پرواز زاگرس – هرآنچه که باید درباره هواپیمایی زاگرس بدانید

شناخت کافی امکانات و ایمنی شرکت هواپیمایی و ایرلاین، یکی از مهم ترین مواردی می باشد که در هنگام انتخاب ایرلاین در زمان خرید بلیط هواپیما از اهمیت زیادی برخوردار است. شرکت هواپیمایی زاگرس در طی سال های فعالیت خود توانسته جایگاه خوبی در میان ایرلاین های قدیمی و معتبر داخلی ایران کسب کند. هواپیمایی زاگرس یکی از ایرلاین های ایرانی می باشد که از سال 1384 فعالیت خود را آغاز کرده است. هواپیمایی زاگرس در ابتدا فعالیت خود را با دو فروند هواپیما شروع کرد و اکنون با 19 فروند هواپیما به جابجایی مسافران می پردازد. این شرکت هواپیمایی توانست در زمانی کوتاه، با افزایش تعداد هواپیما های ناوگان خود نامی شایسته در میان شرکت های مطرح و رو به رشد کشور به دست آورد و همچنین سهم به سزایی در حمل و نقل هوایی کشور را عهده دار شود.

اولین پرواز بین المللی زاگرس در سال 1387 در مسیر تهران-دمشق صورت گرفت. زاگرس دارای گواهینامه‌ های Part 145 و Part M در بخش مهندسی تعمیرات هواپیما می‌باشد و همچنین دارای کیترینگ بزرگ و مجهز به دستگاه‌های پیشرفته‌ی روز و مطابق با استانداردها است. این شرکت همواره در تلاش بوده تا با استفاده از استانداردهای کیفی، ایمنی بالا و به کارگیری نیروی انسانی متخصص و با تجربه پرواز هایی ایمن برقرار سازد. شرکت هواپیمایی زاگرس روز به روز در حال توسعه ناوگان و مسیر های پروازی خویش می باشد و در ابتدای سال 96 سفارش خرید حدود 28 فروند هواپیمای ایرباس جدید را داده است.

این شرکت هواپیمایی در تلاش است با برقراری پرواز بیشتر در مسیرهای مختلف شهرهای ایران و کشورهای همجوار، فعالیت خود را در عرضه خدمات بهتر در بخش های عملیات هوایی، خدمات فرودگاهی، خدمات مهندسی، فنی و کیترینگ گسترش دهد. در ادامه با این مقاله از  charter123 همراه باشید تا با پرواز زاگرس، تاریخچه آن و خدماتی که به مسافران ارائه می دهد آشنا شوید. چنانچه قصد سفر هوایی دارید؛ اما برای انتخاب یک شرکت هواپیمایی تجربه و اطلاعات کافی ندارید، در انتهای این مطلب می‌توانید با مقایسه پرواز زاگرس با دیگر شرکت‌های هواپیمایی مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید

پرواز زاگرس را بیشتر بشناسید.

در این قسمت می‌خواهیم کمی راجع به تاریخچه‌ ی شرکت هواپیمایی زاگرس صحبت کنیم. فعالیت این شرکت در سال 1384 با ورود دو فروند هواپیمای توپولوف آغاز گردید؛ اما اوج شرکت هواپیمایی زاگرس زمانی بود که در سال 1386 با ورود دو فروند هواپیمای بوئینگ MD به ناوگان هوایی خود اضافه کرد. زاگرس اولین پرواز بین‌المللی خود را یک سال بعد یعنی در سال 1387 با پرواز در فراز آسمان تهران-دمشق تجربه کرد. ناوگان هواپیمایی زاگرس در حال حاضر دارای 19 فروند هواپیما است که در کلیه‌ی مسیر‌های داخلی و بین‌المللی پرواز می‌کنند. این هواپیماها شامل:

 

بوئینگ ام دی

 

ایرباس 320

 

ایرباس 321

 

ایرباس 319

هستند که با بیش از 3400 صندلی آماده ارائه خدمات هستند. در یک سال اخیر پرواز زاگرس موفق شده است پذیرای بیش از 4 میلیون مسافر باشد این رقم برای یک شرکت هواپیمایی، آمار خوبی است. در کارنامه‌ی زاگرس شاهد رشد 35 درصدی مسیر‌های پرواز داخلی و رشد 75 درصدی مسافران هستیم.

چه چیزی سبب موفقیت بیشتر پرواز زاگرس شده است؟

شاید زمانی که زاگرس با دریافت گواهینامه Part 145 و Part M گام‌های رو به رشد خود را در بخش مهندسی تعمیرات هواپیما و ساخت کیترینگ مجهز به دستگاه‌های پیشرفته برداشت، نقطه عطف شروع موفقیت‌های این شرکت بود. یکی دیگر از دلایلی که باعث شده تا زاگرس نامی شایسته میان رقیبانش از آن خود کند، افزایش تعداد هواپیما‌های ناوگان خود در مدت زمان کوتاهی بوده است. این شرکت در حال حاضر سهم بسزایی در حمل و نقل هوایی کشور دارد. از طرفی به کار گرفتن نیرو‌های انسانی متخصص و مجرب و همچنین استفاده از استاندارد‌های ایمنی بالا در برقراری پرواز‌ها، بیش از پیش اعتماد مردم را نسبت به این شرکت هواپیمایی افزایش داده است.

خدماتی که هواپیمایی زاگرس به مسافران خود ارائه می‌کند.

شاید یکی از دلایل محبوبیت شرکت هواپیمایی زاگرس، خدماتی است که این شرکت به مسافران خود ارائه می‌دهد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

مسافرین بیمار

قبل از اقدام به سفر هوایی باید مراحل صدور مجوز پزشکی را طی کرده و قبل از اقدام به سفر هوایی ملزم به اجرای اقدامات زیر می‌ باشند.

 1. به دفاتر فروش مراجعه کنید.
 2. اگر بیماری خاصی دارید یا به نیاز به ارائه خدمات خاصی در حین سفر دارید اطلاع دهید.
 3. فرم اطلاعات پزشکی از سمت دفاتر فروش بلیط به مسافر داده می‌شود.
 4. این فرم باید توسط پزشک معالج بیمار و یا شخص بیمار با مهر و امضای پزشک مربوطه پر شود.
 5. در انتها این فرم باید به تائید پزشک شرکت هواپیمایی و پرواز زاگرس برسد.

 

چه مواردی نیازمند اخذ مجوز پزشکی برای انجام مسافرت هوایی می‌باشد؟

 1. بارداری بالای 28 هفته نیازمند صدور مجوز پزشک می‌باشد. توجه داشته باشید که خانم‌‌های باردار بالای 32 هفته مطلقاً منع پرواز هستند.
 2. اگر بیمار مشکل تنفسی داشته باشد و نیاز به کپسول اکسیژن در کابین هواپیما داشته باشد، برای این مورد قبل از سفر باید مجوز پزشکی صادر شود.
 3. چنانچه از جراحی سزارین شخص بیمار کمتر از زیر ده روز و عمل زایمان طبیعی زیر یک هفته نگذشته است، بدون مجوز پزشک امکان سفر با پرواز زاگرس نخواهد بود.
 4. بیمارانی که به تازگی دچار سکته قلبی شده‌اند و درد قفسه‌ی سینه دارند.
 5. بیمارانی که در یک هفته اخیر سکته مغزی کرده‌اند.
 6. اگر بیماری تازه تصادف کرده باشد و یا دچار یک بیماری عفونی مسری باشد، برای پرواز مجوز پزشک الزامی است.

 

مواردی که برای آن‌ها نیازی به اخذ مجوز پزشک نمی‌باشد.

 1. اعمال جراحی اصلاح دید مانند لیزیک و لازیک، جراحی لیزری قرنیه و…
 2. سوختگی‌های سطحی پوست که نیازمند ارائه خدمات ویژه‌ای در طول پرواز نیستند.
 3. آتل‌های گچی و غیره؛ به شرط نداشتن خونریزی و درد پس از گذشت 24 ساعت پس از گچ‌گیری
 4. اعمال جراحی سطحی که با پوست، مو و زیبایی صورت و… در ارتباط هستند.
 5. جراحی‌های بینی بدون پانسمان

دقت داشته باشید که شرکت هواپیمایی زاگرس از پذیرش افرادی که دارای گچ بلند پا هستند (از کف پا تا بالای ران) و همچنین کلیه‌ی افراد برانکاردی معذور است. همچنین چارتر 123، قدیمی‌ترین سیستم خرید آنلاین و ارزان‌ترین نرخ پروازهای چارتری، به شما توصیه می‌کند دارو‌های مورد نیاز خود را در کیف‌دستی خود به همراه داشته باشید.

استرداد بلیط پرواز زاگرس

توجه داشته باشید که وجه استرداد بلیط فقط به شماره کارت مسافر مسترد می‌گردد و هر‌گونه تغییر در پرواز داخلی شامل جریمه می‌شود و درصد جرائم مشابه شرایط کنسلی می‌باشد.

شرایط استرداد بلیط‌ های پرواز زاگرس

 • کلاس‌های نرخ W

از زمانی که بلیط شما صادر شود، امکان هیچ‌گونه تغییر و با استرداد در این پرواز مجاز نمی‌باشد و هیچ‌گونه وجهی مسترد نخواهد شد. بار مجاز همراه مسافر در این پرواز 15 کیلوگرم برای مسافر بزرگسال و کودک می‌باشد.

 • کلاس‌های P, K, Y, V

از زمان صدور تا ساعت 12 سه روز قبل از پرواز با 50 درصد از هزینه‌ی پرداختی، قابل استرداد می‌باشند. بار مجاز مسافر مشابه مورد قبل است.

 • کلاس‌های نرخی L, Q, H

از زمان صدور تا ساعت 12 سه روز قبل از پرواز با کسر 45 درصد تا ساعت 12 روز قبل از پرواز با کسر 50 درصد و تا سه ساعت قبل از پرواز با کسر 60 درصد و از سه ساعت قبل از پرواز به بعد 80 درصد، الباقی قابل استرداد است. بار مجاز مسافر در این کلاس پرواز 20 کیلوگرم برای مسافر بزرگسال و کودک می‌باشد.

 • کلاس‌های نرخی M, N, R

از زمان صدور بلیط تا سه روز قبل از پرواز با کسر 35 درصد تا ساعت 12 روز قبل از پرواز 40 درصد و تا سه ساعت قبل از پرواز 50 درصد و از سه ساعت قبل از پرواز به بعد 70 درصد، الباقی امکان استرداد دارند. بار مجاز همراه مسافر مشابه مورد قبل می‌باشد.

 • کلاس‌های نرخی B, D, E, S

از زمان صدور بلیط پرواز زاگرس تا ساعت 12 سه روز قبل از پرواز با کسر 25 درصد تا ساعت 12 روز قبل از پرواز 30 درصد و تا سه ساعت قبل از پرواز 40 درصد و از سه ساعت قبل از پرواز به بعد 50 درصد الباقی، قابل استرداد است.

 • کلاس‌های نرخی I, T, U, A

از زمان صدور تا ساعت 12 سه روز قبل از پرواز با کسر 15 درصد تا ساعت 12 روز قبل از پرواز با کسر 20 درصد و تا سه ساعت قبل از پرواز 30 درصد و از سه ساعت قبل از پرواز به بعد 40 درصد، الباقی قابل استرداد می‌باشد.

 • کلاس نرخی F, Z, K

از زمان صدور بلیط تا ساعت 12 سه روز قبل از پرواز می‌توانید این بلیط‌ها را با کسر 10 درصد تا ساعت 12 روز قبل از پرواز 15 درصد و تا یک ساعت قبل از پرواز 20 درصد و از سه ساعت قبل از پرواز به بعد 30 درصد، الباقی را استرداد کنید.

قوانین شرکت هواپیمایی زاگرس

بار مجاز برای مسافران داخلی 20 کیلوگرم و برای مسافران خارجی 35 کیلوگرم می‌باشد.
 
اگر مسافر پرواز داخلی هستید، حضور شما 2 ساعت قبل از پرواز و در پرواز‌های خارجی 3 ساعت قبل از پرواز در فرودگاه الزامی است.
 
جهت تغییر و یا استرداد بلیط‌هایی که از شرکت هواپیمایی زاگرس خریداری کرده‌اید باید وارد حساب کاربری شده و به قسمت استرداد بلیط مراجعه کنید.
 
تمامی پرواز‌های داخلی شرکت هواپیمایی زاگرس در ترمینال شماره یک فرودگاه مهرآباد و پرواز‌های بین‌المللی زاگرس در فرودگاه امام خمینی (ره) انجام می‌شود.
 
خرید بلیط از سایت شرکت هواپیمایی زاگرس مختص عموم می‌باشد. در صورت خرید بلیط توسط دفاتر خدمات مسافرتی، شرکت هواپیمایی زاگرس هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال عدم پذیرش مسافر به هر دلیلی نخواهد داشت. توجه داشته باشید که حتماً بلیط خود را از دفاتر معتبر و به نام مانند چارتر 133 خریداری کنید.
 
اگر تأخیر پرواز بیش از دو ساعت باشد و یا بلیط شما توسط شرکت زاگرس ابطال شود، در صورت انصراف مسافر از پرواز، بعد از تماس با واحد خرید اینترنتی بلیط کل بهای بلیط شما مسترد می‌گردد. توجه داشته باشید که اگر انصراف شما از پرواز زاگرس به دلیل تأخیر بالای دو ساعت این پرواز باشد، چنانچه می‌خواهید کل بهای پرداختی شما مسترد گردد باید تصویر بلیط مهر شده از سوی ایستگاه مبدأ را به همراه داشته باشید.

فراز و فرود‌ های پرواز زاگرس

طبیعتاً هیچ شرکت هواپیمایی نمی‌تواند ادعا کند که تا کنون هیچ‌گونه مشکل و حوادثی در طی پرواز‌هایش رخ نداده است. شرکت هواپیمایی زاگرس هم همان‌طور که کمی پیش‌تر به آن اشاره کردیم، با وجود به کار‌گیری افراد مجرب و متخصص در تیم پروازی خود از این قاعده مستثنا نیست و در طی سال‌های فعالیتش حوادثی را به خود دیده است. شاید برایتان جالب باشد که تعدادی از آن‌ها را بدانید؛ اما نگران نباشید! نرخ حوادث به نسبت گذشته با وجود فروند هواپیمای بهتر، با کاهش رو‌به‌رو بوده است؛ و همان‌طور هم که در قسمت‌های ابتدایی این مطلب خواندید، رشد مسافران پرواز زاگرس با رقمی حدود 75 درصد مواجه شده است که این آمار خود گویای امنیت بالای این شرکت هواپیمایی است.

 
یکی از جدی‌ترین حوادثی که زاگرس آن را تجربه کرده، حادثه‌ای بود که در 8 بهمن 1394 برای یک فروند هواپیمای بوئینگ با 154 مسافر که از اصفهان به مقصد مشهد پرواز می‌کرد، رخ داد. در این حادثه هواپیما به هنگام نشستن بر روی باند فرودگاه هاشمی نژاد مشهد به علت لغزندگی زمین از انتهای باند خارج شد و بر اثر برخورد به انتهای باند چرخ هواپیما شکست؛ اما خوشبختانه در این حادثه به هیچ یک از 154 مسافر این پرواز خسارت جانی جدی وارد نشد.
 
در 15 تیرماه سال 1394، هواپیمای زاگرس که از تهران قصد پرواز به سوی استانبول را داشت، پس از مدت‌ زیادی تأخیر در بلند شدن هواپیما سرانجام در حالی که هنوز چرخ‌های هواپیما بر روی باند فرودگاه امام خمینی بود، هواپیما پس از تکان‌های شدید در گوشه‌ای از باند توقف کرد و در این حادثه هم هیچ‌گونه خسارت جانی به مسافران وارد نشد.

مسیر‌ های داخلی هواپیمایی زاگرس

طب اول پرواز زاگرس فرودگاه بین‌المللی مهرآباد است و فرودگاه آبادان به عنوان قطب دوم آن شناخته می‌شود. احتمالاً از خودتان می‌پرسید قطب به چه معنا است؟ قطب شرکت هواپیمایی اصطلاحاً به فرودگاه اصلی یک شرکت هواپیمایی اطلاق می‌شود. معمولاً مبدأ یا مقصد اکثر پرواز‌های یک شرکت هواپیمایی، قطب آن شرکت است. این شرکت هواپیمایی دارای 23 مقصد است که مقاصد پرواز‌های داخلی آن عبارت‌اند از:

 
آبادان
 
تهران
 
مشهد
 
کیش
 
اصفهان
 
شیراز
 
بوشهر
 
یزد
 
اهواز
 
قشم
 
ماهشهر
 
کرمان
 
کرمانشاه
 
شهرکرد
 
رشت

حقوق مسافر در پرواز زاگرس

هر شرکت هواپیمایی برای رعایت حقوق مسافر ملزم به اجرایی کردن دستورالعمل حقوق مسافر هستند، شرکت هواپیمایی زاگرس نیز خود را به اجرای دستورالعمل حقوق مسافرین که در تارنمای سازمان هواپیمایی کشور درج شده است، مکلف می‌داند. شعار اصلی این شرکت هواپیمایی امنیت، آسایش و آرامش است؛ و از سال 2005 که تأسیس آن کلید خورده تا به امروز در تلاش است که این شعار را تا حد ممکن برای مسافرین خود ممکن سازد. مسافر گرامی باید توجه داشته باشد که بلیطی که خریداری می‌کند، قابل انتقال به غیر نبوده و صدور بلیط از طرف شرکت هواپیمایی زاگرس برای مسافر، به منزله‌ی قبولی تمام شرایط مندرج در بلیط از سوی مسافر می‌باشد.

نکته‌ی دیگری که مسافر باید به آن توجه کند این است که برای پرواز‌های بین‌المللی گذرنامه‌ی مسافر باید از شروع سفر حداقل دارای 6 ماه اعتبار باشد. مسئولیت ناشی از عدم توجه به اعتبار گذرنامه متوجه حال شخص مسافر خواهد بود.

جمع‌ بندی

همان طور که در مطلب بالا گفته شد پرواز زاگرس یکی از شرکت های هواپیمایی می باشد که از سال 1385 فعالیت خود را آغاز کرده است و در طی فعالیت خود توانسته از اهمیت ویژه ای در میان شرکت های هواپیمایی قدیمی و معتبر ایران برخوردار شود. شرکت هواپیمایی زاگرس در راستای آرامش و آسایش مسافران سالمند، بیماران و یا اشخاصی که معلولیت های جسمی دارند امکانات ویژه ای از جمله صندلی چرخدار، کپسول اکسیژن و .. را پیش بینی و تدارک دیده است که در صورت درخواست مسافر و یا تشخیص کارکنان زمینی و یا پروازی شرکت به صورت رایگان در اختیار آنان قرار می گیرد.

با charter123 خرید بلیط چارتری ارزان از همیشه آسان‌‌ تر شده و شما می‌توانید به صورت آنلاین و به راحتی تنها با یک کلیک، پرواز داخلی یا خارجی خود را از بهترین شرکت هواپیمایی مانند پرواز زاگرس و همچنین با نازل‌ ترین قیمت خریداری کنید. با چارتر 123 در هر لحظه و در هر کجا که باشید به پرواز‌ های چارتری و لحظه‌ آخری دسترسی دارید و دیگر نگرانی بابت صرف زمان برای رفتن به آژانس‌ های هواپیمایی و خرید بلیط نخواهید داشت.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.