اطلاعاتی جامع در مورد پرواز چارتر

 

سفر کردن از جمله فعالیت ‌های مورد علاقه مردم است که به نوعی یک سرمایه گذاری در درون هر شخص می‌باشد. به علاوه سفر کردن به فرد این امکان را می‌دهد تا با آدم‌ های جدید، سبک‌ های جدید و فرهنگ ‌های جدید از زندگی رو به رو شود که بدون شک این فرصت برای کسی که مدام در محل زندگی یا خانه باشد، به وجود نخواهد آمد. هم ‌چنین در مواجهه با سوژه‌ های تازه و جدید، گردشگر نسبت به زندگی بینش جدید و متفاوتی پیدا خواهد کرد و از زاویه‌ی دیگر به دنیا نگاه خواهد کرد که نتیجه آن پیدا کردن هدف جدید و هیجان ‌انگیز برای زندگی خواهد بود. امروزه آسان ‌ترین و سریع ‌ترین راه برای رسیدن به مقصد، سفر با هواپیما می‌باشد که در ابتدا به منظور داشتن پروازی بدون دردسر و مطمئن به هر جای جهان لازم است اطلاعات مناسب و صحیح در مورد آن و در مورد انواع پرواز مانند پرواز چارتر داشته باشید.

 

مقدمه

سفر کردن از جمله فعالیت ‌های مورد علاقه مردم است که به نوعی یک سرمایه گذاری در درون هر شخص می‌باشد. به علاوه سفر کردن به فرد این امکان را می‌دهد تا با آدم‌ های جدید، سبک‌ های جدید و فرهنگ ‌های جدید از زندگی رو به رو شود که بدون شک این فرصت برای کسی که مدام در محل زندگی یا خانه باشد، به وجود نخواهد آمد. هم ‌چنین در مواجهه با سوژه‌ های تازه و جدید، گردشگر نسبت به زندگی بینش جدید و متفاوتی پیدا خواهد کرد و از زاویه‌ی دیگر به دنیا نگاه خواهد کرد که نتیجه آن پیدا کردن هدف جدید و هیجان ‌انگیز برای زندگی خواهد بود. امروزه آسان ‌ترین و سریع ‌ترین راه برای رسیدن به مقصد، سفر با هواپیما می‌باشد که در ابتدا به منظور داشتن پروازی بدون دردسر و مطمئن به هر جای جهان لازم است اطلاعات مناسب و صحیح در مورد آن و در مورد انواع پرواز مانند پرواز چارتر داشته باشید.

به طور کلی لازم است اطلاع داشته باشید که برای سفر دو نوع پرواز به نام پرواز چارتر و پرواز سیستمی داریم که برای داشتن یک سفر مقرون به صرفه پرواز چارتری گذینه مناسبی می‌باشد. چارتر در لغت به معنای یک جا کرایه کردن و دربست می‌باشد و در واقع هنگامی که تمام یا بخشی از صندلی ‌های یک اتوبوس، قطار، هواپیما و یا حتی اتاق‌ های یک هاستل یا هتل یک جا اجاره داده شود یعنی شرایط چارتر ایجاد شده است. به علاوه می‌توان گفت چارتر به معنای اجاره یا خرید عمده می‌باشد که وقتی این عمل انجام شود در کل نسبت به زمانی که قرار است به ازای هر واحد مبلغی پرداخت شود، مبلغ ارزان ‌تری جا به جا می‌شود. از این رو با خرید بلیط چارتر می‌توانید به میزان قابل توجهی در هزینه ‌های سفر خود صرفه جویی کنید.

پس می‌توان گفت پرواز چارتر این‌ گونه صورت می‌گیرد که دفاتر یا شرکت ‌ها تمام یا بخشی از صندلی ‌های یک هواپیما را که در مسیرهای پرتردد هوایی جا به جا می‌شوند را از یک شرکت هواپیمایی خریداری می‌کنند و سپس بلیط‌ های خریداری شده را به مسافران یا گردشگران می‌فروشند. به این صورت شرکت ‌های هواپیمایی نیز با چارت کردن پروازها دیگر اطمینان حاصل می‌کنند که صندلی ‌ها به فروش خواهند رسید و شما نیز می‌توانید با خرید این نوع از بلیط ‌های هواپیمایی که به آن بلیط پرواز چارتر گفته می‌شود به راحتی و ارزان به هر جای جهان سفر کنید و هزینه خود را صرف گشت و گذار در مقصد کنید و لحظه ‌های هیجان ‌انگیزی را برای خودتان به ارمغان آورید. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات جامع ‌تری از پرواز چارتر در اختیارتان قرار دهیم.

 

 

چگونگی رزرو بلیط پرواز چارتر

همان‌ طور که گفته شد بلیط پرواز چارتر نوعی از بلیط‌ های هواپیما می‌باشد که توسط آژانس ‌های مسافرتی (دفاتر خدمات مسافرتی) به فروش می‌رسند. در واقع این آژانس ‌ها طی مذاکره با شرکت‌ های هواپیمایی تمام یا بخشی از ظرفیت ‌های یک ایرلاین را برای خود کرایه می‌کنند و خود مسئولیت فروش آن ظرفیت‌ را به عهده می‌گیرند. در این روش آن دفتر خدمات مسافرتی چارتر کننده و آن شرکت هواپیمایی چارتر دهنده نامیده می‌شوند و کسانی که به صورت حضوری قصد خرید بلیط پرواز چارتر را دارند باید به دفتر خدمات مسافرتی (چارتر کننده) مراجعه کنند. ناگفته نماند که مسئولیت قیمت گذاری بلیط‌ ها نیز بر عهده چارتر کننده می‌باشد و چارتر دهنده وظیفه‌ای نسبت به قیمت بلیط چارتری ندارد. هم‌ چنین اگر تمام بلیط ‌های پرواز چارتر نیز به فروش نرسند، مسئولیت آن بر عهده چارتر کننده می‌باشد.

به عبارت دیگر یعنی اگر دفتر خدمات مسافرتی یا چارتر کننده نتواند تمامی صندلی ‌هایی که اجاره کرده است را به فروش برساند، شرکت هواپیمایی یا چارتر دهنده تعهدی ندارد و طبق قرارداد هزینه منعقد شده را دریافت خواهد کرد. به همین دلیل هزینه بلیط پرواز چارتر ثابت نمی‌باشد و در مقاطع زمانی مختلف نوساناتی را شامل می‌شود. زیرا چارتر کننده سعی می‌کند با کاهش یا افزایش قیمت بلیط در زمان های متفاوت تمام صندلی ‌هایی که اجاره کرده است را به فروش برساند و از طرف دیگر از عواید اقتصادی مناسب و مفیدی بهره گیرد. به طور کلی در مورد تغییرات هزینه بلیط پرواز چارتر لازم است بدانید که هر چقدر به زمان پرواز چارتر نزدیک ‌تر شوید قیمت بلیط پایین ‌تر می‌آید تا سریع ‌تر به فروش برسد و این تغییرات یعنی افزایش و کاهش هزینه بلیط در سال به طور مرتب تکرار می‌شود.

مثلا در زمانی همانند فصل تابستان، عید نوروز، مناسبت‌ های مذهبی، ملی و یا تعطیلات خاص که سفر کردن به اوج خود می‌رسد، هزینه بلیط چارتر نیز افزایش پیدا می‌کند اما در برخی زمان‌ های دیگر همانند شرایط بد آب و هوا و فصل ‌هایی که مسافرت خیلی کم صورت می‌گیرد، هزینه بلیط پرواز چارتر به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. همان طور که می‌دانید امروزه دیگر با پیشرفت تکنولوژی علاوه بر مراجعه حضوری می‌توانید به صورت اینترنتی نیز نسبت به خرید بلیط پرواز چارتری اقدام کنید و با کمی وقت گذاشتن و گشت و گذار در سایت ‌های اینترنتی لیست پروازهای چارتری را مشاهده کنید. پس از آن با وارد کردن مبدا، مقصد، تعداد نفرات و تاریخ سفر تمامی پروازهای چارتری برای شما قابل رویت خواهد بود که شما می‌توانید با جست و جوی زیاد و مقایسه پروازهای چارتری مناسب ‌ترین و مقرون به صرفه ‌ترین بلیط پرواز چارتر را خریداری کنید.

از آن‌ جایی که پروازهای چارتری در مسیرهایی انجام می‌شوند که بسیار شلوغ و پرتردد هستند ممکن است بلیط‌ های چارتری به آسانی پیدا نشوند و همین موضوع سبب شده است تا آژانس ‌های هواپیمایی زیادی نسبت به فروش بلیط پرواز چارتر اقداماتی انجام دهند، پس باید تا در هنگام خرید بلیط پرواز چارتر تمامی دقت خود را به کار گیرید تا با مشکل مواجه نشوید، زیرا افراد سودجو در همه جا حضور دارند. به علاوه لازم است بدانید هزینه بلیط پرواز چارتری به مبدا سفرتان بستگی دارد و با توجه به ویژگی ‌های هر ایرلاین متفاوت است زیرا هزینه بلیط طبق زمان سفر، طول زمان پرواز، تعداد هواپیما و چارتر کننده و تعداد هواپیما قیمت گذاری می‌شود. گاهی اوقات نیز چندین دفتر خدمات مسافرتی یا چارتر کننده با یکدیگر ادغام می‌شوند و نماینده آن‌ ها با شرکت هواپیما قرارداد امضا می‌کند که در این صورت آن ‌ها تعداد صندلی ‌هایی را که از شرکت هواپیمایی اجاره کرده‌اند را بین خودشان تقسیم می‌کنند و هر کدام جداگانه بر روی بلیط ‌ها قیمت می‌گذارند.

 

 

ویژگی ‌های مثبت و منفی پرواز چارتر

همان طور که در مطالب فوق گفته شد هزینه بلیط پرواز چارتر متغیر است و بدیهی است که این تغییر قیمت به نفع مسافر می‌باشد زیرا شما می‌توانید بلیط مورد نظر خود را با هزینه مناسب خریداری کنید. از این رو فقط کافیست مدتی نوسان قیمت بلیط پرواز چارتری را رصد کنید تا بتوانید بهترین بلیط را با هزینه مناسب در زمان مد نظر خودتان پیدا کنید. به علاوه اگر دفعات زیادی با پرواز چارتر سفر کرده باشید به راحتی می‌توانید پیش بینی کنید که در چه زمانی هزینه بلیط پرواز چارتر کاهش می‌یابد. لازم است بدانید در مواقعی که عموم مردم درگیر کار و مشغله ‌های خود هستند و یا در زمان ‌های کم سفر هزینه بلیط پرواز چارتر به طور قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند که شما می‌توانید با آرامش و خلوتی که در فرودگاه‌ و شهر مقصدتان حاکم است سفر کنید و نهایت لذت را ببرید.

جالب است بدانید عده‌ی زیادی عقیده دارند که پرواز چارتری گذینه مناسبی برای سفرهای خانوادگی نمی‌باشد زیرا هزینه بلیط پرواز چارتری بر خلاف بلیط سیستمی برای تمام سنین خردسال، کودک و بزرگسال یکسان می‌باشد، در صورتی که بلیط سیستمی برای کودکان 2 تا 12 سال هزینه کم‌ تری را در نظر می‌گیرد. امکان انصراف، تغییر زمان بلیط، لغو و استرداد بلیط چارتر بسیار سخت تر از بلیط پرواز سیستمی می‌باشد به این صورت که معمولا هنگام لغو بلیط پرواز چارتر باید جریمه زیادی پرداخت شود و درصد قابل توجهی از هزینه بلیط به شما برگردانده نمی‌شود. در بعضی مواقع نیز ممکن است بلیط اصلا قابل لغو و استرداد نباشد و به خاطر لغو هیچ هزینه‌ای به شما برگردانده نشود. هم‌ چنین می‌توان گفت که پرواز چارتر برای سفرهای ضروری و کاری مناسب نمی‌باشد زیرا  این پروازها تحت عوامل به خصوص و در زمان مشخصی انجام می‌شوند که ممکن است در زمان مد نظر شما پیدا کردن بلیط تا حدودی مشکل باشد.

لازم است بدانید که در پرواز چارتر فقط عملیات فروش بلیط بر عهده‌ی چارتر کننده می‌باشد اما سایر مسائل پروازی همانند تاخیر، بروز حوادث غیر مترقبه برای هواپیما و مسافرین، لغو پرواز، حمل و نقل، باربری و … بر عهده‌ی شرکت هواپیمایی می‌باشد و چارتر کننده یا آژانس مسافرتی هیچ گونه مسئولیتی در این خصوص ندارند و پاسخ‌ گو نخواهند بود. بعضی اوقات نیز هواپیماهای چارتر نسبت به سایر هواپیماها دارای ابعاد کوچک ‌تری هستند که فقط توانایی جا به جایی 10 نفر مسافر را دارند. این هواپیماها دارای فضای لوکس و خصوصی هستند که معمولا از طرف شخصیت‌ های سیاسی و تجاری و … به دلیل تسریع و تسهیل در روند اجاره می‌شوند.

 

 

سخن پایانی

در ذهن بسیاری از مسافران واژه چارتر به معنای ارزان ‌ترین بلیط هواپیما می‌باشد، در صورتی که لازم است بدانید بلیط  چارتر در اکثر مواقع ارزان ‌ترین بلیط هواپیما موجود نمی‌باشد و حتی ممکن است قیمت آن از هزینه بلیط سیستمی نیز فراتر برود. به طور کلی زمانی اقدام به خرید بلیط چارتر کنید که مطمئن هستید به هیچ وجه قصد کنسل کردن بلیط خود و منصرف شدن از سفر را ندارید زیرا در این صورت بخش اعظمی از هزینه شما سوخت خواهد شد. هم ‌چنین لازم است بدانید که در بلیط‌ های پرواز چارتری تغییر نام مسافر در بلیط طبق قوانین چارتر کننده پیگیری می‌شود و در برخی مواقع این درخواست ‌ها با دریافت جریمه همراه می‌باشد و در بعضی مواقع نیز اصلا امکان‌ پذیر نمی‌باشد.

به عنوان سخن پایانی لازم است بدانید که در بلیط  چارتر اصطلاحی به نام No-Show وجود دارد که به معنای مسافری می‌باشد که پرواز خود را انجام نداده است که در این صورت بلیط چارتری مسافر به طور کامل سوخت می‌شود و هزینه‌ای به او برگردانده نمی‌شود. به علاوه مسافری که در محدوده 24 ساعت مانده به پرواز بلیط خود را لغو یا باطل می‌کند نیز No-Show به حساب می‌آید. توصیه می‌کنیم که در هنگام خرید بلیط چارتری ارزان توجه کنید که از وبسایت های معتبر مانند چارتر 123 خریداری و حتما قیمت را چک کنید که حتما در زمان برگشت نیز بلیطی با قیمت منطقی خریداری کنید زیرا بسیار دیده شده که افراد بلیط رفت را بسیار ارزان خریداری کرده‌اند اما بلیط برگشت را گران ‌تر از حد معمول خریده‌اند. در پایان امیدواریم که مطالب این مقاله برای شما مفید بوده باشد و به اطلاعات لازم در ارتباط با پرواز چارتر دست یافته باشید.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.