معرفی بند گلستان مشهد + مسیریابی در نقشه گوگل

تصویر بند گلستان شهر مشهد

بند‌ها و سد‌های آب می‌توانند یکی از بهترین تفریح‌گاه‌ها برای علاقه‌مندان به طبیعت و قایق‌سواران باشند. اگر به مشهد سفر کرده‌اید یا ساکن این شهر هستید و قصد تفریح و گشت ‌و‌ گذار در این شهر بزرگ را دارید، بند گلستان مشهد انتخاب خوبی برای شما خواهید بود. برای آشنایی بیشتر با این بند و امکانات آن با ما در charter123 همراه باشید.

تاریخچه‌ی بند گلستان مشهد

طبق تحقیقات انجام شده بند گلستان بندی از دوره‌ی تیموریان است. در بسیاری از کتیبه‌ها و آثار تاریخی آمده است که بند گلستان به دستور تیمور یا پسرش شاهرخ بنا شده است. اگر بخواهیم شکل ظاهری این بند را بازگو کنیم باید بگوییم که بند بین دو صخره‌ی بزرگ واقع شده و صخره‌ی قسمت بیرونی، پشتیبان این بند است. بند بند گلستان در محلی ساخته شده ‌است که عرض دره تنگ‌تر می‌شود و در دو طرف آن صخره‌های عظیمی وجود دارند. سنگ تکیه‌گاه آن از گرانیت و گرانودیوریت موسوم به لوکو گرانیت است. اگر چه یک قسمت بند روی سنگ گرانیت تکیه دارد ولی خود بند روی آبرفت‌های رودخانه بنا شده‌ است لذا کف مخزن آن در قسمت پایه اصلی بند غیرقابل نفوذ نیست.

نکته‌ی شگفت انگیز در مورد بند گلستان مشهد این است که قبل از سرازیر شدن آب استان خراسان رضوی ارتفاع آن 500 متر بود و بعد از سرازیر شدن ارتفاع آن به 6 متر رسیده است. در حال حاضر نیز بند گلستان جزء موقوفات حرم امام رضا(ع) می‌باشد و درآمدهایی که از بازدید مردم و مسافران به دست می‌آید صرف حرم امام رضا و متعلقات آن می‌شود.

موقعیت مکانی بند گستان

بند یا سد گلستان نیز از جاذبه‌های دیدنی استان خراسان رضوی  و شهر مشهد است که در فاصله‌ی 6 کیلومتری این شهر و در پایین دست منطقه توریستی طرقبه قرار دارد و آب‌های جاری دره‌های بالادست را پشت خود جمع‌کرده و منظره‌ای زیبا و دیدنی به ‌وجود ‌آورده که بسیاری از علاقمندان به طبیعت و تفریح قایق سواری را به سوی خود می‌کشاند. یکی از سوالاتی که بسیار پرسیده ‌شده این است که فاصله‌ی بندگلستان مشهد تا حرم امام رضا (ع) چقدر است؟ charter123  پاسخ این سوال را به شما خواهد داد.

اگر به نقشه راه نگاهی کوتاه بیندازید متوجه این نکته خواهید ‌شد که فاصله بند گلستان تا حرم امام رضا (ع) بیش از ۲۵ کیلومتر راه دارد. اگر برای طی کردن این مسیر از ماشین شخصی خود استفاده‌ کنید، در کمتر از ۴۵ دقیقه بدون در نظر گرفتن ترافیک، به مقصد خود یعنی بند گلستان خواهید‌ رسید. اما اگر برای سفر به بند گلستان از تاکسی‌ها و یا اتوبوس‌های پایانه استفاده کنید زمان بیشتری را در مسیر خواهیدگذراند.

بند گلستان مشهد
تصاویر بند گلستان شهر مشهد

جاذبه‌های دیدنی بند گلستان

یکی از مکان‌های جذاب بند گلستان مشهد که توجه گردشگران و بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌کند وجود کتیبه‌ی نصب‌ شده در قسمت شرقی و انتهایی این بند است. این کتیبه از نظر تاریخی فوق‌العاده ارزشمند است چراکه قدمت آن به صد سال گذشته برمی‌گردد. به دلیل قدیمی بودن کتیبه مذکر امرزه خواندن نوشته‌های آن برای افراد، دشوار و سخت شده ‌است. یکی دیگر از جاذبه‌های این منطقه امام زاده‌ی یاسرناصر است که تعدادی از افراد آن را به بند گلستان ربط می‌دهند این امام‌زاده برای مردم آن منطقه ارزش بسیاری دارد و مراسم معنوی و دینی آن‌ها در این امام‌زاده برگزار می‌شود. اگر گذرتان به مشهد و طرقبه خورد از امام‌زاده یاسر ناصر غافل نشوید.

بند گلستان
محل بند گلستان

امکانات تفریحی بند

برای کسانی که بار اول یا حتی بار چندم است که به بند گلستان مشهد می‌روند یکی از تفریحات ایده‌آل و جذاب قایق سواری است. همچنین برای گذراندن ساعات خوش اوقات فراغت، کافه‌ها و رستوران‌های فوق‌العاده‌ای که در بند گلستان قرار‌ گرفته‌اند بهترین گزینه به حساب ‌می‌آیند. علاوه بر آن، رستوران‌های سنتی این منطقه انواع غذاهای محلی با نان داغ را برای مشتریان خود سرو می‌کنند.

اهمیت بند گلستان مشهد در مهندسی آب و کشاورزی

سد آجری گلستان بر روی رودخانه زیبای گلستان قرار‌گرفته ‌است. این سد با وجود قدمت ۵۰۰ ساله‌ای که دارد هنوز هم پابرجا است. این رودخانه خود از ترکیب سه رود به نام‌های مایان، دهبار و جاغرق به وجود آمده‌ است. رود جاغرق از روستای جاغرق یکی از روستاهایی حاصل خیز مشهد نشئت می‌گیرد و همچنین یکی از اصلی‌ترین سرچشمه‌های طبیعی سد گلستان است.

در گذشته از سد گلستان عمدتا برای اهداف تامین آب آشامیدنی و آبیاری مزارع کشاورزی استفاده می‌شد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و رشد جمعیت، نیاز‌ها به سد گلستان بیشتر شده ‌است. این سد به دلیل نیاز به انرژی برق آبی و اهداف دیگر،  نقش بیشتری را در کشاورزی پیدا‌ کرده‌ است و به نوعی به یکی از معرفه‌های امنیت ملی تبدیل شده است و حفاظت از آن بسیار حائز اهیمت می‌باشد. به دست آوردن نیروی هیدروی الکتریسیته، تامین آب آشامیدنی، آبیاری مزارع کشاورزی، تولید انرژی برق آبی، توسعه و بهبود شبکه آبیاری و کشاورزی زمین‌های پایین دست، ایجاد مخزن، کار و کسب و توریستی بودن آن از ویژگی‌ها و کاربرد‌های این سد می‌باشد.

سد بند گلستان
تصاویر سند بند گلستان

مرمت و بازسازی

تا سال ۱۳۵۱ ارتفاع بند گلستان مشهد پانزده متر بود و خروج آب از آن به صورت سرریز از روی تاج بند انجام می‌شد. در این سال آستان قدس رضوی به منظور بالا بردن ظرفیت دریاچه بند تعمیراتی انجام داد و ارتفاع بند را حدود شش متر افزود. همچنین در قسمت انتهای غربی تاج بند پنج دریچه خروجی آب با شش پایه بتنی ساخت و طول بند نیز از صد و دو متر به صد و سی متر افزایش داده شد. تعمیرات انجام شده تا پایان سال ۱۳۵۲ ادامه یافت و در فروردین ۱۳۵۳ بند رسماً افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفت. در همین زمان بود که کتیبه‌ روی صخره ساخته ‌شد.

مطالعات مرمت بند گلستان به عنوان یک اثر تاریخی توسط شرکت آب منطقه‌ای خراسان انجام شده ‌است و پروژه ترمیم و مرمت با احداث کارگاه در محل بند توسط پیمانکار پروژه در سال ۸۹ آغاز شده ‌است. پس از اتمام مراحل مرمتی بند گلستان مجدد جهت بازدید به روی عموم بازگشایی می‌شود. در آخر نیز charter123  به شما مخاطبان پیشنهاد می‌دهد که اگر به مشهد رفتید از بند گلستان، رستوران‌ها و کافه‌های خوب آن سری بزنید.

دسترسی به بند گلستان مشهد

برای رسیدن به بند گلستان باید به انتهای بزرگراه وکیل آباد بروید و وارد جاده طرقبه شوید سپس در سمت چپ جاده و در فاصله 4 کیلومتری طرقبه، بند گلستان را مشاهده خواهید نمود. از مرکز شهر مشهد تا بند گلستان در طرقبه 29 کیلومتر فاصله می باشد که این مسر در 35 دقیقه با خودرو طی می شود.

در مشهد هرساله میلیون‌ها نفر به قصد رفتن به حرم امام هشتم به این شهر سفر می‌کنند، اما این شهر زیارتی علاوه بر جنبه زیارتی خود، جنبه تفریحی و گردشگری هم دارد که برای آشنایی بیشتر با این شهر می توانید به لینک بهترین جاهای دیدنی مشهد  مراجعه کنید.

0/5 (0 Reviews)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *