راهنمای کامل قوانین استرداد بلیط هواپیما

تقریبا می‌توان گفت روزانه هزاران نفر در تمامی جهان برای سفر مسیر هوایی را انتخاب می‌کنند که به دنبال آن اقدام به تهیه بلیط هواپیما می‌کنند. با وجود این که بعضی اوقات در نقاط مختلف جهان شاهد سقوط هواپیما هستیم اما هم‌ چنان سالانه مسافران زیادی به منظور سفر به نقاط مختلف جهان سفر با هواپیما را ترجیح می‌دهند. بدیهی است که سفر با هواپیما نیز مشکلات خاص خودش را دارا می‌باشد اما نسبت به سفر با اتوبوس، خودرو شخصی و قطار بسیار گزینه‌ی راحتی است، مخصوصا زمانی که بلیط هواپیما را از یک آژانس هواپیمایی یا یک شرکت معتبر خریداری کرده باشیم. از طرف دیگر می‌توان گفت با توجه به مشکلات اتفاقی ممکن است مجبور به استرداد یلیط هواپیما شویم.

 

مقدمه

تقریبا می‌توان گفت روزانه هزاران نفر در تمامی جهان برای سفر مسیر هوایی را انتخاب می‌کنند که به دنبال آن اقدام به تهیه بلیط هواپیما می‌کنند. با وجود این که بعضی اوقات در نقاط مختلف جهان شاهد سقوط هواپیما هستیم اما هم‌ چنان سالانه مسافران زیادی به منظور سفر به نقاط مختلف جهان سفر با هواپیما را ترجیح می‌دهند. بدیهی است که سفر با هواپیما نیز مشکلات خاص خودش را دارا می‌باشد اما نسبت به سفر با اتوبوس، خودرو شخصی و قطار بسیار گزینه‌ی راحتی است، مخصوصا زمانی که بلیط هواپیما را از یک آژانس هواپیمایی یا یک شرکت معتبر خریداری کرده باشیم. از طرف دیگر می‌توان گفت با توجه به مشکلات اتفاقی ممکن است مجبور به استرداد یلیط هواپیما شویم.

ممکن است بعضی افراد به دلیل هزینه بلیط از سفر کردن با هواپیما منصرف شوند اما باید توجه داشته باشید که با توجه به سرعت غیرقابل مقایسه با سایر وسیله‌ های نقلیه، استهلاک ماشین و … خرید بلیط هواپیما از هزینه بسیار معقولی برخوردار است. هم‌ چنین در مواقع بسیاری اگر کمی در برنامه سفرتان انعطاف به خرج دهید می‌توانید بلیط هواپیما را نسبت به روزهای عادی بسیار ارزان ‌تر خریداری کنید و هزینه ‌های سفرتان را تا حد قابل توجهی کاهش دهید. بعضی اوقات نیز برای کسانی که قصد سفر به خارج از کشور دارند، خرید بلیط هواپیما خارجی تنها گذینه ممکن برایشان می‌باشد زیرا در این مواقع مسافت سفر بسیار طولانی می‌باشد که اصلا امکان سفر با قطار یا خودرو شخصی از بین می‌رود و از طرف دیگر به دلیل مسافت زیاد وقت بسیار زیادی تلف می‌شود.

از جمله اتفاقاتی که ممکن است برای هر شخصی هنگام سفر رخ بدهد این است که بعد از خرید بلیط هواپیما، سفرش بنا به دلایلی نظیر شرایط جوی، مشکلات شخصی، تغییر تاریخ سفر، انصراف از سفر و … لغو شود. در این شرایط علاوه بر این که فرد تمامی برنامه‌ هایش به هم ریخته است و باید تمامی بار و بندیل سفرش را به سرجای اول خود برگرداند، کارهای واجب ‌تری هم در ارتباط با بلیط هواپیما دارد که باید انجام دهد. سفر با هواپیما و خرید بلیط هواپیما این امکان را دارد تا شما از قوانین استرداد بلیط هواپیما و یا کنسلی بلیط استفاده کنید، فقط کافیست تا نسبت به این قوانین و حق و حقوق خود آگاهی کامل داشته باشید. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا شما را به طور کامل در مورد قوانین استرداد بلیط هواپیما راهنمایی کنیم.

 

 

روش استرداد بلیط هواپیما چارتر و سیستمی

تقریبا تمامی کسانی که مسیر هوایی و سفر با هواپیما را برای مسافرت انتخاب می‌کنند با بلیط‌ های چارتری و سیستمی آشنایی دارند. خرید بلیط هواپیما چارتر مزایای بسیاری دارد که از جمله این مزایا بسیار مقرون به صرفه بودن آن نسبت به بلیط سیستمی می‌باشد، اما توصیه می‌کنیم زمانی اقدام به خرید بلیط هوپیما چارتر کنید که کاملا مطمئن هستید به هیچ وجه قصد تغییر تاریخ سفر یا کنسلی آن را ندارید. زیرا در صورتی که از سفر خود منصرف شوید این بلیط‌ ها را نمی‌توانید به کسی انتقال دهید یا تاریخ سفر را تغییر دهید که در این صورت هزینه بلیط شما سوخت خواهد شد و در صورت استرداد بلیط یا کنسلی باید جریمه پرداخت کنید که هزینه این جریمه با توجه به شرکت چارتر کننده متفاوت می‌باشد.

به منظور ایتفاده از بلیط پرواز چارتر، کنسلی بلیط فقط از طریق چارتر کننده ممکن است به این صورت که باید با شرکت چارترکننده تماس بگیرید و درخواست خود را اعلام کنید. حال به دلیل چارتری بودن پرواز باید برای لغو بلیط جریمه پرداخت کنید و پس از این که درخواست کنسلی بلیط از طرف شرکت چارتر کننده ثبت شد، میزان درصد جریمه استرداد بلیط از طرف سایت اعلام می‌شود و اگر با درصد جریمه مشکلی نداشتید استرداد بلیط برای شما انجام می‌شود و سپس مبلغ جریمه از هزینه بلیط شما کسر می‌شود و هزینه باقیمانده را به شما استرداد خواهند کرد. لازم است بدانید که ممکن است بعضی اوقات با نزدیک شدن به ساعات پرواز درخواست کنسلی بلیط پذیرفته نشود و هزینه بلیط شما بسوزد.

اما اگر بلیط خود را بر روی پرواز سیستمی رزرو کرده باشید، خودتان می‌توانید اقدامات مربوطه نظیر استرداد بلیط یا کنسلی را انجام دهید. به این منظور اگر بر روی وب سایتی که از آن بلیط خریده‌اید، دارای حساب کاربری می‌باشید باید به بخش صورت حساب پنل کاربری وارد شوید و از قسمت جزئیات رزرو مورد نظر بخش کنسل را انتخاب کنید و پس از کنسلی آنلاین مسافرین دلخواهتان روش استرداد را به صورت واریزی یا اعتباری در همان قسمت ثبت کنید. توجه داشته باشید این بخش برای کسانی که دارای حساب کاربری نمی‌باشند از طریق صفحه پیگیری صورت حساب قابل دسترسی است. بنابراین اگر نسبت به تاریخ سفر خود شک دارید و ممکن است بخواهید بلیط خود را لغو کنید، رزرو بلیط سیستمی گزینه بهتری نسبت به بلیط ‌های چارتری می‌باشد.

اما سوالی که ممکن است ذهن شما را درگیر کند این است که اگر لغو بلیط هواپیما از طرف مسافر صورت نگیرد، چه قوانینی حاکم است. بعضی اوقات ممکن است پرواز شما از طرف شرکت چارتر کننده به دلایلی نظیر نقص فنی هواپیما، وضع جوی نامناسب و … لغو شود که در این صورت می‌توانید از سایت مجری فروش بلیط به راحتی تقاضای استرداد وجه بلیط کنید. به این منظور فقط کافیست تا عکس بلیط مهر شده خود را به شرکت هواپیمایی مربوطه ایمیل یا فکس کنید و اصل بلیط مهر شده باید نزد مسافر نگهداری شود تا در صورت نیاز به شرکت هواپیمایی پست شود. جالب است بدانید که در بعضی از سایت ‌ها می‌توانید درخواست خود را از پنل بخش حساب کاربری ثبت کنید.

 

 

نکات و قوانین استرداد بلیط هواپیما

در ابتدا لازم است بدانید که معمولا قوانین استرداد یا کنسلی بلیط در کلاس ‌های پروازی به این صورت است که به منظور استرداد یا تغییر بلیط هواپیمای خود 20 درصد از بهای پرواز شما از زمانی که بلیط صادر شده است تا قبل از ساعت 12 ظهر روز قبل از پرواز کم می‌شود. اما اگر بعد از ساعت 12 ظهر روز قبل از پرواز اقدام به استرداد یا تغییر بلیط کنید 40 درصد از بهای بلیط کم می‌شود که این مقدار ممکن است در سایر کلاس‌ های پروازی متفاوت باشد. هم‌ چنین باید گفته شود که مبالغ استردادی طی 72 ساعت کاری از طریق حواله بین بانکی به کارت شما واریز می‌شود که در بسیاری از سایت‌ ها می‌توان مبلغ استردادی را به اعتبار کاربری اضافه کرد که در این صورت در زمان دیگر بدون نیاز به واریز وجه می‌توانید بلیط هواپیما را خریداری کنید.

توجه داشته باشید که در سیستم نام و نام خانوادگی خود را دقیقا طبق نام و نام خانوادگی مندرج در گذرنامه ثبت کنید تا زمان پذیرش و زمان استرداد با مشکل مواجه نشوید. هم‌ چنین کسانی که دارای دو گذرنامه هستند و نام و نام خانوادگی آن‌ ها در گذرنامه ایرانی و گذرنامه خارجی متفاوت است باید هنگام رزرو بلیط هواپیما ابتدا نام مندرج در گذرنامه ایرانی و سپس گذرنامه خارجی ثبت شود. لازم است بدانید کسانی که برای سفر به خارج از کشور بلیط رفت و برگشت را هم زمان تهیه کرده‌ باشند، در صورت تقاضای استرداد بلیط هواپیما که فقط از یک مسیر آن استفاده شده است، هزینه استرداد همیشه با کسر یک مسیر یک طرفه با بالاترین نرخ موجود در آن کابین محاسبه خواهد شد.

توجه داشته باشید که استرداد مبلغ بلیط فقط به کارت پرداخت کننده واریز می‌شود و کنسل نمودن رزرو تا 24 ساعت قبل از ساعت پرواز با کسر جریمه استرداد انجام می‌شود اما در غیر این صورت استرداد فقط با کسر جریمه No-Show صورت می‌گیرد. هزینه No-Show نیز به این معنی می‌باشد که مسافر رزرو خود را حفظ کرده است اما در تاریخ و ساعت مشخص شده در کانتر پذیرش فرودگاه حاضر نمی‌شود. هم‌چنین لازم است در جریان باشید که هر گونه تغییر در بلیط قبل از زمان پرواز طبق نرخ روز محاسبه می‌شود که در صورت افزایش هزینه از مسافر دریافت می‌شود. بعضی اوقات نیز ممکن است شما با پروازهایی با تاخیر بالای چهار ساعت روبرو شوید که در این صورت یک بلیط هواپیما با 30 درصد تخفیف در همان مسیر به مسافر تعلق می‌گیرد که مسافر می‌تواند به دفاتر فروش بلیط مراجعه کند و بلیط هواپیما را دریافت کند.

در صورت کنسلی پرواز شما می‌توانید از شرایط بیمه کنسلی پرواز نیز استفاده کنید که برای بار اول توسط مرکز خرید بلیط هواپیما ارائه شده است. یعنی اگر کنسلی پرواز از زمانی که شرکت هواپیمایی اعلام می‌کند زودتر انجام شود، تهیه بلیط جایگزین برای شما بیمه خواهد شد و این بیمه تقریبا تا 20 هزار تومان مازاد نسبت به پرداخت اولیه شما به منظور تهیه بلیط جایگزین را پرداخت می‌کند که تاریخ پرواز بلیط جایگزین باید حداکثر 3 روز قبل یا بعد از پرواز اولیه باشد. این بیمه فقط مربوط به پروازی می‌باشد که مستقیما توسط شرکت هواپیمایی کنسل شده است و شامل پروازهای وابسته نمی‌شود. هم چنین این بیمه به بلیط جایگزینی که توسط شما خریداری نشود یا رزروهای تلفنی و رزروهای همکاران آژانس هواپیمایی تعلق نمی‌گیرد.

 

 

سخن پایانی

به عنوان سخن پایانی لازم است گفته شود که استرداد بلیط اینترنتی فقط توسط صاحب بلیط و یا با ارائه کارت شناسایی توسط همسر، مادر و یا پدر و یا توسط وکیل قانونی به همراه وکالت ‌نامه رسمی امکان پذیر می‌باشد. بعضی اوقات ممکن است سیستم قطع باشد که در این شرایط به منظور استرداد بلیط می‌توانید به صورت حضوری به دفتر مرکزی و یا آژانس‌ های هواپیمایی مراجعه کنید و نسبت به استرداد بلیط خود اقدامات لازم را انجام دهید. هم چنین اگر مسافر هنگام رزرو اینترنتی بلیط از مسیر اشتباهی پرداخت را انجام داده باشد، می‌تواند نسبت به خرید مجدد اقدام کند و جهت استرداد بلیط قبلی به دفتر مرکزی شرکت هواپیمایی مربوطه مراجعه کند و فراموش نکنید که حتما کارت شناسایی به همراه داشته باشید.

اگر به صورت اینترنتی اقدام به خرید بلیط  سایت چارتر 123 کرده‌اید فراموش نکنید که حتما کدهای اعلام شده از طرف سیستم را نگهداری کنید زیرا این کدها را باید هنگام سفر به مامورین کنترل پرواز در فرودگاه ارائه کنید. لازم است بدانید که کلیه عملیات خرید و استرداد بلیط هواپیما در سایت شامل قوانین جاری تجارت الکترونیک می‌باشد و هر گونه تخلفی پیگرد قانونی دارد. هم چنین لازم است بدانید که در صورت بروز خطا هنگام استرداد در هر مرحله از استرداد بلیط نباید مجدد عمل استرداد را تکرار کنید و جهت اطمینان از تکمیل شدن استرداد می‌توانید پس از گذشت یک ساعت به لیست آخرین خرید خود در پنل کاربری مراجعه کنید. در پایان امیدواریم که مطالب این مقاله برای شما مفید بوده باشد و نسبت به روش و قوانین استرداد بلیط هواپیما به آگاهی کامل دست یافته باشید.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.