در ادامه این مقاله تلاش شده تا اطلاعات دقیق از تاریخچه این باغ که توسط تیم charter123 گردآوری شده ارائه کنیم تا با اطلاعاتی دقیق از این مکان زیبا دیدن کنید و با آن آشنا شوید.

باغ ملی مشهد

باغ ملی مشهد
Mashhad National Garden

باغ ملی مشهد در سال ۱۳۴۵ توسط حسین ملک به شهرداری مشهد واگذار گردیده است. در این پارک که قدمت چندین ساله دارد  فضای بازی برای بچها تعبیه شده که این مکان و فضای آن را هم برای کودکان جذاب کرده و هم برای بزرگسالان، این محل تاریخی در خیابان امام خمینی یا ارگ قدیم قرار گرفته است. از ویژگی های منحصر به فرد این باغ می توان به اولین باغ تفریحی یا گردشگری مشهد اشاره کرد. این باغ از جمله مهم ترین باغ های در گذشته و درحال حاضر عنوان میشود. این باغ در گذشته توسط آب قنات رکن آباد آبیاری میشده است.

قنات رکن آباد

قنات رکن آباد
Raknabad aqueduct

رکن آباد یا قنات رکن آباد یکی از معروفترین قنات های مشهد هست که قدیمی های مقیم مشهد از این قنات وصف های بسیاری شنیدند قناتی که اشاره شده است که آبش سبک است و پوست را جلا میدهد. گرمابه هایی که از آب رکناباد استفاده می‌کردند همیشه شلوغ بودند و چون مردم اعتقاد داشتند که این رنگ رو رخسارشان را باز میکرده از رو طرفداران این گرمابه ها بسیار بود است.

هدف از به وجود آوردن باغ ملی مشهد چه بوده است؟

باغ ملی
National Garden

هر بوستانی با ایده ها و رویکردهای مختلفی راه اندازی می شود باغ ملی مشهد هم از این موضوع مستثنی نبوده است از جمله خوبی های این بوستان در منطقه مرکزی مشهد در کنار خیابان امام خمینی  به عناوین زیر اشاره می‌گردد:

  • جنبه سرگرمی و آموزشی
  • فیلتری برای آلودگی های درون شهری
  • ایجاد جنبه زیبایی در میان رفت و آمد ها و شلوغی های درون شهری مشهد

صاحبان این باغ در گذشته چه کسانی بودند؟

باغ ملی مشهد از اهدائی ها مظفر الدین شاه به پدر مرحوم ملک بوده است. که این باغ بعده ها توسط حسین به ملک به شهرداری مشهد انتقال داده شده است. باغ ملی مشهد به دلیل همجواری با ارگ حکومتی مشهد و قرار گرفتن آن در مرکز شهر مشهد در گذشته فضایی برای اجرای برنامه های فرهنگی بوده است. در حال حاضر پارک یا باغ ملی تبدیل به یک پارک محلی شده است. با اشاره به آنچه توسط تاریخ مشهد ارائه شده است. در سال ۱۳۰۰ شمسی این باغ به عنوان ملّی مزین گشته است.

تاریخچه باغ ملی به گفته اندیشمندان و بزرگان مشهد

آبنمای باغ
Fountain of Mashhad National Garden
  • این باغ در محل غربی خیابان پهلوی جنب کلوپ صاحب منصبان قرار گرفته بوده است. مساحت و شکل هندسی آن به حالت ذوزنقه می باشد. و سی شش هزار متر مربع می باشد.
  • این باغ در حقیقت جزو املاک حاج حسین ملک  واقف بزرگ مشهد بوده است.
  • حاج حسین ملک فرزند بزرگ حاج محمد و ملک التجار ایران و از دوستان نزدیک میرزا تقی خان امیر کبیر بوده است و به احترام  حاج ملک در تهران بازاری تحت‌عنوان بازار امیر بنا گردیده است و به فرمان مظفرالدین شاه باغ ملی به ملک شخصی حاج  حاج حسین ملک اهدا گردیده است.
  •  در کتیبه ای که اول ورودی این باغ قرار گرفته عنوان شده که به پاس کارهای خیر و خدمات نیکوی حاج حسین ملک که باغ ملی مشهد را وقف کرده است این لوح سپاس نصب گردیده است، تا ضمن به یاد ماندن اسم ایشان و حق شناسی باعث تبلیغ دیگران در انجام کارهای خیر باشد.
  •   این باغ متعلق به حاکمان خراسان و دولت مرکزی بوده است. و در سال ۱۳۱۹ قمری از سمت مظفرالدین شاه قاجار این باغ  به حاج کاظم ملک التجار  اهدا شد.  سند این فرمان مظفرالدین شاه در اداره املاک شهرداری مشهد وجود دارد اما اینکه این باغ چه زمانی در اختیار شهرداری قرار گرفته است تا حدودی مشخص نیست.
  • طبق مطالب عنوان شده از مورخان مشهدی در قدیم این محل باغ بسیار وسیعی بوده و موسوم به باغ ایالتی شناخته می شده است.

تفاوت باغ ملی با دیگر باغ های ملی ایران و جهان

بر خلاف دیگر شهرهای ایران که همگی دارای ارگ و یا کاخ مخصوص به خود هستند شهر مشهد از داشتن همچین ویژگی بی بهره بوده است و حرم مطهر  علی بن موسی الرضا  همواره به عنوان ارگ در مشهد یا نماد مشهد شناخته میشد.

روند توسعه ای باغ ملی مشهد در طی تاریخ

طبیعت زیبای باغ ملی
The beautiful nature of Mashhad National Garden

بعدها، زمانی که یک سیستانی مشهد را به دست گرفت با سیستم مشهد  آشنا نبود لذا اولین ارگ مشهد در همین فضا ایجاد شد و بعد از ایشان آقای غلامحسین کاشانی درخت های سپیداری را که هنوز بخش بزرگی از باغ  ملی مشهد هستند را کاشت و هنوز هم در این باغ قابل مشاهده و ملاحظه می باشد. که  این باغ توسط غلامحسین کاشانی  ایجاد شد و بعد ها توسط سلطان حسین میرزا نیرالدوله در زمان ایالت دوم خود در خراسان این باغ را آباد کرد. در سال‌های بعد اداره بلدیه در این بوستان اصلاحات ساختاری نمود و ساختمان و سازه زیبایی را در آن بنا کرد که همواره باغ ملی جزو یکی از زیبایی ها و گردشگاه‌ های خوب شهر مشهد شناخته می شود.

با توجه به پارک ها و باغ های ملی که در ایران و در کشورهای دیگر عنوان شده است انتظار می‌رود که  این باغ یکی از بزرگترین باغ های مشهد باشد اما بر خلاف این عقیده باغ ملی مشهد یکی از باغ های کوچک و محلی منطقه خیابان امام خمینی مشهد می باشد اما به دلیل اولین پارک یا باغ در مشهد عنوان باغ ملی مشهد به او اهدا  گردیده است.

اما متاسفانه بر  بر اثر ناملایمات  و برخورد نادرست با این بوستان و مصادره قسمتی از زمین های آن این شکل هندسی اولیه خود را از دست داده و قسمت‌های مختلفی از آن توسط سازمان ها و بخش های دولتی مورد استفاده قرار گرفته است اما همچنان باغ ملی مشهد که از فضاهای شاد و زیبا برای مردم محلی و ریه کوچکی برای تصفیه هوای مرکزی مشهد می باشد. علاقه مندان زیادی را به خود اختصاص میدهد.

موقعیت جغرافیایی باغ ملی مشهد

آدرس دقیق باغ ملی مشهد سر راست‌ تر از چیزی است که فکرش را بکنید، همین‌که آدرس بازار جنت را بپرسید به‌راحتی می‌ توانید هم به خیابان امام خمینی دسترسی داشته باشید و هم باغ ملی مشهد را پیدا کنید چرا که دقیقاً مقابل خیابان جنت و داخل خیابان امام خمینی قرار دارد.

در مشهد هرساله میلیون‌ها نفر به قصد رفتن به حرم امام هشتم به این شهر سفر می‌کنند، اما این شهر زیارتی علاوه بر جنبه زیارتی خود، جنبه تفریحی و گردشگری هم دارد که برای آشنایی بیشتر با این شهر می توانید به لینک بهترین جاهای دیدنی مشهد  مراجعه کنید.

5/5 (1 Review)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *