معرفی آبشار اخلمد مشهد + مسیریابی در نقشه گوگل

آبشار اخلمد مشهذ

وجود آبشار در هر شهری می‌تواند سرگرمی مردم آن منطقه و همچنین گردشگرانی که برای بازدید به آنجا سفر می‌کنند را به ارمغان آورد. آبشار مخصوصا در ماه‌های گرم سال می‌تواند مکان مناسبی برای گذراندن وقت و لذت بردن از طبیعت در کنار خانواده باشد. در این مقاله charter123 می‌خواهیم درباره‌ی آبشار اخلمد مشهد صحبت کنیم اما قبل از آن به معرفی آبشارهای دیگری که در استان خراسان رضوی وجود دارند خواهیم پرداخت.

آبشار اخلمد مشهد، گل سرسبد آبشارهای خراسان رضوی

مشهد دارای جاذبه‌های طبیعی زیادی است، از همین رو آبشارهای زیبا و معروف زیادی در اطراف این شهر وجود دارند که هرکدام از آن‌ها دارای زیبایی خاص خود است. برخی از این آبشارها عبارتنداز:

  • آبشار بار: این آبشار در شمال غرب نیشابور و در میان باغ های گردو این منطقه قرار گرفته است.
  • آبشار قره سو: آبشار مذکور در 5 کیلومتری شهر کلات قرار دارد و دارای آب و هوای بی‌نظیر با دره‌های کوچک و باریک است. دارا بودن هشت آبشار و چشمه‌های زیبا در قره سو باعث زیبایی بیش از حد این منطقه شده است.
  • آبشار آبگرم: شما در طی مسیر رسیدن آبشار آبگرم در شهرستان کلات با درخت‌های انجیر بسیار زیادی مواجه خواهید شد. همانطور که از اسم این آبشار پیدا است دارای آب نسبتا گرمی می‌باشد که می‌تواند خواص درمانی زیادی داشته باشد.
  • آبشار ارتکند: این آبشار در 110 کلیومتری مشهد و در نزدیکی کلات قرار دارد و دارای آب و هوای مناسب می‌باشد. ولی در فصل زمستان به دلیل موقعیت مکانی که این آبشار داردآب‌وهوای آن بسیار سرد می‌شود. ارتفاع آبشار ارتکند از سطح دریا 1480 متر است.
  • آبشار دره آل: در دهستان چولایی در 45 کیلومتری مشهد قرار دارد. دهستان چولایی دارای 5 آبشار می‌باشد که در آن درختان انجیر زیبایی به چشم می‌خورد.
  • آبشار اخلمد: آبشار اخلمد از دیگر آبشارهای مشهد است که در این مقاله از charter123 قصد داریم اطلاعاتی درمورد آبشار اخلمد مشهد به شما ارائه کنیم.

آبشار زیبای اخلمد

روستای اخلمد

روستای اخلمد در نزدیکی کلانشهر مشهد و به طور دقیق‌تر در شهرستان چناران قرار دارد. روستایی بسیار زیبا و با طبیعتی بکر و آرام که می‌تواند به شما لذت یک طبیعت گردی امن را بچشاند. روستا اخلمد که از قدمت بسیار زیادی برخواردار است دارای انواع گیاهان، گل‌های زیبا و درختان با صلابت می‌باشد. همچنین در این روستا باغ‌های میوه زیادی به چشم می‌خورد که باعث تنوع رنگ و زیبایی‌های بیشتر این روستا شده و مورد توجه گردشگران و طبیعتگردان  قرار گرفته است. منطقه اخلمد به آبشارهای بلند و سیب‌هایش معروف است.

مردم اخلمد معتقدند که در شورش اعراب به خراسان، مردم برای نجات خود و در امان ماندن از سپاهیان عرب به دره روستای اخلمد پناه آوردند و برای اطلاع  دادن به یکدیکر می‌گفتند: خالد آمد، خالد آمد که به مرور زمان به اخلمد تغییر نام یافت. در ادامه به بررسی آبشار زیبای این منطقه یعنی آبشار اخلمد مشهد پرداخته‌ایم:

موقعیت مکانی روستای اخلمد

آبشار اخلمد مشهد در روستای اخلمد که از ییلاقات خراسان رضوی است واقع شده است. آبشار مذکور در شهرستان چناران و در 85 کیلومتری شمال غرب مشهد بین کوهای بینالود قرار دارد. یکی از دلایلی که این آبشار بازدیدهای زیادی دارد می‌تواند نزدیک بودن آن به شهر مشهد باشد و مسیر تقریبا خوبی که برای رسیدن به این آبشار در دسترس است.

همانطور که گفته شد اخلمد در بین کوه‌های بینالود قرار دارد که این کوه از کوه‌های معروف ایران و با اسم و رسم خراسان می‌باشد. بینالود مابین دو جلگه نیشابور و مشهد واقع شده و ارتفاعی معادل 3211 متر را دارا است. همچنین این کوه به علت مرتفع بودن و وجود قله‌های پربرف، دارای چشمه سارها و رودخانه‌های زیادی است و روستاهایی که در این منطقه قرار دارند در همه فصل‌های سال از آب‌های شیرین و گوارا این رودخانه‌ها استفاده می‌کنند؛ بنابراین زیباترین و جذاب‌ترین مناطق طبیعی در میان این رشته کوه‌ها واقع شده‌اند. حال یکی از زیباترین آبشارهای که در کوه‌های بینالود وجود دارد آبشار اخلمد مشهد است که از معروف‌ترین آبشارهای این منطقه می‌باشد.

آبشار اخلمد مشهد

کوه‌های اخلمد از جنس آهک‌اند و درون آن‌ها حفره‌های عمیقی دیده می‌شود. آبشارهای اخلمد دیواره‌های صخره‌ای با ارتفاع حدودا 300 متر را دارا هستند که یکی از بهترین مناطق برای ورزشکاران در رشته صخره نوردی است. از دیواره‌های معروف در این دره می‌توان به دیوار سفید، دیوار الله اکبر، دیوار عقاب و… اشاره کرد. به دلیل مرتفع بودن و بارش زیاد باران، آبشار اخلمد مشهد در ماه‌های ابتدایی سال بسیار پر آب و زیبا می‌شود و می‌توانید از طبیعت بیشترین لذت را ببرید. این آبشار دیواره‌های عمودی و مرتفعی دارد و از دیگر ویژگی‌های آن می‌توان به هوای پاک و ییلاقی، انواع گیلاس، سیب‌های شیرین و… اشاره کرد.

اخلمد دارای دو آبشار است که از نظر ارتفاعی با یکدیگر متفاوت‌اند. یکی از آن‌ها 45 متر و دیگری 23 متر ارتفاع دارند. هر دوی این آبشارها در تمام فصل‌های سال جاری می‌باشند و از کوه ‌های منیژه سرچشمه می‌گیرند. وسط آبشار مکان وسیعی وجود دارد که به تخت شاه عباس معروف است. بعد از آبشار بزرگ، رودخانه‌ای به امتداد 2 کیلومتر وجو دارد که در آخر دره کوه منیژه با کوه فاراب به یکدیگر وصل شده‌اند. اینجا را اهالی اخلمد خانه‌های گلی می‌گویند.

اخلمد زیبا

سخن پایانی

در تمام کشورهای جهان مکان‌های جذاب و دیدنی بسیار زیادی وجود دارد که ارزش دیدن و گذراندن وقت را دارند. آبشار اخلمد یکی از همین مکان‌های دیدنی است. در نزدیکی این آبشار خانه‌های روستایی زیبایی دیده می‌شود که ساکنان این منطقه برای امرار معاش زندگی خود به پروش دام مشغولند و برای فروش، دوغ و نان‌های محلی تولید می‌کنند و گردشگرانی که برای بازدید از این آبشار وارد اخلمد می‌شوند می‌توانند از این محصولات دامی و محلی استفاده کنند و خاطره‌ی خوبی برای خود و همراهان خود بسازند. هدف اصلی ما در charter123 این است که شما را با بهترین جاهای دیدنی مشهد آشنا کنیم تا دلیلی شویم برای ترغیب شما برای بازدید از این اماکن زیبا.

 

0/5 (0 Reviews)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *