معرفی موزه آستان قدس مشهد + مسیریابی در نقشه گوگل

موزه آستان قدس مشهد

مدت زمان مطالعه مقاله موزه آستان قدس: 10 دقیقه


مشهد، دومین شهر بزرگ و پرجمعیت کشور ایران محسوب می شود که به علت قرار گیری حرم امام رضا در آن، این شهر نزد تمامی افراد جامعه شناخته شده می باشد.، هر ساله تعداد زیادی مسافر به قصد زیارت به این شهر زیبا می روند تا چند روزی را به استراحت معنوی خود اختصاص دهند و در کنار آن به تفریح در مکان های دیدنی مشهد بپردازند. موزه آستان قدس یکی از مکان های ارزشمند شهر مشهد می باشد که در صحن کوثر حرم مطهر قرار گرفته و تعداد زیادی گنجینه را در خود جای داده است.

فهرست مطالب

  1. مقدمه

  2. معرفی موزه آستان قدس

  3. گنجینه های موزه آستان قدس

  4. چرا موزه آستان قدس رضوی؟

  5. آدرس موزه آستان قدس مشهد

  6. اطلاعات بازدید موزه

  7. سخن پایانی

 

مقدمه

مشهد، دومین شهر بزرگ و پرجمعیت کشور ایران محسوب می شود که به علت قرار گیری حرم امام رضا در آن، این شهر نزد تمامی افراد جامعه شناخته شده می باشد.، هر ساله تعداد زیادی مسافر به قصد زیارت به این شهر زیبا می روند تا چند روزی را به استراحت معنوی خود اختصاص دهند و در کنار آن به تفریح در مکان های دیدنی مشهد بپردازند. موزه آستان قدس یکی از مکان های ارزشمند شهر مشهد می باشد که در صحن کوثر حرم مطهر قرار گرفته و تعداد زیادی گنجینه را در خود جای داده است که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

گنجینه تمبر و اسکناس
گنجینه نجوم و ساعت
گنجینه سلاح سرد و گرم
گنجینه سکه

این موزه در سال 1355 توسط معمار سرشناس دکتر داریوش بور بور ساخته شد. این مجموعه شامل سه ساختمان می باشد که هریک با گنجینه هایی که در آن ها قرار گرفته اند شناخته می شوند. موزه استان قدس نسبت به سایر موزه های ساخته شده دارای برتری هایی می باشد که از جمله آن ها می توان به قرار گیری آن در دل حرم مطهر رضوی اشاره کرد که زائران می توانند پس از زیارت خود از این موزه دیدن کنند. حهت آشنایی بیشتر با موزه آستان قدس با این مقاله از charter123 همراه باشید.

معرفی موزه آستان قدس

معرفی موزه آستان قدس

موزه‌ های آستان قدس رضوی در سال 1355 توسط معمار سرشناس دکتر داریوش بور بور، تقریبا در نزدیکیه مسجد گوهرشاد و کنار مقبره شیخ بهایی ساخته شد. این موزه یکی از بزرگ و قدیمی ترین مجموعه موزه های کشور به شمار می رود که آثار تاریخی و پر اهمیتی را در دل خود جای داده است. مجموعه این موزه ها از غنی ترین و بزرگ ترین موزه ها محسوب می شود که همه ساله بیش از یک میلیون نفر بازدید کننده دارند. هدف از ایجاد این مرکز در آستان قدس امام رضا، نمایش آثار بی نظیری می باشد که در طی زمان های مختلف از طرف علاقه مندان به اهل بیت تقدیم بارگاه امام رضا شده اند.

گنجینه های موزه آستان قدس

گنجینه های موزه آستان قدس

مجموعه موزه های فعلی آستان قدس که در صحن کوثر قرار گرفته اند شامل سه ساختمان می باشد که هر ساختمان با گنجینه های آن معرفی شده است، به طور کلی این مجموعه متشکل از 12 گنجینه می باشد.

ساختمان مرکزی موزه آستان قدس رضوی مشهد : این ساختمان دارای گنجینه حرم رضوی، گنجینه تمبر و اسکناس، گنجینه نجوم و ساعت، گنجینه سلاح های سرد و گرم، گنجینه ظروف، گنجینه هنرهای تجسمی، گنجینه صدف و حلزون های دریایی، گنجینه سکه و گنجینه مدال می باشد.
ساختمان موزه فرش : دارای موزه فرش می باشد.
ساختمان موزه قرآن و و نفایس : دارای گنجینه قرآن و نفایس، گنجینه آثار اهدایی استاد فرشچیان و گنجینه آثار اهدایی آیت الله خامنه ای می باشد.

که در ادامه به توضیح تعدادی از گنجینه ها پرداخته ایم.

موزه تاریخ حرم رضوی

موزه تاریخ حرم رضوی

آثاری که در این گنجینه به نمایش در آمده اند شامل آثار تاریخی حرم مطهر می باشد که در طی بیش از 10 قرن گذشته جهت استفاده در آن نصب بوده و یا وقف شده اند که از جمله این آثار می توان به ضریح‌ های طلا و نقره و فولادی مربوط به دوره پهلوی و صفوی، کتیبه‌ های طلای حرم مطهر وقفی شاه عباس صفوی ، درهای چوبی و درهای طلا و نقره مربوط به دوره مغول تا دوره پهلوی، محراب‌ های زرین فام مربوط به قرن هفتم هجری، پنجره فولاد حرم مطهر، ظروف شست و شوی ضریح مطهر، ابریق‌ ها و آفتابه لگن‌ های مورد استفاده در کشیک خانه و دفاتر حرم مطهر، انواع زیارتنامه‌ ها، انواع وسایل روشنایی مربوط به دوره سلجوقی تا عصر حاضر و سنگاب تاریخی حرم مربوط به اواخر قرن ششم و اوایل قرن هفتم هجری اشاره کرد.

گنجینه تمبر و اسکناس

گنجینه تمبر و اسکناس

این گنجینه در سال 1369 با فضای نمایشی 300 متر افتتاح گردید که اکنون با قرار گیری تعداد زیادی آثار نفیس و منحصر به فرد در این گنجینه، غنی‌ترین مجموعه تمبر و اسکناس در کشور به شمار می رود. حدود ۳۰۰۰۰ تمبر و اقلام پستی ایران و اکثر کشور ها در این گنجینه به نمایش گذاشته شده اند که از جمله آن ها می توان به نامه‌ ها، پاکت نامه‌ های تمبردار و پاکت‌ های مهر روز، کارت پستال‌ها و… اشاره کرد  همچنین این مجموعه دارای حدود ۵۰۰ برگ اسکناس‌ های کشور های مختلف می باشد که همگی مربوط به دوره قاجار تا جمهوری اسلامی ایران هستند.

گنجینه نجوم و ساعت

گنجینه نجوم و ساعت

این مجموعه در سال ۱۳۷۸ افتتاح گردید که تعدادی زیادی از آثار به نمایش درآمده در آن اهدایی سید جلال الدین تهرانی می باشد. برخی از اشیای نفیس گنجینه نجوم شامل وسیله اندازه‌گیری زاویه‌ های عمودی، انواع مدل حرکت زمین، وسایل نجوم دریایی، چندین نمونه گونیا، خط‌کش و پرگار مورد استفاده در ساخت وسایل نجومی، دستگاه مورس و زلزله نگار می باشد.

گنجینه ساعت نیز شامل ساعت‌ های آفتابی و مکانیکی می باشد که برخی از ساعت های آفتابی عبارت اند از: ساعت آفتابی و تقویم، ساعت آفتابی استوایی و قطب‌ نما، ساعت آفتابی افقی و عمودی شاخص مثلثی و قطب‌ نما، آفتابی حلقوی کوچک، آفتابی استوایی شاخص مثلثی و قطب‌نما، آفتابی و قطب‌ نمای کوچک، آفتابی شاخص مثلثی فلزی، آفتابی شاخص مثلثی و قبله‌ نمای قابل حمل و نقل عبدالائمه و…

گنجینه سلاح های سرد و گرم

گنجینه سلاح سرد و گرم آستان قدس

گنجینه سلاح های سرد و گرم در سال 1378 با وسعت حدود 200 متر مربع افتتاح گردید که تعدادی از سلاح‌ های سرد و گرم به نمایش گذشته در این مجموعه مربوط به دوران صفویه تا زمان معاصر می باشد که از جمله آن ها می توان به باروت‌ دان یا دبه باروت، چاشنی‌دان، طپانچه تک ‌لول، طپانچه دو لول، تفنگ دنگی یا چکشی، تفنگ دنگی 4 لول، تفنگ سرپر (تک لول)، مجموعه دوئل، تفنگ سرپر، کارد، خنجر، شمشیر فولاد جوهردار و.. اشاره کرد.

گنجینه سکه

گنجینه سکه آستان قدس

به دلیل توسعه ای که در سال 1388 در گنجینه ی سکه صورت گرفت، این مجموعه از سایر گنجینه ها تفکیک شد. این گنجینه با فضای نمایشی 150 متر 1900 سکه از سکه های نفیس ایران و 50 کشور جهان را در معرض دید عموم قرار داده است. از جمله سکه‌ های به نمایش در آمده از دوره‌ های مختلف تاریخ می توان به مسکوکات تاریخی ایران شامل مسکوکات پیش از اسلام مربوط به دوران هخامنشیان، سلوکیان ، اشکانیان و ساسانیان، مسکوکات پس از اسلام مربوط به اسپهبدان طبرستان، حکام عرب طبرستان، عرب ساسانی ، امویان، عباسیان، آل بویه، سامانیان، غزنویان، سلجوقیان، خوارزمشاهیان، ایلخانان مغول، تیموریان، صفویه، افشاریه، زندیه، قاجاریه، پهلوی و جمهوری اسلامی اشاره کرد که حدود ۵۰۰ عدد از آن ها ماشینی و بقیه چکشی می باشند.

گنجینه مدال موزه آستان قدس رضوی

گنجینه مدال

در سال 1392 گنجینه تخصصی مدال در طبقه دوم موزه مرکزی به مساحتی در حدود 245 متر تعداد قابل توجه‌ای مدال، بازوبند، کاپ، تندیس و نشان در معرض نمایش بازدید کنندگان قرار داده شد. از شاخص ترین مدال های اهدایی داخل این مجموعه می توان به مدال های اهدائی مرحوم جهان پهلوان تختی، پهلوان سوخته سرائی، مدال های جانبازان سرفراز و قهرمان و حماسه سازان میهن اسلامی در ورزش های پارالمپیکی و جهانی، جام قهرمانی بیستمین دوره مسابقات قهرمانی تکواندوی جهان در سال 2011 میلادی، تندیس گروه دوچرخه سواران خلیج فارس تا حرم رضوی، توپ طلای بهترین بازیکن فوتبال آسیا 1996 میلادی و 28 مدال اهدایی علیرضا نصرآزادانی در رشته تکواندو اشاره کرد.

موزه فرش

موزه فرش

این مجموعه در آبان 1390 راه اندازی گردید. موزه تخصصی فرش دارای 3 طبقه فضای نمایشی و 1 طبقه فضای کارگاهی در زیربنایی به مساحت 6647 متر مربع می باشد که یکی از بزرگترین موزه‌های تخصصی فرش جهان به شمار می‌رود. هر طبقه این موزه به ترتیب زیر تقسیم بندی شده است.

قالی‌ های بافت مناطق مرکز و شرق کشور و همچنین قالی‌ های پرده‌ای در طبقه هم‌ کف.
قالی‌ های بافت مناطق غرب و شمال غرب کشور و همچنین قالیچه‌ های بافت ایلات و عشایر کشور در طبقه اول
قالی‌ های دوره صفوی و قالی‌ های بزرگ مشهد در طبقهٔ منفی یک

از جمله آثار نفیس به نمایش درآمده در این موزه، مجموعه‌ای از قالی‌ های (کرک و ابریشم) و نفیس دوره صفوی می باشند که به قالی‌ های ایران و هند معروف هستند. همچنین قالی‌ های پرده‌ای که خاص حرم مطهر بافته شده‌اند.

گنجینه قرآن و نفایس موزه آستان قدس رضوی

گنجینه قرآن

گنجینه قرآن و نفایس موزه آستان قدس رضوی مشهد یکی از غنی ترین گنجینه های قرآن جهان به شمار می رود که در سال 1364 در ساختمانی به مساحت 800 متر مربع گشایش یافت. در حال حاضر این موزه سه گنجینه دارد و مجموعه ای از قرآن‏ های خطی با قدمت تاریخی از قرن 3 تا قرن 13، همچنین مجموعه‏ ای از مرقعات از دوره صفوی تا عصر حاضر، مجموعه‏ ای از جلد‏ های لاکی و روغنی و نقاشی‏ های گل و مرغ و تذهیب و خوشنویسی هنرمندان معاصر در آن به نمایش گذاشته شده اند. برخی از نفایس این گنجینه شامل موارد زیر می باشد.

قرآن با دست خط منسوب به حضرت امام علی علیه‌ السلام
قرآن با دست خط منسوب به حضرت امام رضا علیه‌ السلام
قرآن مترجم با تفسیر و ترجمه به زبان ترکی جغتایی
قرآن کامل مترجم پنج تفسیره
برگی از قرآن به خط بایسنغر
قرآن وقفی ابن کثیر
قرآن کامل به خط یاقوت مستعصمی
قرآن روی چوب

چرا موزه آستان قدس رضوی؟

چرا موزه آستان قدس رضوی

موزه آستان قدس رضوی نسبت به موزه های دیگر دارای برتری هایی می باشد که از جمله این برتری ها شامل موارد زیر می باشد.

یکی از بزرگ ترین موزه های ایران می باشد.
این موزه سالانه بیش از 1 میلیون بازدیدکننده دارد.
در دل حرم مطهر امام رضا، می توانید مجموعه های متنوع و جذابی از آثار تاریخی و هنری را ببینید.
دسترسی به این موزه بسیار ساده می باشد.
هزینه ورود به این موزه چند طبقه، بسیار ارزان است.

آدرس موزه آستان قدس مشهد

برای آن که به ساختمان موزه مرکزی برسید، لازم نیست راه چندان دور و درازی را طی نمایید چرا که این موزه بی نظیر درست در مجموعه حرم امام رضا (ع) قرار گرفته است و به راحتی می توانید با یک تیر دو نشان بزنید.، راهی حرم شوید و به صحن کوثر بروید.در این صحن چند موزه خواهید دید که سر در موزه مرکزی پیش از همه به چشم می آید.

اطلاعات بازدید موزه

اطلاعات بازدید موزه

هزینه ورودی این موزه برای بزرگسالان ۱۰۰۰ تومان و برای کودکان زیر ۹ سال رایگان می باشد. ساعات بازدید موزه مرکزی، از ساعت ۸:۰۰ تا ساعت ۱۸:۰۰ است و در ایام نوروز و تعطیلات تابستانی از ساعت ۸:۰۰ تا ۲۰:۴۵ میزبان بازدیدکنندگان می باشد. همچنین ساعات بازدید موزه قرآن و نفایس، موزه هدایای خامنه ای، تالار آثار اهدایی استاد فرشچیان، موزه فرش و مردم شناسی در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸:۰۰ تا ۱۲:۳۰ و پنج شنبه از ساعت ۸:۰۰ تا ۱۱:۳۰ و در ایام تعطیل و جمعه ها ۸ تا ۱۲ پذیرای بازدیدکنندگان می باشد. این موزه در روزهای عاشورا، بیست و یکم رمضان و سیزدهم فروردین تعطیل رسمی می‌ باشد.

سخن پایانی

همان طور که در مطلب بالا گفته شد موزه آستان قدس از اولین موزه هایی می باشد که در سال 1355 توسط دکتر بور بور داریوش داخل حرم مطهر رضوی ساخته شد که به راحتی می توان به زیارت پرداخت و پس از زیارت برای دیدن آثار نفیس و گنجینه هایی که در داخل موزه به نمایش گذاشته شده اند رفت. این موزه از نظر گنجینه هایی که در داخل آن قرار گرفته است یکی از غنی ترین موزه های ساخته شده به شمار می رود.

در مشهد هرساله میلیون‌ها نفر به قصد رفتن به حرم امام هشتم به این شهر سفر می‌کنند، اما این شهر زیارتی علاوه بر جنبه زیارتی خود، جنبه تفریحی و گردشگری بسیاری نیز دارد که برای آشنایی بیشتر با مکان های دیدنی این شهر می توانید به لینک بهترین جاهای دیدنی مشهد مراجعه نمایید.

5/5 (1 Review)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *