معرفی باغ گیاه شناسی مشهد + مسیریابی در نقشه گوگل

باغ گیاه شناسی مشهد

اگر بخواهیم با نگاهی دقیق تر به جاذبه های مشهد و مکان های گردشگری آن نگاه  کنیم یکی از مکان های زیبا و مجذوب کننده مشهد، باغ گیاه شناسی مشهد می باشد.  با توجه به اینکه مشهد شهری شناخته شده برای تمام مردم ایران می باشد، اما مکان های کمتر دیده شده ای هم در مشهد و در استان خراسان رضوی وجود دارد که در این  مقاله قصد داریم تا با ارائه اطلاعاتی دقیقی از این مجموعه ای زیبا شما را با این مکان آشنا کنیم و هرچه سفر شما را به مشهد زیباتر کنیم.

در این مقاله اطلاعاتی از جمله قیمت ورودی باغ  تاریخچه زمان افتتاحیه باغ گیاه شناسی مشهد ارائه خواهیم کرد.  باعث افتخار تیم charter123 می باشد تا منبعی معتبر برای شما باشیم.

شکل گیری فضای طبیعی و باغ های گیاه شناسی در ایران و جهان   

باغ گیاه شناسی
Botanical Garden

احداث باغ های گیاه شناسی از تاریخچه بسیار طولانی نشأت می گیرد. به منظوری که اولین باغ گیاه شناسی در ۵۰۰ سال  قبل از مسیح  به افلاطون نسبت داده شده است. و در  زمانه ای اخیر پرقدمت ترین باغ گیاه شناسی باغ پیزا و پادوا در ایتالیا هستند؛ که قدمت این باغ ها به سال ۱۵۴۰ میلادی برمیگردد. همینطور باغ های دیگری هم در سطح جهان وجود دارند شامل  باغ های  ادینبرو در اسکاتلند سال ۱۹۷۰ میلادی و رویال بوتانیک گاردن یا همان کیو گاردن در انگلستان که قدمت آن به سال ۱۷۹۳ برمی گردد.

اولین باغ گیاه شناسی که در ایران تاسیس شد در دانشکده کشاورزی کرج بود و به بعد از آن در سال ۱۳۳۶ آٰربراتوم نوشهر به وجود آمد. و همچنین با ایجاد باغ گیاه شناسی ملی ایران در سال ۱۳۴۸ در زمینی به پهنای ۱۴۵ هکتار مجموعه ها و  کلکسیونهای متعددی از اقالیم حیاتی ایران و جهان به وجود آمده اند . در دوران بعد از انقلاب فعالیت های باغ های گیاه شناسی در ایران همچون باغ گیاه شناسی مشهد  دزفول یزد همدان کاشان و تبریز و غیره باغ‌های گیاه‌شناسی ملی ایران ایجاد شده یا در حال احداث هستند.

باغ گیاه شناسی مشهد

باغ گیاه شناسی مشهد
Mashhad Botanical Garden

باغ گیاهشناسی مشهد  دارای مساحتی حدودی ۲۵ هکتار و در قالب  یازده کلکسیون از مجموعه های هنر معماری به علمی گیاه شناسی به وجود آمده است که در تاریخ ۲۲ خرداد ماه سال ۱۳۹۲در قسمت جنوب غربی مشهد افتتاح شد. مدت زمانی که برای احداث باغ گیاه شناسی مشهد صرف شد به حدود یک سال و نیم و مبلغ این فضای سبز معادل ۱۵ میلیارد تومان بود.

در طول اجرای این پروژه ۴۲ پیمانکار و ۴۵۰ نیروی کارگر حضور داشتند. و این فضای سبز دارای ۴۴.۷ متر مربع چمن   ۱۵۰ اصله درخت و ۱۲۳۰۰ درختچه و ۲۵ هزار و ۲۵۲ متر مربع گل دائم و نه هزار و پانصد متر گل فصل ۶۸۲۰۰ مترمربع معبر است.

انواع گونه های گیاهی موجود در باغ گیاه شناسی مشهد

گونه های گیاهی موجود در باغ گیاه شناسی
Plant species found in Mashhad Botanical Garden

انواع گوناگونی از گیاهان و گیاهان دارویی در این باغ موجود می باشد یکی از این  کلکسیون ها، کلکسیون گیاهان دارویی و معطر است که در ادامه به انواع کلکسیون های این باغ اشاره خواهیم کرد.  احداث و ایجاد  یک باغ گیاه شناسی نیاز به نمونه های بسیاری دارد که در باغ گیاه شناسی مشهد چهار صد نمونه ژنتیکی در حال حاضر، حدود ۱۸۰ گونه گیاه دارویی از ۶۰ راسی گیاهی در این باغ وجود دارد. در ادامه به قسمتی از این کلکسیون ها اشاره خواهیم کرد:

رز گاردن،  سیستماتیک و ابراتون، باغ صخره ای و آبشار،  قسمت گیاهان دارویی و معطر ، جشنواره داوودی ،  گلخانه و نهالستان،  کلکسیون گیاهان زراعی ، سوزنی برگان ،  آسیای میانه ، ایران و توران میباشد.

در ادامه به سه عدد از بهترین کلکسیون های این باغ اشاره خواهیم کرد به صورت تفصیلی اشاره شده است:

 باغ صخره ای

یکی از قسمت هایی که که شاید اسم  آن مخاطبان  را به اشتباه بیاندازد باغ صخره ای است یکی از کلکسیون های زیبا و نادر باغ گیاه شناسی مشهد باغ صخره ای است که در این مکان انواع گل ها و گیاهان پیازی فصلی و صخره ای نگهداری و پرورش داده می شود.

 باغ میوه

باغ میوه که مانند کوچه باغ های قدیمی ایران به وجود آمده است با زیبای بسیاری همراه است. این باغ میوه با ۱۴۹ درخت میوه و ۳۰ گونه درخت غیر مثمر مانند نارون کاشته و نگهداری می شوند.

جشنواره دائمی گلهای داوودی 

گلهای داوودی گیاه داوودی به خاطر زیبایی بسیاری که دارد و بیشتر از ۲۰۰ گونه از این گیاه در جهان وجود دارد و گلهای آن در پاییز و زمستان رشد میکند فضای بسیار بزرگی را در این باغ به خودش اختصاص داده و جشنواره دائمی گلهای داوودی در باغ گیاه شناسی مشهد به صورت همیشگی در سال در پاییز برگزار می گردد که با زمینی به بزرگی یک هکتار و هفتصد نمونه ژنتیکی از این گل از سراسر ایران جمع آوری شده و نشان داده می شود.

هدف از ایجاد باغ گیاه شناسی

هدف ایجاد باغ
Creation of Mashhad Botanical Garden

از جمله اهدافی که در باغهای گیاهشناسی دنبال می‌کنند نگهداری ، حفظ از گیاهان و عمل به صورت بانک ژنوم گیاهان زنده ، اهلی سازی و سازگار نمودن گونه ها و گسترش این گیاهان و سبزیها در باغات و فضاهای شهری استان و در آخر ایجاد فضای تفریحی و تفرجگاهی آموزشی فرهنگ سازی در حوزه نقش گیاهان در محیط زیست و غیره میباشد .

آدرس و موقعیت جغرافیایی  

اگر قصد عزیمت به سمت مشهد رو دارید تیم چارتر ۱۲۳ به شما پیشنهاد می کند که حتماً در یکی از روز های گردشگری خود در مشهد زمان خود را به باغ گیاه شناسی مشهد اختصاص دهید و از جذابیت ها و زیبایی های این باغ که در گوشه جنوب غربی مشهد واقع شده  دیدن بکنید برای این رسیدن به این باغ جذاب  از مسیر های متعددی می توانید استفاده کنید از جمله حمل و نقل عمومی درون شهری، قطار شهری مشهد، ماشین شخصی یا تاکسی تلفنی و بی دردسر و راحت تر از هر مسیر دیگری به باغ گیاهشناسی برسید آدرس این باغ در پایین ارائه شده است:

آدرس پارک گیاه شناسی مشهد: استان خراسان رضوی، مشهد، بلوار جمهوری، میان چهار راه مقدم و پل غدیر

قیمت ورودی باغ گیاه شناسی مشهد

برای  استفاده از باغ گیاه شناسی باید مبلغی را پرداخت کنیم که مبلغ این باغ نسبت به فضایی که این باغ دارد و امکاناتی که دارد از قیمت بسیار خوبی برخوردار است. توصیه می کنیم برای بدست آوردن قیمت ورودی به نرخ روز حتما با شماره تماس این باغ تماس بگیرید.

در مشهد هرساله میلیون‌ها نفر به قصد رفتن به حرم امام هشتم به این شهر سفر می‌کنند، اما این شهر زیارتی علاوه بر جنبه زیارتی خود، جنبه تفریحی و گردشگری هم دارد که برای آشنایی بیشتر با این شهر می توانید به لینک بهترین جاهای دیدنی مشهد  مراجعه کنید.

0/5 (0 Reviews)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *