درمورد بلیط لحظه آخری چه می دانید؟

شاید برای شما پیش آمده است که به دنبال بلیط بوده اید و در لحظه آخر مسافرت شما دچار مشکل شده باشید. اما اینجا باید ذکر کنیم که نگران هیچی نباشید چارتر ۱۲۳ یکی از متخصصان بلیط لحظه آخری هست که برای تمامی مقاصد شما یک راه آسوده و درجه یک در میان خدمات خود برای شما دارد. در ادامه این مقاله با تیم charter123 همراه باشید که بتوانیم به شما کمک کنیم چگونه بلیط لحظه آخری بگیرید؟ چگونه بهترین پرواز و بهترین هارو به صورت آنی خرید کنید؟ و نه از مسافرت خود جا بمانید و نه از کیفیت ناراضی باشید.

اولین پروازهای مسافربری و تاریخچه آن

اولین پرواز های مسافرتی در سال ۱۹۰۹ انجام میشد و پیشرفت چشمگیری داشت و بلیط های آن به عنوان  کارت های ورود به هواپیما و به عنوان مشخصه پرداخت کامل هزینه سفر توسط مسافران بود. لذا در گذشته بیشتر مسافران در صف های خاصی قرار می گرفتند و بعد از پرداخت پول این بلیط را دریافت می کردند و به سمت  باجه سوار شدن به هواپیما حرکت می‌کرند. بعد از گذر زمان و به واسطه توسعه ای علم و تکنولوژی سیستم هایی به بازار خرید و فروش بلیط های هواپیمایی از جمله بلیط هواپیمایی آتا و پرواز زاگرس وارد شد که تمامی این چارچوب خرید و فروش را دگرگون ساخت.

سیستم هایی که با اعداد ارقام کار می کردند و قسمت مهمی از آنها پیرو مفاهیم ریاضی بود. اما همین سیستم‌ها و زیرساخت های امروزی  یکی از مشکل  گشایان امروز می باشند و به همت خدمات آنها می‌توانیم بهترین بلیط هواپیما در اسرع وقت و با صرف هزینه کم را بخریم و به مسافرت کردن اقدام کنیم. شاید منطقی به نظر نرسد اما بلیط هواپیما و قیمت آن در نظر بسیاری از مسافران نسبت به دیگر وسایل نقلیه و عبور و مرور نرخ بسیار بالایی را به خود اختصاص می دهد. اما اگر روی دیگر این سکه را را دریابیم خواهیم فهمید که مسافرت با هواپیما یکی از راه های مقرون به صرفه و در مقابله با دیگر وسایل نقلیه می باشد.

بلیط لحظه آخری
travel with airplane

مزایای سفر با هواپیما

در سفر کردن با هواپیما کمترین زمان را اختصاص می‌دهیم و با کیفیت بهتری سفر می کنیم؛ این کیفیت شامل سفری با آسایش و راحتی و بدون خستگی می باشد. حتی گاها نمی توان بلیط دیگر وسایل را به اندازه ای بلیط هواپیما ارزان خرید و همین مفاهیم و نکته ها می باشد که سفر هوایی را به یکی از ارزان ترین و مقرون به صرفه ترین روشهای صفر‌کردن تبدیل کرده است.  شاید برای شما هم اتفاق افتاده که در لحظه آخر با خرید یک بلیط لحظه آخری به مقصد دلخواه خودتون در کمترین قیمت سفر کرده اید. باید گفت در این لحظه باید گفت  بسیار خوش شانس هستید.

همانطور که مستحضر هستید بلیط هواپیما در مجموع  به دو حالت بلیط های سیستمی و بلیط های چارتری در بازار خرید و فروش بلیط وجود دارد و در سیستم های پروازی اصطلاحات خاصی در میان مشتریان و کسانی که با هواپیما سفر می کنند. پدید آمده است نظیر بلیط لحظه آخری و غیره که خیلی از مسافران و مشتریان نسبت به این اصطلاحات خاص اطلاعات دقیقی ندارند.

سفر با بلیط لحظه آخری

همانطور که اطلاع دارید  اکثر آژانس های مسافرتی که  بلیط های یک هواپیما را خریداری می کنند یا از شرکت هواپیمایی خاص آنها را اجاره میکنند.بر اساس قوانین و مقررات، آن آژانس مسافرتی توانایی تعیین قیمت را برای  صندلی های هواپیما، را پیدا می کنند. به این عمل انجام شده که توسط آژانس های مسافرتی انجام می گردد چارتر کردن گفته می شود. در اصل چارتر کردن به این معنا می باشد که آژانس مسافرتی  صندلی هایی از هواپیما را در تاریخی قبل تر از زمان مسافرت اجاره و یا پیش خرید کرده است و مسئولیت آن ها را برعهده گرفته است.

آژانس چارتر کننده و بلیط های لحظه آخری

بلیط لحظه آخری
Last minute tickets

اگر اینگونه فکر کنیم که الان  لحظات آخر مانده به سفر می باشد.  شرکت های مسافرتی که میزان معقول و مطلوبی از صندلی های هواپیما را از شرکت هواپیمایی خریداری کردند و نتوانستند تمامی این بلیط ها را بفروشند. حال این شرکت مسافربری که به عنوانی چارتر کننده هم شناخته می شود با چه معضلاتی رو برو میشود آیا ضرر میکند؟ بله !!! دچار ضررهای بسیاری در مقابل با فروش نرفتن صندلی ها میکنند.  در این موقعیت بهترین تصمیم برای رهایی از این اتفاق و تحمل ضررهای هنگفت  فروختن بلیط ها به صورت لحظه آخری میباشد. که به نوعی به معامله دو سر برد هم اشاره می گردد. زیرا مسافران  می‌توانند با قیمت کمتر بلیط را تهیه کنند و شرکت مسافربری هم به حد زیادی ضرر نکند.

ویژگی های یک بلیط لحظه آخری هواپیما چه میباشد؟

به صورت کلی بلیط لحظه آخری تفاوت آنچنانی با بلیط عادی که مسافران  در قبل ترخرید کردن ندارد و این تصور اشتباه که بلیط های لحظه آخری به دلیل چارتری بودن آنها از کیفیت و مطلوبیت خوبی برخوردار نیستند هم تفکری اشتباه است. بلکه بلیط لحظه آخری دقیقاً همان بلیط های عادی می باشند که  مسافران معمول خریدند و شرایط صندلی نوع غذا و یا کیفیت هواپیما، پرواز هیچ‌فرقی با بلیط مسافران عادی ندارد.

جریمه های سنگین و بسیار زیاد

از جمله دیگر خصوصیات بلیط های لحظه آخری می توان به این اشاره کرد که این بلیط ها دارای جریمه های سنگین و بسیار زیادی هستند به صورتی که امکان دارد شما بلیط را خریداری بکنید و در لحظات آخر بلیط را کنسل کنید. به دلیل نامتعارف بودن اینگونه بلیط ها، ممکن است جریمه های سنگین و حتی به اندازه کل مبلغ پرداختی به عنوان جریمه از شما کسر شود و حتی در بعضی موارد کل مبلغ بلیط مسترد نشود.

بلیط لحظه آخری هاپیما
Last minute plane tickets

اگر  شما یکی از آن مسافرانی هستید که علاقه به خرید بلیط از مدت ها قبل دارید و ریسک بلیط لحظه آخری را به جان نمی خرید، باید گفت شما طبق برنامه از قبل چیده شده خود در حرکت هستید و خطر از دست دادن پرواز و امثال آن را ندارید. اگر مانند کسانی که علاقه به بلیط لحظه آخری و مقرون به صرفه دارند در ریسک و خطر از دست دادن پرواز قرار دارید. زیرا این  بلیط ها  به دلیل تقاضای زیاد آن ها امکان دارد که پر شوند و شما آماده سفر کردن با آن پرواز نباشید یا اگر این پروازها در فصل های پر سفر باشند امکان دارد که شما حتی با همان مبلغ بلیط عادی سوار هواپیما شوید نه چارتری.

عموم این رفتار بلیط های چارتری به مسئله عرضه و تقاضا در بازار برمی گردد. اگر در بازار تقاضا برای بلیط  خاصی که  در لحظات آخر در حال فروش است زیاد شود. قطعا قیمت آن هم افزایش خواهد یافت. اما اگر تقاضای آن کم باشد به تبع قیمت آن هم به پایین ترین حد خود خواهد رسید، تا مسافران این بلیط های لحظه آخری را بخرند و آژانس مسافرتی را از ضررهای هنگفت احتمالی نجات دهند.

آژانس چارتر کننده و وظایف آن نسبت به بلیط های لحظه آخری

اما با توجه به اینکه بلیط لحظه آخری توسط شرکت های مسافربری و آژانس ها خریداری  و اجاره می شوند. با توجه به اینکه این بلیط ها با بلیط های عادی هیچ فرقی نمی کنند. از مزایای کمتر برخودارند. به عنوان مثال: اگر در طی سفر چمدان شما گم شود و یا هواپیما هر گونه تاخیر داشته باشد آژانس مسافربری هیچ‌گونه  خدمات خاصی را به شما ارائه نخواهد کرد و نسبت به آن مسئولیت نخواهد داشت. در ادامه با ارائه ای از قوانین و مقررات بلیط های لحظه آخری و چارتری قصد داریم تا سوالات متداولی که در این حوزه وجود دارد را برطرف کرده و شما را با این قوانین و مقررات بیشتر آشنا کنیم.

 مسترد کردن بلیط هواپیمای لحظه آخری

مسترد کردن بلیط
Last minute ticket refund

در اغلب موارد بلیط هواپیما لحظه آخری غیر قابل استرداد می باشد. زیرا به دلیل قوانین و مقرراتی که وجود دارد و چون نوع کنسلی این بلیط ها به ساعات پایانی نزدیک است. طبق قوانین مقررات کنسلی بلیط هواپیما، دارنده بلیط با جریمه سنگینی رو بر‌ خواهد شد و باید تمام مبلغ بلیط به عنوان جریمه از مشتری کسر شود.

تغییر نام صاحب بلیط

امکان دارد که در لحظات آخر قبل از سفر، نظرتان را عوض کرده و دوست داشته باشید تا با تغییر نام بلیط هواپیما شخص دیگری به جای خود بفرستید. که با توجه به قوانین و مقررات تمامی خسارات مرتبط با این تغییر نام توسط مسافر پرداخت و متقبل خواهد گشت.

جا ماندن در بلیط های لحظه آخری

در اکثر بلیط های هواپیما چه در بلیط های چارتری و چه در بلیط های عادی جا ماندن است پرواز یکی است از مواردی می باشد که جریمه ۱۰۰ درصدی را همراه خود دارد و بخصوص در پروازهای چارتری حق هیچ گونه برگشت هزینه را ندارد و تمامی مبلغ  هزینه پرواز به شرکت هواپیمایی و چارتر کننده داده خواهد شد.

لحاظ تغییرات زمانی از طرف شرکت چارتر کننده

در مواقعی که شرکت چارتر کننده به دلیل لغو شدن پرواز با وجود مشکلات فنی  دست به ایجاد تغییرات در ساعت پرواز و زمان آن بزند، شرکت مسافرتی هیچ گونه مسئولیتی نسبت به بلیط های فروخته شده ندارد و تنها به عنوان اطلاع رسان باید اطلاعات دقیق و مشخص را ارائه بنماید.

امیدواریم تا با اطلاعات ارائه شده بتوانید از میان پرواز های مختلفی که هر ساله چارتر می شوند بهترین را انتخاب کنید و با چارتر ۱۲۳ بهترین سفر های خود را تجربه کنید.