چندین نکته در رابطه با خرید بلیط چارتر ارزان قیمت

برای اینکه به سفر بروید لازم است قبل آن برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهید تا بتوانید سفری خوب و به‌یادماندنی داشته باشید. بنابراین بهتر است قبل سفر اگر قصد رفتن به هتل را برای اقامت خود دارید، از قبل درباره آن تحقیق کنید و اگر سایت دارد آن را چک کنید و در صورت امکان محل اقامت خود را اینترنتی از طریق سایت چارتر 123 یا اگر امکان رزرو اینترنتی نبود، تلفنی رزرو کنید. غیر از این مورد بحث این پیش می‌آید که شما با چه وسیله‌ای می‌خواهید به مقصد مورد نظر خود سفر کنید. اگر قصد سفر داخلی را دارید، شما این امکان را دارید با ماشین شخصی خود به سفر بروید ، غیر از این می‌توانید از قطار، اتوبوس یا هواپیما استفاده کنید، و یکی از مهم‌ترین گام های سفر خرید بلیط است.

 

مقدمه

برای اینکه به سفر بروید لازم است قبل آن برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهید تا بتوانید سفری خوب و به‌یادماندنی داشته باشید. بنابراین بهتر است قبل سفر اگر قصد رفتن به هتل را برای اقامت خود دارید، از قبل درباره آن تحقیق کنید و اگر سایت دارد آن را چک کنید و در صورت امکان محل اقامت خود را اینترنتی از طریق سایت چارتر 123 یا اگر امکان رزرو اینترنتی نبود، تلفنی رزرو کنید. غیر از این مورد بحث این پیش می‌آید که شما با چه وسیله‌ای می‌خواهید به مقصد مورد نظر خود سفر کنید. اگر قصد سفر داخلی را دارید، شما این امکان را دارید با ماشین شخصی خود به سفر بروید ، غیر از این می‌توانید از قطار، اتوبوس یا هواپیما استفاده کنید، و یکی از مهم‌ترین گام های سفر خرید بلیط است.

مهم‌ترین فاکتور وقتی برای رفتن به سفر برنامه‌ریزی می‌کنید، خرید بلیط آن و اینکه چه زمانی می‌تواند برای شما مناسب‌ترین زمان خرید بلیط باشد، می‌باشد. پس حتما باید به آن دقت کافی را داشته باشید، چون بعضی وقت‌ها لازم است شما از چندماه قبل بلیط خود را خریداری کنید که از مهم‌ترین دلایل آن می‌تواند شلوغی زمانی باشد که شما می‌خواهید سفر کنید، اگر استرس شلوغی و پیدا نکردن بلیط را ندارید این امکان به شما داده می‌شود، در صورت وجود بلیط‌های چارتر ارزان در زمان مورد نظرتان که قصد سفر دارید، بلیط چارتر را نزدیک سفر خود تهیه کنید تا در هزینه‌های شما صرفه‌جویی شود و بتوانید با قیمت پایین‌تری نسبت به بلیط‌های سیستمی، بلیط خود را خریداری کنید.

اگر قصد سفر با هواپیما را دارید لازم است بدانید بلیط‌های هواپیما به دو دسته بلیط چارتر و بلیط سیستمی تقسیم می‌شود. ما در این مقاله می‌خواهیم درباره بلیط‌های چارتر و تفاوت آن‌ها با بلیط‌های سیستمی و همچنین بهترین زمان برای خرید بلیط چارتر و اینکه اصلا چرا بلیط‌های چارتر طرفدار دارند صحبت کنیم و سعی خود را می‌کنیم تمامی نکات مربوط به آن را برای شما مطرح کنیم. اولین نکته‌ای که خوب است بدانید اینست که اصلا چارتر به چه معناست؛ چارتر در معنای لغوی یعنی دربست کرایه دادن که می‌تواند در مورد بلیط هواپیما، قطار، اتوبوس یا حتی هتل نیز باشد. اما اگر بخواهید معنای آن را در زمینه گردشگری بدانید یعنی هر چیزی که به تعداد زیاد موجود است و قابل فروش یا حتی اجاره می‌باشد. پس هر وسیله نقلیه عمومی که تعداد زیادی صندلی دارد قابلیت چارتر کردن را نیز دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات لازم را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم.

 

انواع بلیط هواپیما

ما در این بخش قصد داریم به شما انواع بلیط‌هایی که می‌توانید برای رفتن به سفر خود تهیه کنید را عنوان کنیم و درباره هر یک به شما توضیح دهیم. بعد از آن، این شما هستید که باید تصمیم‌گیری کنید کدام گزینه می‌تواند برای شما مناسب باشد که در این مورد نیز پارامتر‌هایی در نظر گرفته می‌شود که برای هر شخص می‌تواند متفاوت باشد مثلا می‌تواند بسته به علاقه، بودجه و مکانی که می‌خواهید سفر کنید این پارامترها برای هر شخص متفاوت و متغیر باشد. به طورکلی بلیط‌ها به دو دسته سیستمی و چارتر تقسیم می‌شود. توضیحات هر یک را در همین بخش در اختیار شما قرار می‌دهیم.

 

بلیط پرواز سیستمی

بلیط‌های سیستمی، بلیط‌هایی هستند که به صورت مستقیم از خود شرکت‌های هواپیمایی خریداری می‌شوند و کلیه مسائل مربوط مانند نرخ و ظرفیت آن توسط خود ایرلاین مورد نظر مدیریت می‌شود. این پروازها به صورت کاملا برنامه‌ریزی شده و در زمان و مسیر مشخص توسط شرکت هواپیمایی انجام می‌شود و همچنین صندلی‌های آن‌ها توسط خود شرکت به فروش می‌رسد. شما در پروازهای سیستمی این امکان را دارید بلیط خود را از ماه‌ها قبل خریداری کنید و این کاملا دست شماست چه زمانی بلیط خود را تهیه کنید.

 

بلیط پرواز چارتر

در بلیط‌های چارتر در واقع یک هواپیما اجاره می‌شود یا حتی می‌تواند فقط تعدادی از صندلی‌های یک هواپیما اجاره شود. شما حتما تا الان درباره نرخ مناسب بعضی از پروازهای هوایی شنیده‌اید، این پروازها بلیط‌های آن‌ها به بلیط پرواز چارتری معروف است. هر وسیله نقلیه‌ای که تعداد زیادی صندلی داشته باشد می‌تواند چارتر باشد مانند قطار، هواپیما و اتوبوس اما در کشور ما از واژه‌ی چارتر بیشتر برای هواپیما استفاده می‌شود. این پروازها اصولا بر خلاف پروازهای سیستمی از قبل برنامه‌ریزی شده نیستند و اصولا خارج از جدول زمان‌بندی انجام می‌شوند. پس در اصل کسی که تمام یا قسمتی از صندلی‌های یک هواپیما را در یک بازه مشخص اجاره کرده باشد در واقع این صندلی‌ها را چارتر کرده و این نوع بلیط‌ها این امکان را ندارند که از چندماه قبل خریداری شوند. علت بیش‌از حد ارزان بودن برخی از بلیط‌های چارتری اینست که چارترکننده در زمان چارتر کردن هواپیما باید پول تمام صندلی‌های خریداری شده را چه به فروش برسد و چه نرسد، پرداخت کند به همین دلیل تمام تلاش خود را می‌کند تا آخرین لحظه با هر قیمتی که شده صندلی‌های خود را به فروش برساند.

 

تفاوت بلیط پرواز سیستمی و چارتر

همانطور که در قسمت قبل توضیح دادیم از مهم‌ترین تفاوت‌های این دو نوع بلیط پرواز در اینست که پروازهای سیستمی از قبل برنامه‌ریزی شده و مشخص هستند، در صورتی که پروازهای چارتر اصولا زمان‌بندی مشخصی ندارد و برنامه‌ریزی شده نیستند. از دیگر تفاوت‌های آن‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد که: شما می‌توانید حتی بلیط پرواز سیستمی‌ را از ماه‌ها قبل خریداری کنید ولی برای بلیط چارتر این امکان را ندارید. پرواز سیستمی هزینه‌های آن از قبل برنامه‌ریزی شده و دقیق مشخص است و شما این امکان را دارید هر زمانی که بلیط خود را می‌خرید و هزینه‌اش را پرداخت می‌کنید بعدا اگر شرایط شما تغییر کرد تاریخ پروازتان را جابه‌جا کنید و هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد؛ در صورتی که در بلیط‌های چارتری اینگونه نیست، پولی که پرداخت کردید برای همان تاریخی‌ست که هنگام خرید بلیط وارد کرده‌اید و امکان تغییر تاریخ وجود ندارد.

از دیگر تفاوت‌های اصلی در هزینه‌های بلیط است مثلا درباره بلیط‌های سیستمی اینگونه است که هرچقد شما بلیط خود را دیرتر بخرید یعنی زمانی که به پرواز مورد نظرتان نزدیک‌تر است، بلیط شما گران‌تر می‌شود پس قطعا اگر قصد خرید بلیط سیستمی دارید زودتر اقدام کنید تا بتوانید بلیط ارزان‌تری بخرید. اما بلیط‌های چارتر اصولا ارزان‌تر از سیستمی‌ها هستند و دقیقا برعکس بلیط‌های سیستمی هرچه نزدیک پرواز بلیط خود را تهیه کنید احتمالا بلیط برای شما ارزان‌تر تمام می‌شود. دلیل اینکه بلیط‌های چارتری ارزان‌تر هستند در اینست که  کل بلیط‌های یک پرواز به صورت عمده توسط یک شرکت خریداری شده، بنابراین هزینه بلیط ارزان‌تر است. تفاوت بعدی که بین این دو بلیط پرواز ایجاد می‌شود درباره شرایط سنی است. در واقع در پروازهای سیستمی قیمت‌ بلیط‌ها براساس شرایط سنی تعریف می‌شود، یعنی پول بلیط برای گروه سنی بزرگسالان، کودکان و نوزادان متفاوت است و در واقع بیشترین قیمت بلیط برای گروه سنی بزرگسالان است و کم‌ترین آن مربوط به نوزادان، در صورتی که در بلیط‌های چارتر همچنین تفاوتی وجود ندارد در واقع قیمت برای کودکان 2 تا 12سال و بزرگسالان یکسان است و تنها قیمت آن برای نوزادان زیر 2سال کمتر است.

 

بهترین زمان خرید بلیط چارتر ارزان قیمت

بهترین زمان برای خرید بلیط‌های چارتر ارزان قیمت در زمان‌های کم سفر سال است. قیمت بلیط‌های چارتر در زمان‌ها و فصل‌های پرسفر تفاوت چندانی اصولا با قیمت بلیط‌های سیستمی ندارد و حتی شاید در بعضی موارد بیشتر هم باشد. بهترین زمان‌ هم برای بلیط‌های چارتر می‌تواند هر چه نزدیک‌تر به موعد پرواز باشد، که به آن‌ها بلیط‌های لحظه آخری می‌گویند و اصولا قیمت این بلیط‌ها در پروازهای چارتر ارزان‌تر از حالت‌های دیگر آن است. پس اگر قصد سفر در فصل‌های کم سفر را دارید که بلیط‌های چارتر اصولا بیشتر وجود دارد، می‌توانید پیگیر باشید و نزدیک به زمانی که می‌خواهید پرواز کنید از طریق سایت و به صورت آنلاین بلیط چارتر ارزان قیمت خود را خریداری کنید.

 

بلیط چارتر داخلی و خارجی

نکته مهم دیگری که لازم است درباره بلیط‌های چارتری برای شما توضیح دهیم درباره‌ی بلیط‌های چارتری داخلی و خارجی هست. همان‌طور که می‌دانید بلیط‌های چارتر تنها مختص به پروازهای داخلی نمی‌شود بلکه بعضی از مسیرهای خارجی را نیز بلیط‌های چارتر شامل حال آن‌ها می‌شود. شما می‌توانید مقصد مورد نظر خود را در سایت‌های فروش بلیط هواپیما جستجو کنید و قیمت‌های آن را با هم مقایسه کنید و برای جستجو حواستان باشد که از فلیترها گزینه چارتر را انتخاب کنید و بعد جستجوی خود را شروع کنید. چند مورد از مسیرهای خارجی که بلیط چارتر اصولا برای آن‌ها وجود دارد بلیط چارتر تهران – استانبول، تهران – دبی و تهران – تفلیس است. همچنین چند مورد از مسیرهای داخلی که اصولا همیشه دارای پرواز چارتر می‌باشد مسیر تهران – مشهد و بالعکس، تهران – اصفهان، تهران – کیش می‌باشد.

درباره بلیط‌های چارتر لازم است بدانید که آژانس یا دفاتر که نقش چارترکننده را دارند بهای بلیط‌های پرواز را پیشاپیش پرداخت می‌کنند و اگر بلیط‌های آن‌ها در تاریخ مورد نظرشان که خریداری کرده‌اند، فروش نرود زیان مالی زیادی به آن‌ها وارد می‌شود به همین دلیل است که نزدیک پرواز هم برای پروازهای داخلی و هم خارجی تخفیفاتی خوبی نسبت به قیمت اصلی بلیط چارتر باز هم در نظر می‌گیرند تا هر طور هست بلیط‌های آن‌ها به فروش برسد و کم‌ترین خسارت مالی را متحمل شوند.

 

مزایا و معایب خرید بلیط چارتر ارزان قیمت

هرکاری بخواهید انجام دهید، قبل از آن باید به عواقب آن فکر کنید و با در نظر گرفتن مزایا و معایبی که می‌تواند برای شما ایجاد کند، تصمیم بگیرید کار را انجام دهید یا بیخیال آن شوید. درباره خرید بلیط نیز این صادق است. خرید بلیط چارتر می‌تواند مزایایی را برای شما به وجود آورد مانند اینکه به شما این امکان را می‌دهد بلیطی با قیمتی مناسب‌تر نسبت به بلیط‌‌های سیستمی برای خود تهیه کنید و در هزینه‌های خود برای سفر صرفه‌جویی کنید. سعی کنید اگر قصد این را ندارید حتما از چند ماه قبل بلیط سفر خود را تهیه کنید و می‌خواهید نزدیک سفر خود بلیط تهیه کنید، سایت‌های مختلف را جستجو کنید و بهترین گزینه از لیست پروازهای چارتری برای خود انتخاب کنید چون آژانس‌ها در سایت‌های مختلف تبلیغات خود را انجام می‌دهند تا امکان این را داشته باشند تا روز سفر همه بلیط‌های خود را به فروش برسانند. درکنار این مزیت بزرگی که پروازهای چارتری می‌تواند برای شما ایجاد کند، معایبی نیز دارد مثلا اگر شما بلیط خود را خریداری کرده باشید و به طور ناگهانی برای شما کاری پیش بیاید که لازم باشد بلیط خود کنسل کنید در بلیط‌های چارتر این امکان را ندارید بلیط خود را کنسل کنید و پول پرداختی شما مانند پروازهای سیستمی به حسابتان برگردانده شود، در واقع بلیط شما در صورتی که به پرواز نرسید سوخت می‌شود و مبلغی بهتان برگردانده نمی‌شود. از دیگر معایب آن یکسان بودن قیمت بلیط پرواز برای همه سنین که شامل بزرگسالان و کودکان است می‌شود و قیمت‌های آن‌ها مانند پرواز سیستمی تفاوت ندارد و این ایده‌آل نیست که هزینه بلیط کودکان با بزرگسالان یکی باشد. نکته مهم دیگری که باید به آن دقت کنید اینست که پرواز چارتر با هواپیمای چارتر متفاوت است  در واقع هواپیمای چارتر اندازه کوچکی دارد در عین حال لوکس است و تنها امکان جابه‌جایی کمتر از 10نفر مسافر را دارد. از دیگر مواردی که شاید نوعی عیب برای بلیط‌های چارتر محسوب شود اینست که قیمت بلیط‌های چارتر ثابت نیست و کاهش یا افزایش آن کاملا بستگی به شرایط زمانی دازد که بلیط خود را دریافت کرده‌اید.

 

سخن پایانی

در این مقاله ما تمام سعی خود را کردیم درباره پروازهای چارتر اطلاع دقیق و درستی در اختیار شما بگذاریم و به عنوان نتیجه‌گیری از این مقاله باید متوجه شده باشید که زمان برای پرواز از مهم‌ترین و مطرح‌ترین مسائلی‌ست که در هزینه سفر و کیفیت آن می‌تواند تاثیر مستقیم داشته باشد. اگر شما قصد دارید به سفری بروید که از قبل همه موارد مربوط به سفرتان برنامه‌ریزی شده و دقیق است پس قطعا خرید بلیط چارتر ارزان قیمت نزدیک سفرتان نمی‌تواند فکر خوبی برای شما باشد و ریسک دارد. پس بهترین انتخاب برای شما می‌تواند استفاده از بلیط‌های پرواز سیستمی باشد که به طور دقیق برای آن برنامه‌ریزی شده است و با خیال راحت می‌توانید آن را خریداری کنید و حتی در صورت تغییر تاریخ سفر خود به راحتی تاریخ آن را بدون اینکه بلیط شما سوخت شود تغییر دهید.

اما اگر قصد شما سفر لحظه آخری‌ست و نیازی ندارید برای آن برنامه‌ریزی خاصی برای زمانی مشخص انجام دهید بلیط‌های پرواز چارتر ارزان قیمت می‌تواند برای شما بهترین گزینه باشد تا در هزینه‌های شما نیز صرفه‌جویی شود و قیمت بلیط برای شما مناسب‌تر در بیاید. پس شرایط خود را قبل از سفرکامل بررسی کنید و در نظر بگیرید سپس درباره خرید بلیط خود تصمیمات لازم را بگیرید. امیدواریم مطالب این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد و حداقل اندکی به اطلاعات شما در این زمینه افزوده باشد.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.